Diagnostyka

Fluke wprowadza oparte na tablecie narzędzie komunikacyjne HART – Fluke 154

By  | 

Fluke wprowadza do sprzedaży na rynku polskim nowy produkt – Fluke 154 HART. Jest to samodzielne narzędzie komunikacyjne oparte na tablecie. Tablet z zainstalowaną aplikacją „FlukeHART” wykorzystuje modem bezprzewodowy HART, który nawiązuje z kolei bezpośrednie połączenie z testowanym lub konfigurowanym nadajnikiem HART. Po połączeniu asystenta kalibracji Fluke 154 HART z dokumentującym kalibratorem procesów Fluke 754 lub wielofunkcyjnym kalibratorem procesów Fluke 725, użytkownik otrzymuje kompletne rozwiązanie HART służące do kalibracji i konfiguracji.

FLUKE 154 HART 12Protokół HART (ang. Highway Addressable Remote Transducer) to istniejący od 1986 r. protokół komunikacyjny sieci przemysłowych, umożliwiający m.in. zmianę zakresu i diagnostykę urządzeń. Działa w oparciu o standard Bell 202, przetworniki tego typu mogą pracować w trybie analogowym i cyfrowym, jednak w przypadku komunikacji cyfrowej czasy odpowiedzi są bardzo wolne, dlatego komunikacja ta służy głównie do zmiany nastaw i diagnostyki. HART jest dziś standardem komunikacji urządzeń pomiarowych w przemyśle.

Konfiguracja urządzenia HART jest niezwykle łatwa dzięki interfejsowi użytkownika tabletu opartemu na systemie Android. Zewnętrzny modem bezprzewodowy umożliwia podłączenie modemu do testowanego nadajnika, dzięki czemu użytkownik może zdalnie komunikować się z urządzeniem. Nadajniki HART często znajdują się w zamkniętych przestrzeniach, do których dostęp jest utrudniony lub są one poza zasięgiem. Fluke 154 ogranicza konieczność pozostawania tuż obok testowanego lub konfigurowanego urządzenia, co pozwala pracować z bezpieczniejszego i wygodniejszego miejsca.

Dane techniczne

Tablet: system operacyjny Android 5.0 lub nowszy; procesor ARM lub Atom; pamięć RAM 1 GB; pamięć ROM 2 GB; wyświetlacz 960 x 540 qHD; port komunikacyjny – Bluetooth.

Modem HART

 • Obudowa: wytrzymałe tworzywo ABS; wymiary 10,16 x 2,5 x 6,9 cm; całkowita waga jednostki 0,16 kg
 • Kable: długość przewodów HART 1,2 m, złącza HART – chwytak
 • Interfejs HART: interfejs – sprzężenie pojemnościowe; wyjście 600 mVpp, upływ < 10 uA, połączenia – zużyciem opornika pętlowego lub urządzenia do pracy w terenie HART; parametry techniczne – HART 4, HART 5, HART 6, HART 7; specyfikacja warstwy fizycznej HART HCF_SPEC-54
 • Akumulator litowo-jonowy, żywotność – 19 godziny ciągłej pracy
 • Parametry środowiskowe: temperatury pracy od 0°C do 50°C, temperatury przechowywania od –10°C do 45°C, wilgotność od 0% do 90% (bez kondensacji).

Właściwości Fluke 154:

 • Pełen opis urządzenia (DD) HART dla wszystkich urządzeń HART
 • Konfigurowanie urządzeń HART
 • Dostosowywanie urządzeń HART podczas użytkowania wraz z kalibratorami Fluke z serii 750 lub 720
 • Monitorowanie urządzeń PV, SV, TV, QV oraz innych zmiennych pomiarowych HART
 • Darmowe kwartalne aktualizacje opisów urządzenia HART
 • Wygodne bezprzewodowe połączenie z modemem HART
 • Proste w obsłudze, szybkie połączenie i przeglądanie danych HART
 • Przechowywanie ustawień konfiguracyjnych urządzeń HART
 • Komunikacja bezprzewodowa o dalekim zasięgu do 75 m

Obsługa wielu języków: Wybór języka w systemie operacyjnym Android. Polecenia komunikacyjne HART w opisach urządzeń HART dostępne są jedynie w języku angielskim.

FLUKE 154 HART 11Modem bezprzewodowy HART: Wyposażony w konfigurowalne przewody łączące, służące do połączenia zarówno za pomocą haczyków zaciskowych, jak i wydłużonych zacisków krokodylkowych, przeznaczonych do połączenia z główkami śrub łączących nadajnika. Akumulator litowo-jonowy umożliwia konfigurowanie i testowanie urządzenia HART nawet przez kilka dni. Wytrzymała obudowa i zestaw przewodów testowych przeznaczone są do pracy w środowiskach produkcyjnych.

 

Przechowywanie ustawień konfiguracyjnych urządzenia: Przechowywanie ustawień konfiguracyjnych urządzenia HART w formatach ASCII lub PDF.

Pomoc techniczna HART: Pełen dostęp do opisów wszystkich funkcji urządzenia HART, łącznie z metodami. Spełnia wymogi specyfikacji warstwy fizycznej urządzeń HART: HFC_SPEC-54.

FLUKE 154 HART 14Aktualizacje opisów urządzeń: Pobieranie darmowych aktualizacji opisów funkcji urządzeń przez 3 lata ze strony Fluke.com. Aktualizacje są dostępne po ogłoszeniu ich dostępności przez zespół HART FieldComm (średnio cztery razy w roku).

Twardy futerał: Wytrzymały, lekki i łatwy do przenoszenia futerał służy do przechowywania oraz ochrony tabletu, modemu, przewodów pomiarowych oraz przewodów łączących.

 

 

 

 

 

Źródło: Fluke

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *