Diagnostyka

Łożyska wrzecion pomagają oszczędzić zakładowi obróbczemu 24000€!

By  | 

Łożyska wrzecion produkowane przez NSK pomagają oszczędzić zakładowi obróbczemu 24 000 € w ciągu roku.

Gdy producent wymienników ciepła zaczął doświadczać częstych przerw w produkcji spowodowanych uszkodzeniami łożysk stosowanych we wrzecionach poziomych centrów obróbczych, zwrócił się do firmy NSK z prośbą o rozwiązanie problemu. Po wykonaniu wszechstronnej analizy firma NSK zarekomendowała montaż uszczelnionych, precyzyjnych łożysk kulkowych skośnych, co przełożyło się na roczne oszczędności zakładu w wysokości 24 000 € (biorąc pod uwagę tylko koszty samych łożysk zamiennych i robocizny).

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Rys. 1. Poziome centra obróbcze są często wykorzystywane w produkcji przemysłowych wymienników ciepła.

8195-nsk-LOB Wrmeaustauscher2

Rys. 2. Poziome centra obróbcze są często wykorzystywane w produkcji przemysłowych wymienników ciepła.

Gdy po raz pierwszy zaobserwowano powtarzające się usterki łożysk, menadżer ds. produkcji w zakładzie wytwarzającym wymienniki ciepła zwrócił się do firmy NSK o przeprowadzenie szczegółowej analizy uszkodzeń. W ramach programu wartości dodanej AIP eksperci firmy NSK zbadali uszkodzone łożyska kulkowe skośne, jak również jakość środka smarnego i warunki operacyjne, w których funkcjonowały łożyska.

Przeprowadzona analiza ujawniła, że do łożysk wnikały metalowe drobiny oraz chłodziwo będące ubocznymi produktami procesu obróbki. Doprowadzało to do pogorszenia właściwości środka smarnego, co ostatecznie skutkowało uszkodzeniem samych łożysk.

Aby rozwiązać ten problem firma NSK zaproponowała wykorzystanie uszczelnionych, precyzyjnych łożysk kulkowych skośnych, które są szeroko stosowane jako łożyska wrzecion w przemyśle obrabiarkowym. Łożyska tego typu posiadają bezstykowe uszczelki, zaprojektowane w celu zapewnienia wyjątkowego zabezpieczenia przed wnikaniem zanieczyszczeń, jednocześnie nie powodując zwiększania tarcia czy spadku wydajności wrzeciona.

W celu dostosowania łożysk do podwyższonych obciążeń osiowych przenoszonych przez wrzeciona – częstej sytuacji obecnej w poziomych centrach obróbczych – firma NSK zasugerowała zainstalowanie łożysk ze zwiększonym kątem pracy. Dzięki wdrożeniu tej rekomendacji producent wymienników ciepła był w stanie wydłużyć okres eksploatacji łożysk: po zamontowaniu produktów NSK do swoich trzech poziomych centrów obróbczych żywotność łożysk wrzecion wzrosła przeciętnie o współczynnik 12.

8195-ACBB-Sealed

Rys. 3. Zastosowanie uszczelnionych, precyzyjnych łożysk kulkowych skośnych pozwala w ciągu roku
zaoszczędzić producentowi wymienników ciepła około 24 000 €.

Opierając się o ponoszone wcześniej koszty łożysk zapasowych (jak również koszty robocizny związane z instalacją), producent wymienników ciepła uzyskał roczne oszczędności w wysokości 24 000 €, stanowiące bezpośrednią konsekwencję zastosowania uszczelnionych, precyzyjnych łożysk kulkowych skośnych firmy NSK. Co więcej, ta kwota nie obejmuje kosztów poniesionych w związku
z występującymi wcześniej ograniczeniami produktywności czy przestojami.

Oprócz znaczącego wydłużenia okresu eksploatacji łożyska NSK zapewniły klientowi także inne korzyści, obejmujące ograniczenie szumu i wibracji w zespole napędowym oraz znacznie szybszy montaż w porównaniu do standardowych łożysk bez uszczelnień.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
SIMON Nathalie
Phone : +49 2102 481 2152
Fax : +49 2102 481 2151
simon-n@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *