Napędy i sterowanie

Niezawodność wyznacza dobór silnika i napędu do wentylatora odciągu dymu.

By  | 

Firma Emak Fan Industries ma siedzibę w Stambule w Turcji i do ostatniego projektu odciągu dymu wybrała modułowe, wyspecjalizowane rozwiązanie obejmujące silnik i napęd oferowane przez Emerson. Po przejściu od innego dostawcy firma Emak wybrała modułowy napęd Powerdrive F300 firmy Control Techniques i silnik Leroy-Somer przeznaczony do systemów odciągu dymu (obaj dostawcy z grupy Emerson Industrial Automation), kierując się cechami konstrukcyjnymi gwarantującymi niezawodność i wytrzymałość oraz możliwością szybkiej dostawy.

Założona w 1968 roku firma Emak produkuje wentylatory odciągowe dymu do systemów tuneli metra, tuneli drogowych, podziemnych parkingów i innych miejsc, w których gromadzenie się dymu lub spalin może stanowić zagrożenie dla zdrowia. Ministerstwo Transportu w Turcji zleciło firmie stworzenie systemu do obsługi nowo wybudowanej linii metra Ankara–Kecioren.

Po wyczerpującej ocenie najlepszych dostępnych technologii firma Emak wybrała silniki FLSHT od Leroy-Somer, które zaprojektowano specjalnie do wentylatorów odciągu dymu, oraz napędy Powerdrive F300 firmy Control Techniques, które stworzono do zastosowań w wentylatorach, pompach i sprężarkach.

Oceniliśmy produkty Emerson jako niezawodne i wytrzymałe, a są to niezbędne cechy do takich zastosowań” — powiedział Kübra Öner, asystent ds. projektu w Emak. „Ponadto firma Emerson była w stanie zapewnić szybką obsługę dostosowaną do rozwiązania i spełniała wymagania dotyczące krótkich terminów narzucane przez projekt”.

Napędy modułowe AC Powerdrive F300 o wysokiej mocy opracowano do sterowania wszelkimi silnikami indukcyjnymi i bezczujnikowymi silnikami z magnesem stałym dostępnymi na rynku, w zastosowaniach o mocy od 1,1 kW do 2,8 MW. Przy konstrukcji stworzonej pod kątem optymalnej wydajności energetycznej, elastycznej funkcjonalności i prostoty użytkowania, cecha modułowości napędów jest dla EMAK niewątpliwą zaletą w porównaniu z zastosowaniem jednego, dużego napędu ze względu na korzyści osiągane przy konserwacji. Ponadto przy modułowej konstrukcji łatwiejsze i tańsze jest składowanie części zamiennych.

Specjalna konstrukcja silników indukcyjnych do odciągu dymu FLSHT współpracujących z napędem F300 pozwala na ich dwufunkcyjne stosowanie do celów wentylacji i odciągu w standardowych warunkach (na przykład od -20°C do +40°C) oraz w przypadku pożaru. Dzięki niestandardowym uzwojeniom, wzmocnionej izolacji, specjalnym łożyskom, smarowaniu, malowaniu i wykończeniu odpowiednim do najbardziej surowych warunków pracy silniki mogą wytrzymać wysokie temperatury do 400°C przez dwie godziny. Silniki do odciągu dymu FLSHT są także certyfikowane przez jednostkę notyfikowaną (EFECTIS) zgodnie z normą EN 12101-3 po przeprowadzeniu rygorystycznych procedur testów ogniowych.

Napęd F300 da również korzyści funkcjonalne, ponieważ jest on przeznaczony specjalnie do zastosowań w wentylatorach” — zauważył Kübra Öner. „Na przykład wbudowany tryb pożarowy jest dla nas istotną funkcją, ponieważ w przypadku pożaru pozwala na eksploatację aż do uszkodzenia. Proces odciągu dymu to zastosowanie krytyczne, więc potrzebujemy działającego napędu silnika, na którym można polegać także w przypadku pożaru. Jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy silnika w połączeniu z jego napędem z tej samej firmy, ponieważ gwarantuje to optymalne działanie”.

Firma Emak wybrała także 72 moduły ethernetowe SI firmy Control Techniques. W modułach SI ważna jest elastyczność komunikacji między systemami PLC i SCADA a napędami. Ethernet SI pozwala na obsługę w czasie rzeczywistym sieci Ethernet (IEEE 1588 V2 Precision Time Protocol), HTTP, SMTP, Ethernet/IP oraz Modbus TCP/IP. Modułów można używać do szybkiego dostępu do napędu, stworzenia globalnych połączeń i integracji z technologiami sieci IT.

Patrząc w przyszłość, po sukcesie projektu 72 wentylatorów odciągu dymu można się spodziewać, że Emak znów skorzysta z usług Emerson.
Nasze partnerstwo z Emerson obejmie przyszłe projekty” — stwierdził Kübra Öner. „Emerson Industrial Automation to światowa organizacja, co oznacza, że możemy liczyć na bezzwłoczne wsparcie naszych produktów w każdej części świata. Chociaż naszą motywacją przy wyborze firmy Emerson do tego projektu była niezawodność produktów i krótki czas dostawy, bardzo cenimy także wsparcie techniczne i obsługę na poziomie lokalnym”.

O firmie Emerson:
Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis, w Missouri (USA) jest globalnym liderem dostarczającym równocześnie technologię i inżynierię zapewniające innowacyjne rozwiązania dla klientów z rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego z całego świata. Firma działa w pięciu segmentach biznesowych z zakresu zarządzania procesami, automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2015 wyniosła 22,3 mld USD.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.

O firmie Emerson Industrial Automation:
Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii pozwalających zwiększyć produktywność, efektywność i jakość z wielu dziedzin przemysłu. Do produktów firmy należą prądnice, silniki elektryczne i napędy, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, elementy automatyki płynów oraz systemy ultradźwiękowego łączenia materiałów. Do Emerson należą takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrialAutomation.com.

O firmach Control Techniques i Leroy-Somer:
Będące częścią koncernu Emerson Industrial Automation, Control Techniques i Leroy-Somer już od wielu lat prowadzą globalną działalność jako firmy siostrzane, każda z nich w zakresie swojej specjalizacji i doświadczenia. Obecnie ich połączona działalność pozwalają zaoferować optymalną technologię napędów i silników oraz rozwiązania z zakresu automatyki dostosowanych do konkretnych dziedzin przemysłu i wymogów klienta, przy silnym lokalnym wsparciu technicznym i globalnym wsparciu sprzedaży.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrial.comAutomation

EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
Ul. Bałtycka 6
61-014 Poznań
Kłos Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 43 704
monika.klos@emerson.com

Emerson Industrial Automation, Control Techniques Ltd
Ty Rheoli,
79 Mochdre Industrial Estate
Newtown SY16 4LE
Corfield Chris
Phone : +44 1686 612996
Fax : +44 7818 522442
Chris.Corfield@Emerson.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *