Logistyka produkcji

Identyfikowalność produkcji. Jak zoptymalizować procesy identyfikacji przemysłowej?

By  | 

Zoptymalizowane procesy produkcyjne wymagają przejrzystości

Rosnąca konkurencja i coraz surowsze normy prawne wymagają zoptymalizowanych procesów produkcyjnych. Do tego konieczna jest z kolei duża przejrzystość. Gwarantuje ją identyfikowalność.

Czym jest identyfikowalność?

Identyfikowalność oznacza możliwość ustalenia i prześledzenia każdego kroku łańcucha procesu produkcyjnego. Dokumentowana jest przy tym automatycznie historia produkcji wszystkich części produkcyjnych i wszystkich stosowanych tu materiałów i środków roboczych – wraz z czasem, miejscem i przebiegiem. Wszystkie informacje dostępne są w czasie rzeczywistym. Umożliwia to korekty jeszcze w trakcie trwania procesu. Identyfikowalność pozwala na uzyskanie dużej przejrzystości w produkcji i zapewnia jakość pod każdym względem.

Po co nam identyfikowalność?

Identyfikowalność upraszcza metody produkcyjne, ułatwia dostawy typu Just-in-Time, wspomaga bezpieczeństwo pod względem prawnym i gwarantuje jakość produktu. Z pozytywnymi rezultatami:

 • Wprowadzenie zarządzania jakością
 • Przestrzeganie przepisów prawnych
 • Unikanie – a w najgorszym wypadku – regulacja akcji wycofywania produktów z rynku
 • Redukcja kosztów
 • Zwiększenie zadowolenia klientów
 • Wzrost produktywności
 • Poprawa zyskowności
 • Najważniejsze obszary zastosowania
 • Śledzenie dóbr gospodarczych – w pełnym zakresie działalności
 • Electronic Kanban – kontrola przepływu materiału
 • Kontrola produkcji (WIP) – procesy montażowe
 • Intralogistyka – wewnątrzzakładowy przepływ materiałów

Na czym polega identyfikowalność?

Identyfikowalność można zagwarantować dzięki systemom identyfikacji przemysłowej, gdyż systemy identyfikacji przemysłowej pozwalają w produkcji na rejestrację przepływu wszelkich partii produkcyjnych i śledzenie wszystkich danych. Dane jakościowe i dane produktu odczytywane są przy tym za pomocą kodów kreskowych i systemów RFID bezpośrednio na produkcie: na obrabianym elemencie, uchwycie obrabianego elementu lub na środkach roboczych. Dzieje się to w trakcie bieżącego procesu, dzięki czemu są zawsze do dyspozycji. W czasie rzeczywistym i jeszcze przez lata, gdyż zagwarantowana jest nienaganna dokumentacja.

Obszerna wiedza zapewnia indywidualne rozwiązana z zakresu identyfikowalności

Balluff ma w swojej ofercie całą gamę systemów identyfikacji przemysłowej: RFID typu LF, HF i UHF oraz stacjonarne czytniki kodów kreskowych. Z wieloma różnymi komponentami, który można łączyć z sobą w różnych konfiguracjach. Dzięki temu Balluff może zaoferować identyfikowalność na najwyższym poziomie technologicznym.

Dzięki 25-letniemu doświadczeniu w identyfikacji przemysłowej Balluff jest kompetentnym partnerem dla wszystkich dziedzin produkcji. Od lat współpracujemy owocnie z integratorami systemów. Dlatego dostępne są u nas indywidualne rozwiązania, całkowicie dostosowane do potrzeb użytkowników.

śledzenie1

E-Kanban pracuje w oparciu o kody kreskowe lub nośniki danych RFID. Dzięki w pełni zautomatyzowanym procesom identyfikacyjnym śledzenie ścieżki produktów stało się szybsze i wymaga mniejszej ilości operacji ze strony pracowników obsługi.

Przegląd technologii śledzenia

sledzenie3

Źródło: BALLUFF

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *