Diagnostyka

Łożyska piast kół firmy NSK

By  | 

Łożyska piast kół firmy NSK pozwalają zaoszczędzić 58 000 € rocznych kosztów użytkowania nowej układnicy regałowej

Wysoka dyspozycyjność jest jedną z kluczowych cech układnic regałowych wykorzystywanych w zautomatyzowanych systemach magazynowania i wyszukiwania. Przestoje z powodu awarii są nieakceptowalne, ponieważ zostaje przerwany przepływ materiałów, co z kolei oznacza, że linie produkcyjne lub klienci (w przypadku magazynów wyrobów gotowych) czekają na niezbędne pozycje.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Magazyn doświadczający problemów z przestojami zwrócił się o pomoc do firmy NSK, która wdrożyła Program Wartości Dodanej AIP ( Added Value Programme – AIP). To sprawdzone narzędzie biznesowe pozwala uzyskać dodatkową oszczędność kosztów dzięki poprawie niezawodności maszyn, jak i zwiększeniu poziomu wiedzy technicznej naszych klientów.
Magazyn zmagał się z przedwczesnymi awariami łożysk kół w układnicach z napędem szynowym, które są istotnym elementem systemu logistycznego. W ciągu 5 lat klient musiał wymieniać łożyska aż 40 razy. Każda z tych 40 wymian powodowała przerwę w funkcjonowaniu układnicy, generując wysokie koszty przestojów i napraw.
W ramach programu AIP wysłano ekspertów NSK w celu określenia charakterystyki uszkodzeń łożysk oraz warunków ich pracy. Przeprowadzona analiza odkryła, że podstawowymi przyczynami przedwczesnego zużycia łożysk kół było niewłaściwe smarowanie i przeciążenie łożysk.
Ze względu na zdolność do przenoszenia obciążeń: promieniowego i osiowego w obu kierunkach, NSK zaproponowała montaż uszczelnionych, odpowiednio nasmarowanych na cały okres eksploatacji, dwurzędowych łożysk kulkowych skośnych z luzem C3. Podstawowym atrybutem tych innowacyjnych łożysk są uszczelki RSR wykonane z gumy nitrylowej połączonej ze stalową blaszką, Jest to wiodące na rynku rozwiązanie, które doskonale zabezpiecza wnętrze łożyska przed zanieczyszczeniami, podnosząc tym samym jego żywotność. Dodatkowe korzyści ze stosowania tych łożysk to mniejszy poziom wibracji podczas pracy oraz wykluczenie problemu niewłaściwego smarowania.
Aby zademonstrować praktyczne aspekty rozwiązania, inżynierowie NSK przeprowadzili testy eksploatacyjne. Wykazały one, że przez okres ponad roku żadne z łożysk zamontowanych w 8 kołach nie zawiodło.
W ramach dalszej części programu AIP inżynierowie NSK specjalnie dla klienta opracowali instrukcję poprawnego montażu łożysk piast kół ; przeprowadzono również odpowiednie szkolenie personelu klienta.
Warto podkreślić, że precyzyjna ocena kosztów i korzyści jest zawarta w każdym projekcie AIP. W przypadku tego konkretnego magazynu kalkulacja okazała się prosta. Przed wdrożeniem rozwiązania NSK, przedwczesne awarie łożysk kół układnic regałowych generowały koszty w wysokości 78 000 € w skali roku. Na taką sumę składały się koszty części zamiennych producenta (26 880 €), straty w produkcji (szacowane na 30 000 €) i koszty napraw (obliczane na 10 000 €). Dzięki wprowadzeniu rozwiązania NSK roczne wydatki spadły do 12 700 €. W rezultacie klient oszczędza każdego roku 58 000 €.

O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 000 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.
W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2015 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
Warsaw Branch
Ul. Migdałowa 4/73
02-796 Warszawa
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
SIMON Nathalie
Phone : +49 2102 481 2152
Fax : +49 2102 481 2151
simon-n@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *