Diagnostyka

NSK świętuje setną rocznicę powstania

By  | 

Firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) w 2016 r. świętuje 100-lecie wprowadzania na rynek przemysłowy zoptymalizowanych technologii ruchu. Gdy Takehiko Yamaguchi zakładał NSK Ltd. w 1916 r., dysponując kapitałem 350 000¥ (2655 €), jego firma była pierwszym producentem łożysk w ówczesnej Japonii. Dziś NSK ma największy udział w japońskim rynku łożysk i jest jednym z największych dostawców łożysk na świecie. NSK również z powodzeniem zdywersyfikowała swoją działalność operacyjną, obejmując zasięgiem takie rynki, jak podzespoły do produkcji samochodów, części i maszyny precyzyjne oraz produkty mechatroniczne. Pomogło to wygenerować roczną sprzedaż netto na koniec roku fiskalnego (31.03.2015) w wysokości 974,9 mld ¥ (7,4 mld €).

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.


Firma NSK, skromnie rozpoczynając swoją działalność 100 lat temu, szybko zaczęła się rozwijać dzięki współpracy z takimi krajowymi sektorami przemysłowymi, jak górnictwo, kolej, tekstylia i przemysł stoczniowy – po dziś dzień wszystkie z nich nadal są ważnymi rynkami zbytu dla NSK.
W trakcie pierwszej wojny światowej przemysł stoczniowy i inne branże przemysłowe znacznie się rozwinęły, a Japonia umocniła swoją pozycję jednego z najbardziej uprzemysłowionych krajów na świecie. W następnych latach NSK wprowadziła na rynek wiele pionierskich produktów. Przykładowo, w 1932 r. firma jako pierwsza w Japonii wyprodukowała stożkowe łożyska wałeczkowe do osi spalinowych pojazdów kolejowych, wykorzystywanych przez krajowych przewoźników. Już pięć lat później firma założyła pierwszą fabrykę łożysk w Fujisawa, która obecnie jest najdłużej funkcjonującym zakładem w całej firmie (NSK posiada obecnie w Japonii 22 zakłady produkcyjne).
Podczas drugiej wojny światowej przemysł japoński przestawił się na zaspakajanie potrzeb militarnych. Zgodnie z rozkazami rządowymi NSK rozpoczęła produkcję łożysk do samolotów i pojazdów wojskowych. Ponieważ w związku z nasileniem działań wojennych ustał import łożysk do Japonii, NSK otwarła grupę fabryk i kontynuowała wzrost wydajności produkcyjnej. W niedługim czasie spółka rozpoczęła produkcję pierwszych w Japonii, nowocześnie zaprojektowanych łożysk kulkowych i wałeczkowych.
W 1945 r. NSK rozpoczęła pionierską produkcję łożysk do głównego wału pierwszego japońskiego silnika odrzutowego Ne20, wykorzystywanego przez marynarkę wojenną. NSK zawsze podejmowała wyzwania związane z wkraczaniem na nowe pola działalności. Przez lata wspierała rozwój przemysłu poprzez znaczący wkład w produkcję samolotów odrzutowych, elektrociepłowni, kolei wysokich prędkości Shinkansen, magnetowidów, satelitów i twardych dysków o wysokiej gęstości zapisu dla komputerów PC – wymieniając tylko kilka przełomowych rozwiązań technologicznych.
W 1949 r. firma NSK po raz pierwszy była notowana na giełdzie obejmującej Tokio, Osakę i Nagoję – było to wydarzenie, który poprzedzało okres gwałtownego rozwoju ekonomicznego powojennej Japonii. W późnych latach 50. zaczęły się rozwijać liczne rynki docelowe, na które NSK dostarczała łożyska niezbędne do sprzętu AGD, takiego jak odkurzacze, pralki czy lodówki. Mniej więcej w tym samym czasie spółka opracowała precyzyjne śruby kulowe do układów kierowniczych w samochodach osobowych i ciężarowych.
W następnej dekadzie, po założeniu pierwszego zagranicznego działu sprzedaży w Ann Arbor (USA, stan Michigan), NSK kontynuowała rozwój oddziałów zagranicznych. W latach 60. firma zaprezentowała miniaturowe łożyska do wysokoobrotowych wierteł dentystycznych, działających z prędkością 450 000 obr./min., co pomaga zmniejszać ból w trakcie leczenia dentystycznego. Ponadto w tym okresie NSK podjęła produkcję części do przekładni automatycznych.
W latach 70. NSK utworzyła zależną spółkę produkcyjną w pobliżu São Paulo, a także kolejne spółki zależne w Ameryce Północnej, Wielkiej Brytanii i Azji.
W roku 1982 firma NSK otwarła centrum technologii elektronicznych i rozszerzyła swoją działalność na obszar elektroniki stosowanej, co zapoczątkowało rozwój dzisiejszych technologii mechatronicznych, takich jak układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym (EPS) czy roboty wspomagające aktywność ludzi.
W latach 90. NSK nabyła firmę UPI, największego producenta łożysk w Wielkiej Brytanii, który zdobył uznanie na rynku dzięki marce RHP. Rozszerzenie listy lokalizacji zakładów produkcyjnych i biur sprzedaży na wszystkie europejskie rynki wzmocniło obecność biznesową NSK w Europie. W tym samym czasie NSK zintensyfikowała swoją działalność na rynku azjatyckim, w szczególności na terenie Chin, gdzie spółka stara się wzmocnić swoja strukturę korporacyjną poprzez prowadzenie na miejscu działań badawczo-rozwojowych oraz lokalne świadczenie usług technicznych i sprzedażowych. Obecność lokalnych zakładów produkcyjnych wspiera również inne rynki wschodzące, takie jak Indie i Indonezja.
W pierwszej dekadzie XXI wieku, wraz ze zwiększeniem eksportu z Japonii, NSK zaczęła rozszerzać również produkcję zagraniczną i kontynuowała wdrażanie nowych produktów. Przykładowo, w 2004 r. NSK produkowała na masową skalę najmniejsze na świecie (w tym czasie) łożysko poprzeczne o zewnętrznej średnicy wynoszącej tylko 2 mm.
Wraz z wprowadzeniem euro, jako jednolitej waluty obowiązującej w UE, powróciły odrodzone ambicje ekonomiczne i wzrost gospodarczy w Europie. NSK Europe, z siedzibą główną w Maidenhead (Wlk. Brytania), zbliża się obecnie do końca fazy restrukturyzacji, która pomoże spółce obsługiwać klientów w jeszcze bardziej ukierunkowany i indywidualny sposób, dzięki precyzyjniej zoptymalizowanym usługom.
NSK Europe osiąga roczną sprzedaż w wysokości 1 mld € (stan na marzec 2015) i zatrudnia 3500 pracowników. Spółka, która posiada zakłady produkcyjne w Niemczech, Polsce i Wielkiej Brytanii, zdobyła w ostatniej dekadzie szereg znaczących nagród, jako uznany dostawca takich globalnych producentów OEM, jak Bosch, BSH, Continental, DMG-Mori, Festool, Kessler, PSA, Toyota oraz Volkswagen.
Wraz z odbudową światowej gospodarki po 2009 r. NSK kontynuuje umacnianie globalnej struktury biznesowej opartej na solidnych fundamentach zarządzania, dążąc do: „ustanowienia zasad korporacyjnych odpowiednich dla spółki osiągającej sprzedaż netto rzędu 1 biliona jenów”. Według stanu na marzec 2015 r. grupa NSK zatrudnia 31 088 pracowników i posiada globalną sieć 214 lokalizacji biznesowych w 30 krajach – otwarty ostatnio zakład produkcyjny mieszczący się w Silao, Guanajuato (Meksyk) rozpoczął swoja działalność w 2013 r. We wszystkich swoich 65 fabrykach na świecie firma NSK produkuje ok. 2,2 mld łożysk każdego roku, zapewniając przodującą na globalnym rynku przemysłowym precyzję i technologię ruchu.
Firma NSK jest obecnie w pełni gotowa wkroczyć w następne stulecie, koncentrując się na jakości, bezpieczeństwie i zgodności z normami. Po pierwsze, firma będzie dążyć do doskonałości operacyjnej, aby jeszcze bardziej poprawić konkurencyjność funkcjonujących zakładów i stworzyć solidną podstawę zarządzania firmą. Na dalszym etapie NSK będzie wdrażać kolejny poziom innowacyjności, aby pobudzić następną fazę wzrostu, zapewniając nową wartość dla społeczności poprzez kreowanie nowych technologii, produktów i obszarów działalności.
Więcej informacji o 100-leciu firmy NSK na stronie www.nsk.com/100th/index.html

O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 000 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2015 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
Warsaw Branch
Ul. Migdałowa 4/73
02-796 Warszawa
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
SIMON Nathalie
Phone : +49 2102 481 2152
Fax : +49 2102 481 2151
simon-n@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *