Logistyka produkcji

Autobusy najnowszej generacji dla Poznania.

By  | 

W środę 9 marca na ulice stolicy Wielkopolski wyjechał jeden z pierwszych dwudziestu autobusów, jakie poznańskie MPK wydzierżawiło od konsorcjum Solaris Bus & Coach S.A. i PKO Leasing – Solaris Urbino 18 najnowszej generacji.

Chociaż marka Solaris jest doskonale znana poznaniakom, tych 20 pojazdów stanowi nowość w taborze MPK. Są to bowiem Solarisy najnowszej generacji, która swoją premierę miała w 2014, a do seryjnej produkcji weszła w połowie minionego roku. Autobusy już na pierwszy rzut oka wyróżniają się swoim designem, oferują także szereg dodatkowych udogodnień – na klientów MPK czekają między innymi bardziej przestronna przestrzeń pasażerska, większa liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi czy rozbudowany system informacji pasażerskiej. Zgodnie ze standardami ZTM pojazdy zostały wyposażone także w system liczenia pasażerów oraz uchwyty do montowania i przewożenia rowerów. Nowością są także porty USB, dzięki którym będzie można naładować urządzenia mobilne.

Ogłosiliśmy przetarg na dzierżawę autobusów, który wygrało konsorcjum Solaris Bus&Coach S.A. i PKO Leasing. Ta nowa forma unowocześniania taboru jest bardzo korzystna dla nas i naszych pasażerów. Musimy wycofać najbardziej wyeksploatowane pojazdy. Jak zapewnić nowe w ich miejsce, bez angażowania środków inwestycyjnych? Dzierżawa to pomysł, który wypróbowaliśmy jako pierwsi w Polsce. Za nami poszli inni – mówi Wojciech Tulibacki, Prezes Zarządu MPK Poznań. – Dzięki temu gwarantujemy naszemu miastu 20 supernowoczesnych autobusów najnowszej generacji. Aż trudno uwierzyć, że w ciągu kilkudziesięciu lat dzielących starego poczciwego „Jelcza” popularnie zwanego „ogórkiem”, od najnowszego pojazdu Solarisa, tak bardzo zmienił się design i wyposażenie miejskiego autobusu, a co za tym idzie komfort przejazdu.

W marcu tego roku minie dokładnie 20 lat od momentu, kiedy pierwsze autobusy opuściły naszą fabrykę i wyjechały właśnie do MPK Poznań. Jesteśmy niezwykle dumni z faktu, że po dwóch dekadach możemy dostarczyć do stolicy Wielkopolski pojazdy nowej generacji. MPK Poznań to jeden z naszych największych i najwierniejszych klientów – stwierdza dr Andreas Strecker, Prezes Zarządu firmy Solaris.

Rozwiązanie, które przedstawiliśmy MPK Poznań to projekt inwestycyjny, który bazuje na naszym wieloletnim doświadczeniu. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zagwarantować stabilne finansowanie przez cały czas trwania umowy, a zaproponowane przez nas rozwiązanie jest najkorzystniejsze z punktu widzenia miejskich finansów. Inwestycja unowocześni tabor MPK Poznań, co poprawi komfort podróży poznaniaków – mówi Marcin Kuksinowicz, Prezes Zarządu PKO Leasing.

Dzięki umowie dzierżawy zawartej na 8 lat na ulice Poznania wyjedzie 20 fabrycznie nowych, przegubowych autobusów. Nowe pojazdy spełniać będą najwyższe europejskie standardy w zakresie bezpieczeństwa i ekologii. Będą to autobusy niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i pasażerów z wózkami dziecięcymi, z systemem wewnętrznego i zewnętrznego monitoringu, który wpływa na bezpieczeństwo jazdy. Solarisy będą wyposażone w klimatyzację, system samogaszący w komorze silnika, a także szerokie drzwi odskokowo-przesuwne, gwarantujące łatwiejsze wsiadanie i wysiadanie oraz większą szczelność pojazdu.

– Jest w tych autobusach wiele nowości, nieznanych do tej pory pasażerom – wskazuje Marek Grzybowski, Dyrektor ds. Technicznych MPK Poznań Sp. z o.o. – Dodatkowe miejsce dla wózka dziecięcego, oświetlenie w technologii LED, komplet zewnętrznych tablic informacyjnych wykonanych w technologii LED dla ich lepszej widoczności, wewnętrzna tablica informacyjna LCD czy rampa dla wózków inwalidzkich – to tylko niektóre z nich.

Zaletą zawartej transakcji jest możliwość długoterminowego użytkowania nowoczesnych autobusów, która nie musi prowadzić do obciążenia bilansu dzierżawcy w tak dużym zakresie jak przy np. finansowaniu kredytem. Poprzez wyłączenie wykupu autobusów po zakończeniu umowy dzierżawy nie następuje spłata całego kapitału, co już na starcie obniża kwotę transakcji o kilkanaście procent. W porównaniu ze zwykłym zakupem, MPK Poznań otrzymuje gwarancję dwóch podmiotów na wykonanie umowy, czyli niezakłóconego korzystania z dobrej jakości autobusów przez cały jej okres. PKO Leasing zapewnia stabilne finansowanie, a Solaris Bus & Coach S.A. gwarancję jakości dostarczanego taboru i jego sprawności.


Solaris Bus & Coach S.A. jest czołowym w Europie, polskim producentem pojazdów komunikacji miejskiej: autobusów, trolejbusów i tramwajów. Do tej pory firma dostarczyła do 30 państw na świecie ponad 14 000 pojazdów. Spółka zatrudnia 2 300 osób w Polsce i blisko 300 pracowników w swoich zagranicznych oddziałach. Roczna produkcja to blisko 1 400 sztuk autobusów, trolejbusów i tramwajów. Produkty firmy Solaris były wielokrotnie nagradzane za jakość i innowacyjność zarówno w Polsce jak i zagranicą.

PKO Leasing S.A. działa na rynku finansowym od 1999 r. i należy do ścisłej czołówki firm leasingowych w Polsce. Spółka oferuje wachlarz produktów i usług leasingowych dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz korporacji. Finansuje zarówno pojedyncze samochody, jak i duże projekty inwestycyjne, takie jak maszyny, linie technologiczne i nieruchomości. Oferta PKO Leasing jest dostępna w 15 oddziałach własnych oraz ponad 1000 placówkach PKO Banku Polskiego, zlokalizowanych na teranie całego kraju. Jedynym właścicielem PKO Leasing jest PKO Bank Polski S.A., największy Bank komercyjny w kraju.

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu Sp. z o.o. jest jednoosobową spółką Gminy Miasta Poznania, zawiązaną 28 czerwca 2000 r. Kontynuujemy najlepsze tradycje komunikacji miejskiej wynikające ze 135 lat pracy dla mieszkańców Poznania i okolic, będąc jednocześnie silnym ekonomicznie, dobrze zorganizowanym, dynamicznie rozwijającym się przedsiębiorstwem. Naszą pracą przyczyniamy się do sprawnego funkcjonowania aglomeracji poznańskiej jako organizmu społeczno-gospodarczego, podnosząc komfort przejazdu, zwiększając dostępność naszych usług oraz ilość przewożonych pasażerów.

Bezustannie dążymy do zapewnienia usług na poziomie gwarantującym satysfakcję naszych klientów. Szczególny nacisk kładziemy na zapewnienie komfortu osobom niepełnosprawnym, starszym oraz matkom z dziećmi. Dla nas komfort przejazdu to bezpieczeństwo, niezawodność, punktualność oraz życzliwa obsługa pasażerów. Równie ważnym elementem naszej polityki są działania na rzecz ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Realizujemy je m.in. poprzez stosowanie paliwa ekologicznego, sukcesywną wymianę taboru na pojazdy ekologiczne oraz realizowanie programu PGO – zapewniającego odbiór oraz segregację i utylizację odpadów.

Wszystkie podejmowane przez nas działania zarówno promocyjne, jak i ogólnorozwojowe i inwestycyjne owocują dobrymi notowaniami w ocenach naszych pasażerów. W rankingach ogólnopolskich pism branżowych zajęliśmy czołowe lokaty. To zasługa całej, ponad dwutysięcznej załogi, która z prawdziwym zaangażowaniem realizuje codziennie misję naszej firmy.

Kontakt dla mediów:
Mateusz Figaszewski
mateusz.figaszewski@solarisbus.com
tel.: +48 601 652 179

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *