Diagnostyka

Narzędzia montażowe jako część programu AIP+.

By  | 

W ramach nowego programu AIP+ firma NSK oferuje serię narzędzi do montażu i demontażu zapewaniającą poprawne mocowanie wszystkich rodzajów łożysk bez ryzyka ich uszkodzenia. Posiadanie właściwych narzędzi do pracy gwarantuje bezpieczny i wydajny montaż/demontaż łożysk.

Narzędzia są dostępne jako część nowego firmowego programu wartości dodanej AIP+

W celu uzyskania optymalnej wydajności pracy łożyska muszą być poprawnie zamontowane, zarówno na wale jak i w obudowie. Ze względu na fakt, że jeden z pierścieni łożyska będzie pasowany z wciskiem (ciasno), instalacja wymaga specjalnych narzędzi, tak aby wymagana siła została przyłożona równomiernie do montowanego łożyska. Alternatywnie można zastosować także montaż na gorąco, również używając narzędzi NSK dostarczanych w ramach programu AIP+.

Niestety, wiele firm popełnia błędy, stosując niewłaściwe narzędzia lub techniki, co prowadzi do powstawania uszkodzeń łożysk w trakcie montażu lub procesu demontażu. Obejmują one wgniecenia na bieżniach łożysk, deformację uszczelnień, a nawet pęknięcia pierścieni łożysk. Uszkodzenie łożyska i otaczających elementów w trakcie demontażu może być kosztowne i powodować problemy z przyszłym montażem. W takich przypadkach łożysko nie będzie funkcjonować zgodnie z zaprojektowanym okresem eksploatacji, powodując przedwczesne awarie maszyn i generując wysokie koszty czynności konserwacyjnych.

Aby przezwyciężyć te problemy, firma NSK oferuje obecnie kompletny zestaw specjalistycznych narzędzi, który zapewnia poprawne zamocowanie i usunięcie łożysk. Te wysokiej klasy narzędzia dorównują jakością łożyskom produkowanym przez firmę, a ich oferta może być uzupełniona przez kursy szkoleniowe NSK, które edukują inżynierów w zakresie rozwijania bezpiecznych i wydajnych procedur montażowych.

Istnieje kilka sposobów mocowania łożysk w zależności od ich konstrukcji oraz rodzaju maszyn, w których mają być zamontowane: montaż na zimno przy użyciu narzędzi mechanicznych – zwykle stosuję się go w przypadku małych i średnich łożysk, gdzie wymagane jest równomierne przyłożenie siły w celu uzyskania żądanego pasowania; montaż hydrauliczny, gdzie użycie narzędzi hydraulicznych dostarcza odpowiedniej siły koniecznej do uzyskania właściwego pasowania większych łożysk (co jest szczególnie istotne dla łożysk montowanych na wałach stożkowych lub tulejach); montaż na gorąco, w którym wykorzystuje się ciepło do rozszerzania pierścieni łożysk, zapewniając w ten sposób łatwe pasowanie luźne dla łożysk na wale.

Firma NSK oferuje serię mechanicznych narzędzi dostosowanych do produkowanych przez siebie łożysk – oprócz prostych kluczy skonstruowanych do montażu i usuwania nakrętek łożyskowych z wałów i tulei, firma dostarcza również kompletne zestawy montażowe oraz zestawy ściągaczy do łożysk.

Użytkownicy narzędzi hydraulicznych mogą wybierać z szerokiego zakresu ściągaczy hydraulicznych, wciskaczy i płyt ciągnących wraz z nakrętkami hydraulicznymi, które stopniowo i równolegle do osi wału przykładają większą siłę w przypadku łożysk o dużych rozmiarach. Dostępny jest również uzupełniający zestaw pomp hydraulicznych.

Dla operacji montażu na gorąco firma NSK zapewnia serię kompaktowych i wydajnych nagrzewnic indukcyjnych dostępnych w różnych wielkościach w zależności od wymagań w zakresie wagi i mocy. Oferowane nagrzewnice są dostosowane do łożysk o wadze do 1200 kg, a seria produktów jest wyposażona w automatyczne moduły sterujące funkcjonujące w trybie temperatury i czasu.

8024-150528 Case FTN333 inside

Narzędzia NSK do montażu i demontażu zapewniają właściwe mocowanie i obsługę łożysk.

Dla tych klientów, którzy polegają na łożyskach NSK konieczne jest wykorzystywanie narzędzi firmowych, ponieważ jest to jedyny sposób gwarantujący poprawny montaż i demontaż. Wszystkie narzędzia montażowe NSK są obecnie gotowe do wysyłki z magazynu. Na życzenie pakiet produktów może obejmować szkolenie w zakresie poprawnego wykorzystywania narzędzi i zapewniania najlepszych praktyk montażu i demontażu łożysk.

O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 000 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2015 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
SIMON Nathalie
Phone : +49 2102 481 2152
Fax : +49 2102 481 2151
simon-n@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *