Diagnostyka

Bezkontaktowe monitorowanie temperatury w strefach zagrożonych wybuchem.

By  | 

Popularne pirometry MI3 w wersjach z certyfikatem Ex i.

Wszystkie typy pirometrów serii MI3 oferowanych przez firmę Fluke Process Instruments są teraz dostępne w wersjach samoistnie bezpiecznych, mogących pracować w strefach zagrożonych wybuchem. Te miniaturowe, inteligentne komponenty uzyskały certyfikaty ATEX i IECEx dopuszczające je do pracy w strefach 1 i 2 (narażonych na występowanie gazów) oraz w strefach 21 i 22 (narażonych na występowanie pyłu). Producent dostarcza pełen pakiet obejmujący pirometr oraz moduł komunikacyjny i zasilający, również w wersji z certyfikatem Ex. Wszystkie te elementy charakteryzują się stopniem ochrony IP65, a każdy z nich może być wymieniony w terenie bez konieczności przeprowadzania ponownej kalibracji całego systemu. Istnieje możliwość zasilania dwóch pirometrów MI3 z pojedynczego zasilacza. Dopuszczalna całkowita długość kabli wynosi 30 m, dając dużą elastyczność prowadzenia instalacji w systemach monitorowania.

Model MI3, produkowany w obudowie ze stali nierdzewnej ze zintegrowaną elektroniką jest najmniejszym z całej oferty dostępnych obecnie na rynku, autonomicznych czujników podczerwieni przystosowanych do montażu w instalacjach przemysłowych. Seria MI3 obejmuje modele dostosowane do różnych zakresów widmowych i aplikacji, w tym modele 1M i 2M o małej długości fali, rozdzielczości 100:1 i czasie odpowiedzi 10 ms, nadające się do monitorowania temperatury w zakresie do +1800°C. Każdy samoistnie bezpieczny pirometr MI3 zawiera oznaczenie potwierdzające uzyskanie certyfikatu Ex i. W przypadku wersji MI3100 certyfikat ten odnosi się też do celownika laserowego ułatwiającego pozycjonowanie. Pirometry MI3 wykazują doskonałe właściwości w wykorzystywanym zakresie EMC i mogą pracować w szerokim zakresie temperatur otoczenia do +180°C. Moduły komunikacyjne są dostępne w wersjach z interfejsami RS485, Modbus, Profibus, Ethernet i Profinet IO oraz z czterema wyjściami analogowymi z izolacją galwaniczną. Automatyczne wykrywanie głowicy oraz cyfrowa komunikacja między sensorem i modułem komunikacyjnym zapewniają łatwą instalację w trybie plug and play.

7814-mi3_atex
Fot.: System z pirometrami MI3 zmniejsza koszt w przeliczeniu na punkt pomiarowy: dwa samoistnie bezpieczne pirometry MI3 mogą korzystać ze wspólnego zasilacza i przesyłać dane do modułu komunikacyjnego znajdującego się w odległości do 15 m.

Certyfikaty ATEX i IECEx otwierają dla serii MI3 wiele dodatkowych obszarów zastosowań, między innymi w procesach metalurgicznych przeprowadzanych w atmosferze wodoru (galwanizacja, hartowanie, platerowanie, nakładanie powłok), do redukcji wodorem w przemyśle fotowoltaicznym, w aplikacjach petrochemicznych (odzyskiwanie siarki, monitorowanie zbiorników, reaktorów i rur, kontrola płomienia), w produkcji i składowaniu chemikaliów i produktów rolniczych (winyl, nawozy, skrobia, alkohole, mąka), w systemach przeciwpożarowych, przy monitorowaniu maszyn górniczych i przenośników taśmowych, przy utylizacji odpadów niebezpiecznych oraz w oczyszczalniach ścieków.

O firmie Fluke Process Instruments
Fluke Process Instruments zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą kompletnej linii przyrządów do pomiaru i profilowania temperatury w podczerwieni dla aplikacji przemysłowych, utrzymania systemów i kontroli jakości. Nasze produkty, sprzedawane na rynku globalnym pod markami Raytek, Ircon i Datapaq odzwierciedlają ponad 125-letnie doświadczenie w zakresie produkcji najlepszych na świecie narzędzi i przyrządów do pomiaru temperatury.
Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.flukeprocessinstruments.com.

O firmie Fluke
Korporacja Fluke, założona w 1948 roku jest światowym liderem w produkcji kompaktowych, profesjonalnych elektronicznych przyrządów pomiarowych. Odbiorcami aparatury Fluke są technicy, inżynierowie i metrologowie zajmujący się instalacją, rozwiązywaniem problemów i zarządzaniem aparaturą przemysłową, elektryczną i elektroniczną oraz wykonującymi kalibrację urządzeń.

Raytek, Ircon, Datapaq i Fluke to znaki handlowe zarejestrowane przez Fluke Corporation. Nazwy rzeczywistych firm i produktów wymienione w niniejszym dokumencie mogą być znakami towarowymi ich właścicieli.

Fluke Process Instruments
Raytek GmbH
Blankenburger Str. 135
13127 Berlin
Germany
Schwelm Jutta
Phone : +49 – (0)30 – 47 80 08 – 411
Fax : +49 – (0)30 – 47 10 251
jschwelm@fluke.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *