Energetyka

Oszczędność 75% energii w procesie wytłaczania.

By  | 

W wielu zakładach produkcyjnych istnieją wielorakie możliwości zmniejszenia zużycia energii.

Przedsiębiorstwa sięgają po różne rozwiązania — od prostego zastosowania najlepszych praktyk, takich jak wyłączanie zasilania, kiedy urządzenia nie są używane, po wprowadzanie znacznych zmian w maszynach. Zadanie wdrożenia takich kroków oszczędnościowych zwykle powierza się pracownikom działu konserwacji. Zespoły te jednak często zmagają się z kwestią przestarzałego sprzętu, co może ogromnie utrudniać znalezienie nowych sposobów zwiększenia efektywności.

Kiedy firma Tech Folien Ltd, z siedzibą w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii, stanęła wobec tego właśnie problemu, zwróciła się do RJW — oficjalnego partnera firmy Emerson. Firma RJW zaprojektowała i zainstalowała rozwiązanie, które zapewniło oszczędność energii na poziomie ponad 75%.
Tech Folien specjalizuje się w produkcji folii polietylenowej i polipropylenowej oraz innych folii współwytłaczanych w technice rozdmuchiwania dla odbiorców z branży graficznej, producentów etykiet samoprzylepnych, przemysłu motoryzacyjnego i budownictwa.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dotychczas używane w firmie silniki i napędy zostały zainstalowane na linii wytłaczającej ponad 15 lat temu. Dla pracowników działu konserwacji wiązał się z tym problem znalezienia części zamiennych. Części do eksploatowanego rozwiązania wycofano z produkcji już szereg lat wcześniej i zaczęły się trudności z ich zdobyciem. Stwierdzono także, że z perspektywy zużycia energii istniejące rozwiązanie było bardzo mało efektywne. W rezultacie firma Tech Folien uznała, że nadszedł czas na odnowienie i modernizację tej linii produkcyjnej.

Kiedy firma określiła swoje wymagania, przedsiębiorstwo RJW mogło doradzić jej co do wyboru optymalnego rozwiązania. Uznano, że takim właśnie rozwiązaniem będzie napęd o zmiennej prędkości Unidrive M701 firmy Control Techniques oraz energooszczędny silnik IE4 LSRPM firmy Leroy-Somer (obie firmy należą do grupy spółek Emerson Industrial Automation).

Napęd Unidrive M701, zainstalowany w szafce z dala od linii produkcyjnej, ustawia parametry sterowania prędkością silnika, który z kolei znajduje się blisko linii w miejscu zwolnionym przez stare rozwiązanie. Parametry sterowania można łatwo zaprogramować za pomocą zestawu wbudowanych w napędzie makr.

Podczas instalacji silnika ważne było doświadczenie inżynieryjne RJW i zapewniane przez firmę kompleksowe wsparcie, gdyż nowe rozwiązanie musiało zmieścić się w przestrzeni zajmowanej wcześniej przez stare urządzenia. Firma RJW wyprodukowała specjalną płytę bazową, na której miał być umieszczony silnik. Płyta była tej samej wielkości co poprzednie rozwiązanie, co było istotne ze względu na bardzo ograniczone miejsce na instalację.

Przedsiębiorstwo Tech Folien zleciło niezależną weryfikację starego rozwiązania firmie zajmującej się doradztwem energetycznym, która po zakończeniu instalacji przeprowadziła także pomiary nowego rozwiązania. Ocena wykazała znaczne różnice w zużyciu energii.
Przewiduje się, że w skali rocznej nowe rozwiązanie przyniesie oszczędności kosztów energii rzędu ponad 75%.
Dla Tech Folien oszczędne wykorzystanie energii odgrywa istotną rolę w zapewnianiu rentowności. W połączeniu z bezawaryjną pracą maszyn są to krytyczne czynniki operacyjne” — stwierdził David Churm, dyrektor ds. konserwacji w Tech Folien.

Nowy zestaw złożony z napędu i silnika firmy Emerson Industrial Automation daje nam całkowitą pewność, że będziemy mogli panować nad naszymi kosztami energii, i gwarantuje ciągłość pracy w naszym zakładzie 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę”.

O firmie Emerson:
Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis, w Missouri (USA) jest globalnym liderem dostarczającym równocześnie technologię i inżynierię zapewniające innowacyjne rozwiązania dla klientów z rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego z całego świata. Firma działa w pięciu segmentach biznesowych z zakresu zarządzania procesami, automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2015 wyniosła 22,3 mld USD.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.

O firmie Emerson Industrial Automation:
Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii pozwalających zwiększyć produktywność, efektywność i jakość z wielu dziedzin przemysłu. Do produktów firmy należą prądnice, silniki elektryczne i napędy, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, elementy automatyki płynów oraz systemy ultradźwiękowego łączenia materiałów. Do Emerson należą takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrialAutomation.com.

O firmach Control Techniques i Leroy-Somer:
Będące częścią koncernu Emerson Industrial Automation, Control Techniques i Leroy-Somer już od wielu lat prowadzą globalną działalność jako firmy siostrzane, każda z nich w zakresie swojej specjalizacji i doświadczenia. Obecnie ich połączona działalność pozwalają zaoferować optymalną technologię napędów i silników oraz rozwiązania z zakresu automatyki dostosowanych do konkretnych dziedzin przemysłu i wymogów klienta, przy silnym lokalnym wsparciu technicznym i globalnym wsparciu sprzedaży.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrial.com/Automation

EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
Ul. Bałtycka 6
61-014 Poznań
Kłos Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 43 704
monika.klos@emerson.com

Emerson Industrial Automation, Control Techniques Ltd
Ty Rheoli,
79 Mochdre Industrial Estate
Newtown SY16 4LE
Corfield Chris
Phone : +44 1686 612996
Fax : +44 7818 522442
Chris.Corfield@Emerson.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *