Nowości produktowe

Firma Kennametal powiększa rodzinę frezów Mill 4.

By  | 

Dzięki unikalnej geometrii płytek i niezwykle dokładnemu wykonaniu gniazd, frezy Mill 4-11 oferują znakomite właściwości krawające typowe dla frezów jednostronnych oraz niską cenę za krawędź typową dla frezów dwustronnych. Są dostępne w wariantach dostosowanych do różnych zastosowań przy średnicach frezowania od 16 mm (0,625 cala) do 80 mm (3,000 cala) Niedogodnością typową dla wielu typów wymiennych frezów do frezowania pow. bocznych z katem 90º (profilowania) jest efekt schodkowania widoczny na ściankach obrabianych detali.

Dwa lata temu firma Kennametal zaprezentowała rodzinę dwustronnych frezów do frezowania pow. bocznych z katem 90º eliminujących tą niedogodność, a równocześnie oferujących producentom tani system obróbki maszynowej. Frezy serii Mill 4 zapewniają dużą szybkość obróbki, dużą trwałość i wysoką jakość frezowania, często eliminującą konieczność wykonywania obróbki dwuetapowej, a w niektórych przypadkach mogą służyć jako narzędzia do obróbki wykańczającej, eliminujące konieczność stosowania drogich frezów z węglików spiekanych.

Obecnie firma Kennametal rozszerza rodzinę Mill 4 o nowe frezy Mill 4-11. Zaprojektowane dla mniejszych centrów obróbczych, mogą współpracować ze stożkami wrzeciona CAT-40, BT-40, HSK50 i innymi o podobnych rozmiarach. Nadają się doskonale do frezowania w aplikacjach o małej sztywności obrabiarka –detal oraz do narzędzi wielozadaniowych i tokarek z napędzanymi narzędziami.

Tim Marshall, globalny menadżer produktu zapewnia, że frezy Mill 4-11 charakteryzują się tą samą, mocną konstrukcją płytek, co w przypadku ich większych odpowiedników Mill 4-15, przy czym są o 24% krótsze i o 34% węższe. Przy maksymalnej głębokości frezowania wynoszącej 11 mm (0,433 cala) nadają się dla mniejszych firm i producentów wykonujących mniejsze detale, przy czym wciąż zapewniają dużą szybkość obróbki i charakteryzują się dużą trwałością.

»Unikalną cechą tych frezów jest precyzja,» mówi Marshall. »Ze względu na konstrukcję płytek i dokładność wykonania, zapewniają one bardzo małe tolerancje pomiędzy kolejnymi przejściami na przykład przy średnicy frezowania wynoszącej 63 mm (2,48 cala) i geometrii typu SGE byliśmy w stanie uzyskać różnicę mniejszą od 8 μm (0,00003 cala) pomiędzy kolejnymi przejściami o głębokości 6 mm (0,236 cala). Jeden z naszych klientów, będący znanym producentem z sektora motoryzacyjnego mógł dzięki temu wyeliminować obróbkę wykańczania precyzyjnego elementów ze stopów stali, oszczędzając wiele tysięcy dolarów rocznie.»

Scott Etling, dyrektor działu Global Product Management z sektora frezów z płytkami wymiennymi dodaje, że platforma Mill 4-11 oferuje pełny zakres płytek w różnych gatunkach i geometriach. » GatunekKCPM40 doskonale nadaje się do obróbki większości detali stalowych, a najnowszy KCSM40 polecamy do aplikacji z sektora lotniczego i medycznego. Mamy oczywiście w ofercie również płytki do obróbki żeliwa i aluminium oraz różne wersje do przygotowania krawędzi i promieni naroża o promieniu od 0,4 mm do 1,6 mm (0,062 cala). Jesteśmy niezwykle dumni z naszej nowej oferty.

»Frezy Mill 4-11 są łatwe w użyciu. Każda płytkajest bezpiecznie mocowana za pomocą pojedynczej śrubki M3 i zawiera zestaw symboli określających jej typ i geometrię. Marshall zaleca utrzymywanie frezów w czystości i pokrywanie ich niewielką ilością smaru. Rekomenduje też montowanie wszystkich wkładek z symbolami ustawionymi w tym samym kierunku. »Zapewnia to dokładność podczas indeksowania bez względu na rodzaj wykorzystywanych frezów.»

Nierównomierna podziałka zapobiega rezonansom i drżeniu maszyny. Ze względu na skomplikowaną geometrię płytek i ich optymalne ustawienie w korpusie, efektywny kąt natarcia zawiera się w przedziale od 1° do 11°, w zależności od średnicy frezu, a osiowy kąt natarcia wynosi 3°, pomimo dwustronnej konstrukcji Mill 4-11.

Podczas frezowanie o głębokości do około 6,5 mm (0,255 cala), frez praktycznie nie pozostawia efektu «schodkowania», choć Marshall twierdzi, że można wykonywać frezowanie nawet o głębokości do 11 mm (0,433 cala) przy zachowaniu pionowych, płaskich ścianek. Najważniejszą cechą jest jednak duża szybkość usuwania materiału. »Przeprowadziliśmy wiele testów,» powiedział Marshall. »Po raz kolejny pozostawiliśmy w tyle konkurencję, uzyskując w niektórych przypadkach większą o 35% szybkość usuwania metalu i większą o 40% trwałość płytek. Te frezy stanowią doskonałe uzupełnienie naszej oferty.

8684-Mill 4-11_Insert_6132024_angled

Rys.: Frezy Mill 4-11 charakteryzują się niską ceną oraz geometrią dwustronną zapewniającą niskąsiłę skrawania dostosowaną do maszyn mniej sztywnych i aplikacji o małej sztywności.


O firmie Kennametal
Firma Kennametal opracowuje od ponad 75 lat zaawanspwane i innowacyjne materiały, jest globalnym liderem technologii przemysłowych zapewniającym swoim klientom zwiększoną produktywność dzięki eksperckiej wiedzy o materiałach, oprzyrządowaniu i rozwiązaniach ograniczających zużycie. Klienci z sektorów takich jak przemysł lotniczy i wydobywczy, energetyka produkcja przemysłowa i transport współpracują z Kennametal w celu zwiększenia precyzji i efektywności swoich procesów produkcyjnych. Każdego dnia blisko 12000 pracowników firmy pomaga klientom w ponad 50 krajach utrzymać przewagę konkurencyjną. W roku fiskalnym 2015 firma Kennametal wygenerowała przychody w wysokości ponad 2,6 mld $.
Więcej informacji na stronie www.kennametal.com

Kennametal Polska, Sp. z.o.o.
ul. Bolesława Krzywoustego 7
61-144 Poznań, Poland
FRYZA Anna
Phone : + 48 61 6656500
Fax : + 48 61 6656504
anna.fryza@kennametal.com

Kennametal Inc.
1600 Technology Way
PO Box 231
Latrobe, PA 15650-0231
USA
GROMOLL Carsten
Phone : +1 724 539 8033
carsten.gromoll@kennametal.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *