Diagnostyka

Firma Gilkes rozszerza wiedzę o łożyskach dzięki szkoleniom NSK

By  | 

Gilbert Gilkes & Gordon Ltd (Gilkes,) producent turbin hydroelektrycznych, pomp do układów chłodzenia silników oraz pomp przemysłowych, rozszerzył swoją wiedzę o łożyskach dzięki krótkiemu kursowi szkoleniowemu zorganizowanemu przez ekspertów firmy NSK. Składające się z części teoretycznej i praktycznej dwie półdniowe sesje treningowe zostały dopasowane do specyficznych wymagań firmy Gilkes, pomagając inżynierom firmy poprawić rozumienie najnowszych technologii ruchu.

Spółka Gilkes, zatrudniająca ponad 200 pracowników w swojej siedzibie głównej w Kendal, opracowuje innowacje technologiczne od ponad 160 lat. Chociaż produkty hydroelektryczne i pompy mają uznaną pozycje na rynkach globalnych, ta przyszłościowo myśląca firma, kierując się filozofią ciągłego ulepszania, po rutynowym spotkaniu z NSK podjęła decyzję o przeprowadzeniu krótkich kursów szkoleniowych dotyczących łożysk.
« Gilkes jest naszym klientem od lat 80´, a temat szkoleń pojawił się w czasie naszej kurtuazyjnej wizyty» wyjaśnia Andrew Fletcher, inżynier ds. aplikacji z europejskiej jednostki biznesowej NSK EIBU. « Omówiliśmy portfolio szkoleń NSK i firma Gilkes wyraziła duże zainteresowanie».
W produktach wytwarzanych przez Gilkes wykorzystywany jest szeroki zakres łożysk poprzecznych, walcowych i dwurzędowych skośnych. Niemniej jednak, mając świadomość swoich braków w wiedzy na temat łożysk, spółka natychmiast przyjęła ofertę szkoleniową NSK.

South Lakeland-20150716-00602.jpg_ico400

Przeprowadzono dwie sesje treningowe w Kendal dla zespołu 14 uczestników, stanowiących zróżnicowaną grupę starszych inżynierów ds. projektowych, technologów, inżynierów utrzymania ruchu i praktykantów.

«Co ważne, uczestnicy zostali poproszeni o przygotowanie 10 pytań o łożyskach, na które chcieliby uzyskać odpowiedź na kursie. W trakcie kursu szczegółowo omówiliśmy odpowiedzi na te dziesięć pytań.» mówi A.Fletcher: «W rezultacie, pracownicy Gilkes dostali dokładnie to, czego oczekiwali oraz wiele dodatkowych informacji, które z pewnością okażą się bardzo pomocne.»

Kurs obejmował zagadnienia dotyczące typów i charakterystyk łożysk, różnych rozwiązań w zakresie uszczelnień , luzów wewnętrznych łożysk, smarowania, typów uszkodzeń łożysk i wielu innych tematów. Aby zmaksymalizować poziom zaangażowania, kurs obejmował również mniej formalne elementy, podczas których uczestnicy byli proszeni o zmontowanie węzła łożyskowego na czas.

«Inżynierowie z firmy Gilkes byli nastawieni entuzjastycznie i okazali prawdziwą chęć do nauki», mówi A.Fletcher: «Często organizujemy tego typu kursy dla klientów z rynku wtórnego, dlatego czymś nowym było dla nas oferowanie tych samych rozwiązań dla producenta OEM. Uważamy, że więcej producentów OEM powinno korzystać ze szkoleń na temat łożysk, które stosują w swoich maszynach i wyposażeniu, ponieważ stwarza to prawdziwą okazję do uaktualnienia stanu wiedzy i praktycznych umiejętności. Efekt szkolenia jest wzmacniany poprzez fakt, że każdy kurs można dopasować do indywidulanych wymagań klientów
Firma Gilkes obecnie rozważa kursy z poziomu II dla kolejnych 10 inżynierów. Poziom II omawia technologie łożysk bardziej szczegółowo, prezentując tematy takie jak szkolenia w zakresie obliczeń.

Firma NSK oferuje szeroki zakres łożysk do pomp. Przykładowo, standardowe łożyska walcowe z mosiężnymi, stalowymi bądź poliamidowymi koszykami są szeroko stosowane w pompach odśrodkowych, tłokowych, głębinowych (zatapialnych) oraz w pompach do LNG (skroplonego gazu ziemnego). Wśród producentów pomp popularne są również łożyska poprzeczne o wysokiej nośności oraz odporne na zjawisko pełzania. Te drugie są stosowane powszechnie w celu ułatwienia obrotów wału silnika pompy – docisk uszczelki O-ring zapobiega niepożądanemu zjawisku pełzania.
Również skośne łożyska kulkowe są popularnym wyborem dla inżynierów projektujących pompy, przede wszystkim dzięki atrybutom takim jak wysoka obciążalność, prędkość obrotowa i precyzja, ale także czynnikom takim jak uniwersalne dopasowanie i wąskie tolerancje dla luzu osiowego/napięcia wstępnego.

Więcej informacji można znaleźć w katalogu:
«Łożyska NSK do pomp i sprężarek»
dostępnym online pod adresem www.nsk-literature.com/pl/pumps-compressors-bearings.
Opcjonalnie, dzwoniąc pod nr +48 22 645 15 25, można zamówić wersję drukowaną.

O firmie NSK
Założona prawie 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 000 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i komponenty dla przemysłu samochodowego, obejmujące zespoły łożysk kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.
W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1000 mln euro (stan na marzec 2015 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
Warsaw Branch
Ul. Migdałowa 4/73
02-796 Warszawa
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
SIMON Nathalie
Phone : +49 2102 481 2152
Fax : +49 2102 481 2151
simon-n@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *