Logistyka produkcji

Napędy o zmiennej prędkości zwiększają szybkość produkcji o 300%!

By  | 

Wiodący producent wyposażenia do obróbki materiałów w rolach wprowadził napędy o zmiennej prędkości Control Techniques, przedsiębiorstwa z grupy Emerson.

Athader ma siedzibę w San Sebastian na północy Hiszpanii i produkuje linie do przetwarzania materiałów w rolach, w szczególności linie przekrawania, wyrównywania i przycinania na długość do materiałów ze stali, stali nierdzewnej i aluminium. Wyposażenie produkowane przez tę firmę z grupy Bradbury jest przeznaczone dla klientów pracujących przy obróbce stali w rolach, używających walcarek oraz producentów profili i rur cienkościennych. 80% odbiorców znajduje się poza Hiszpanią.

8546-ATHADER-04

Do niedawna w celu osiągania parametrów określanych przez klientów firma Athader wykorzystywała napędy wielu różnych marek. Jednak problemy z niezawodnością stawały się dla firmy coraz bardziej irytujące. W przypadku awarii linii produkcyjnej przy obróbce roli występuje duże prawdopodobieństwo strat produkcyjnych u klienta, a także możliwość uszkodzenia części mechanicznych. Z tego powodu Athader woli korzystać z napędów, silników i kompletnych rozwiązań dostarczanych przez Emerson. Według firmy wiele jej maszyn musi odpowiadać szczególnym potrzebom klienta i z tego powodu adaptowane rozwiązania z oferty Emerson są fundamentem sukcesu w tej działalności.

Ta kwestia jest ważna w szczególności ze względu na rodzaj maszyn produkowanych przez Athader, takich jak przewijarki i odwijarki taśm stalowych, układarki, walcarki, nożyce do cięcia wzdłużnego i poprzecznego, maszyny opakowaniowe i systemy cięcia. W maszynie ostatniego typu nożyce krążkowe dla grubego materiału z roli mają pracować z prędkością 100 m/min, zaś nożyce latające przy obróbce materiału o bardzo wysokiej granicy plastyczności (przy wysokim ciśnieniu znamionowym 1100 MPa) pracują z prędkością 50 m/min. Pomimo takiego podniesienia prędkości konieczne jest zachowanie dokładności w przedziale ±0,2 mm.

8546-ATHADER-06

Według Athader, poza wysokimi parametrami i niezawodnością napędów o zmiennej prędkości Unidrive M, produkty cechują się także imponującą szybkością i charakterystyką odpowiedzi, co przekłada się na dynamiczne sterowanie w danym zastosowaniu o powtarzalnej dokładności. Inteligentne moduły wykorzystane w napędach pozwalają firmie na korzystanie z wszechstronnych programów, wymagających ruchu w kilku osiach i o różnych profilach, synchronizowanych z dużą dokładnością. Praca wymaga szybkich i dokładnych przesunięć, aby zminimalizować liczbę odrzuconych elementów i zmaksymalizować czas bezawaryjnej produkcji, a to wszystko bez wprowadzania obciążeń mechanicznych części.

Firma Athader wybrała opcję łatwej integracji napędów Unidrive M możliwą przede wszystkim dzięki pełnemu zestawowi modułów komunikacyjnych, które wspierają większość tradycyjnych magistrali przemysłowych i najnowsze technologie ethernetowe.

Do najnowszych projektów w Athader można zaliczyć opracowanie linii cięcia poprzecznego do stalowych taśm o grubości do 25 mm i szerokości 1800 mm. Rozwiązanie Emerson obejmuje szafkę sterowniczą (moduły 8 x 800 x 2200 mm) oraz trzy pulpity sterownicze (wejściowy, główny i wyjściowy). Szafka składa się w sumie z 19 napędów AC w konfiguracji magistrali DC, która gwarantuje stabilność i zoptymalizowany pobór energii.

Przyglądając się kolejno fragmentom linii cięcia, rozwijarka jest obsługiwana przez pojedynczy napęd Unidrive M701 (45 kW) wyposażony w moduł opcji SI-Application. Napęd jest przystosowany specjalnie do oprogramowania odwijarki. Z tego punktu rozwijana taśma jest przenoszona do dwóch równiarek, z których każda pracuje na dwóch połączonych równolegle napędach Unidrive M700 (180 i 160 kW) i jest obsługiwana przez dołączone oprogramowanie. Ponadto pomocnicze elementy są napędzane czterema modułami Unidrive M200 (od 5,5 do 7,5 kW). Kolejne stanowisko to latające nożyce z jednym napędem Unidrive M700 (110 kW) ze specjalnym oprogramowaniem Emerson oraz pojedynczym napędem Unidrive M200 (5,5 kW) w przenośniku. Poza tym w sumie 10 napędów Unidrive M200 (od 0,55 do 5,5 kW) kontroluje dalsze części systemu, takie jak przenośniki ewakuacyjne i inspekcyjne, układarki i obsługę magazynową. Szafka zawiera również dwa pracujące równolegle prostowniki DC Emerson SPMC2400.

Cała linia jest sterowana przez sterownik PLC firmy Siemens, a regulacje i nadzór odbywają się za pośrednictwem kolorowego ekranu dotykowego 15″.

Wyposażenie obejmuje dwie konfiguracje sieciowe: sieć Profinet łączy sterownik PLC z napędami, koderami i zdalnymi wejściami i wyjściami, a Ethernet pozwala na kontrolę i wprowadzanie zmian parametrów systemowych, m.in. parametrów napędów Emerson, przez zdalny komputer PC. Taka możliwość ułatwia odnajdywanie usterek i wymianę elementów.

Według Athader korzystanie ze wsparcia i rozwiązań Emerson pozwoliło firmie na zoptymalizowanie procesów obróbkowych. Na przykład szybkość produkcji wzrosła o ponad 300% z 200 do 600 m/min w przypadku systemów wzdłużnych. Ponadto maszyny pozwalają teraz na obróbkę większej gamy materiałów, od taśm grubości 12 mm (500 MPa) obsługiwanych w przeszłości do grubości 25 mm (1100 MPa) oferowanej obecnie.

W wyniku tych zmian maszyny najnowszej generacji Athader oferują operatorom bardziej intuicyjne środowisko. Ponadto ograniczono czas uruchomienia eksploatacyjnego z 6 tygodni do 3-4 tygodni, a systemy od strony maszynowej i zdalnego sterowania są lepiej wspierane dzięki przyjaznemu oprogramowaniu i technologiom ethernetowym.

Przed rozpoczęciem projektu firma Athader poszukiwała technologicznego partnera, który pozwoliłby jej na szybsze postępy w działaniu, a ten cel z pewnością został osiągnięty. Poza wysoką jakością produktów i rozwiązań Emerson firma Athader wybrała tego dostawcę także ze względu na jego specjalistyczną wiedzę, aktywną postawę, praktyczne podejście i otwartą współpracę z inżynierami.

W przyszłości Athader spodziewa się wprowadzania do swojej produkcji większej liczby urządzeń z portfolio Emerson, m.in. wysokowydajnych silników indukcyjnych, silników AC o wysokiej dynamice i motoreduktorów.

O firmie Emerson:
Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis, w Missouri (USA) jest globalnym liderem dostarczającym równocześnie technologię i inżynierię zapewniające innowacyjne rozwiązania dla klientów z rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego z całego świata. Firma działa w pięciu segmentach biznesowych z zakresu zarządzania procesami, automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2015 wyniosła 22,3 mld USD.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.

O firmie Emerson Industrial Automation:
Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii pozwalających zwiększyć produktywność, efektywność i jakość z wielu dziedzin przemysłu. Do produktów firmy należą prądnice, silniki elektryczne i napędy, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, elementy automatyki płynów oraz systemy ultradźwiękowego łączenia materiałów. Do Emerson należą takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrialAutomation.com.

O firmach Control Techniques i Leroy-Somer:
Będące częścią koncernu Emerson Industrial Automation, Control Techniques i Leroy-Somer już od wielu lat prowadzą globalną działalność jako firmy siostrzane, każda z nich w zakresie swojej specjalizacji i doświadczenia. Obecnie ich połączona działalność pozwalają zaoferować optymalną technologię napędów i silników oraz rozwiązania z zakresu automatyki dostosowanych do konkretnych dziedzin przemysłu i wymogów klienta, przy silnym lokalnym wsparciu technicznym i globalnym wsparciu sprzedaży.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrial.com/Automation

EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
Ul. Bałtycka 6
61-014 Poznań
Kłos Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 43 704
monika.klos@emerson.com

Emerson Industrial Automation, Control Techniques Ltd
Ty Rheoli,
79 Mochdre Industrial Estate
Newtown SY16 4LE
Corfield Chris
Phone : +44 1686 612996
Fax : +44 7818 522442
Chris.Corfield@Emerson.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *