Diagnostyka

Łożyska NSK zapewniają oszczędności

By  | 

Łożyska NSK zapewniają oszczędności 11 500 € rocznie przy wykonywaniu prac konserwacyjnych

Wymiana łożysk kulkowych jest częścią typowego planu konserwacji silników elektrycznych. Gdy niemiecka firma serwisowa (MRO – konserwacja, naprawy, przeglądy) otrzymała zadanie realizacji regularnych przeglądów siników elektrycznych dla prominentnego klienta odnotowała często powracający problem: nowo zainstalowane standardowe łożyska ulegały uszkodzeniu już po trzech, czterech miesiącach.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Nie będąc pewnym przyczyny awarii, firma serwisowa (MRO) zleciła NSK zbadanie sytuacji. W ramach programu wartości dodanej AIP, ekspert NSK w zakresie łożysk kulkowych ocenił zakres uszkodzeń łożysk oraz warunki, w których pracują silniki elektryczne.
Badanie w ramach programu AIP odkryło, że przedwczesne uszkodzenia powstają z powodu wnikania brudu, który zanieczyszczał smar wewnątrz standardowych łożysk kulkowych. NSK zarekomendowała zmianę na uszczelnione łożyska kulkowe superprecyzyjne, które okazały się tak satysfakcjonującym rozwiązaniem, że obecnie stosowane są podczas wszystkich przeglądów silników elektrycznych.
Uszczelnione superprecyzyjne łożyska kulkowe doskonale sprawdzają się w wymagających środowiskach przemysłowych głównie dzięki bezstykowym uszczelnieniom zapewaniającym najlepszą w swojej klasie ochronę przed wnikaniem zanieczyszczeń. Należy podkreślić, że efekt ten osiągnięto bez zwiększania tarcia czy zmniejszenia prędkości silnika oraz bez żadnych kompromisów w zakresie specyfiki wydajności energetycznej napędów.
Klient MRO uzyskał szereg korzyści. Podczas obserwacji 65 silników okres eksploatacji lub interwał konserwacyjny silników elektrycznych wydłużył się z czterech do ponad 12 miesięcy wyłącznie ze względu na zmianę rodzaju łożyska. W konsekwencji, koszt serwisu w okresie jednego roku spadł do zera w porównaniu do wcześniejszych wydatków 11 500 € w ciągu 12 miesięcy zanim zamontowano uszczelnione łożyska superprecyzyjne NSK.
Oprócz trzykrotnego wydłużenia żywotności uszczelnione superprecyzyjne łożyska kulkowe oferują użytkownikowi końcowemu kilka dodatkowych korzyści. Nie tylko redukują szum i wibracje w całym układzie napędowym, ale zapobiegają również wyciekom smaru podczas pracy w układzie pionowym. Można je także montować znacznie szybciej niż standardowe łożyska nieuszczelnione. Z tych powodów superprecyzyjne łożyska NSK szybko stały się produktem pierwszego wyboru szeroko stosowanym w przemyśle silników elektrycznych – zarówno dla części oryginalnych, jak i komponentów zamiennych montowanych w trakcie rutynowych przeglądów konserwacyjnych.

O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 000 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2015 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
Warsaw Branch
Ul. Migdałowa 4/73
02-796 Warszawa
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
SIMON Nathalie
Phone : +49 2102 481 2152
Fax : +49 2102 481 2151
simon-n@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *