Studium Przypadku

Producent nabiału ogranicza zużycie energii do chłodzenia o 18–21%!

By  | 

Producent nabiału z Belgii osiąga oszczędności energii co najmniej 18% w swoich procesach chłodzenia dzięki przejściu do technologii silników z magnesem stałym Dyneo oferowanych przez Control Techniques i Leroy-Somer. Rozwiązanie, obejmujące również modułowy napęd wysokiej mocy Powerdrive z oferty Leroy-Somer, znalazło zastosowanie w przemysłowym systemie chłodzenia mleka po jego pasteryzacji lub sterylizacji.

Firma Inex ma siedzibę w pobliżu Gandawy i specjalizuje się w produktach takich, jak mleko zwykłe, czekoladowe, fermentowane, maślanka, jogurt, śmietana i masło. Została założona w roku 1898 i zajmuje się produkcją oraz pakowaniem produktów świeżych i o długiej przydatności dla dużych europejskich sieci sprzedaży detalicznej oraz na rynek międzynarodowy. Firma zatrudnia koło 440 osób, a wartość rocznej sprzedaży wynosi około 150 mln euro.

Chłodzenie jest kluczowym elementem w procesie produkcyjnym, więc optymalna praca i niezawodność mają najwyższe znaczenie. W ramach niedawnego pakietu inwestycyjnego firma Inex zdecydowała się na zakup czterech nowych przemysłowych systemów chłodzenia opartych o amoniakalne sprężarki tłokowe Sabroe SMC 106E. W tym czasie firma znała także korzystne raporty o silnikach ze stałym magnesem i postanowiła zamontować na próbę jeden egzemplarz. Ostatecznie trzy sprężarki zostały dostarczone ze standardowymi silnikami asynchronicznymi AC Leroy-Somer IE2 (90 kW), a jedna z silnikiem synchronicznym ze stałym magnesem Leroy-Somer IE4 (105 kW) z gamy Dyneo.

W systemach chłodniczych woda jest chłodzona do 1°C, która z kolei chłodzi mleko do około 4°C. Instalacja pracuje niemal bez przerwy, lecz przy zróżnicowanym obciążeniu. Tutaj uwidoczniły się korzyści z rozwiązania opartego na silnikach ze stałym magnesem, ponieważ ich parametry pozwalają na zachowanie niemal niezmiennego obciążenia częściowego w przeciwieństwie do standardowych silników asynchronicznych, co prowadzi generalnie do ograniczenia zużycia energii.

Aby sprawdzić teorię w praktyce, eksperci Control Techniques oraz Leroy-Somer odwiedzili obiekt Inex po zakończeniu instalacji. Stwierdzili, że chłodziarka napędzana silnikiem z magnesem stałym Dyneo pozwalała na znaczne oszczędności energii.

Za pomocą cyfrowego analizatora energii eksperci zajmujący się napędami i silnikami wykonali serię pomiarów mocy, porównując dwa urządzenia chłodnicze pracujące w identycznych warunkach. Jedno z urządzeń było napędzane synchronicznym silnikiem z magnesem stałym LSRPM280SC-T (105 kW), pracującym z prędkością 1500 obr./min i z napędem Leroy-Somer Powerdrive, a drugie urządzenie było wyposażone w standardowy silnik asynchroniczny LSES280MK-T (90 kW), pracujący z prędkością 1487 obr./min i współpracujący z napędem konkurencyjnej marki.

Stwierdzono osiągnięcie oszczędności energii przy silniku z magnesem stałym przy wielu różnych profilach obciążenia. W zależności od rodzaju pomiaru — przy uwzględnieniu liczby tłoków, szybkości, temperatury parowania i skraplania — wyznaczone oszczędności energii mieściły się w przedziale 18–21% z uwzględnieniem wszelkich strat pojawiających się w napędzie i silniku.


O firmie Emerson:
Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis, w Missouri (USA) jest globalnym liderem dostarczającym równocześnie technologię i inżynierię zapewniające innowacyjne rozwiązania dla klientów z rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego z całego świata. Firma działa w pięciu segmentach biznesowych z zakresu zarządzania procesami, automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2015 wyniosła 22,3 mld USD.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.

O firmie Emerson Industrial Automation:
Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii pozwalających zwiększyć produktywność, efektywność i jakość z wielu dziedzin przemysłu. Do produktów firmy należą prądnice, silniki elektryczne i napędy, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, elementy automatyki płynów oraz systemy ultradźwiękowego łączenia materiałów. Do Emerson należą takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrialAutomation.com.

O firmach Control Techniques i Leroy-Somer:
Będące częścią koncernu Emerson Industrial Automation, Control Techniques i Leroy-Somer już od wielu lat prowadzą globalną działalność jako firmy siostrzane, każda z nich w zakresie swojej specjalizacji i doświadczenia. Obecnie ich połączona działalność pozwalają zaoferować optymalną technologię napędów i silników oraz rozwiązania z zakresu automatyki dostosowanych do konkretnych dziedzin przemysłu i wymogów klienta, przy silnym lokalnym wsparciu technicznym i globalnym wsparciu sprzedaży.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrial.com/Automation

EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
Ul. Bałtycka 6
61-014 Poznań
Kłos Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 43 704
monika.klos@emerson.com

Emerson Industrial Automation, Control Techniques Ltd
Ty Rheoli,
79 Mochdre Industrial Estate
Newtown SY16 4LE
Corfield Chris
Phone : +44 1686 612996
Fax : +44 7818 522442
Chris.Corfield@Emerson.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *