Diagnostyka

Uznany dostawca podzespołów dla przemysłu samochodowego oszczędza 40.000 € dzięki rozwiązaniom firmy NSK

By  | 

Gdy globalny producent skrzyń biegów do autobusów musiał zmierzyć się z koniecznością wymiany łożysk wałeczkowych w przekładniach walcowych z powodu usterek pojawiających się w trakcie okresu gwarancyjnego, skontaktował się z firmą NSK w celu określenia przyczyn awarii i znalezienia rozwiązania problemu.

W ramach firmowego programu wartości dodanej AIP, zespół ekspertów NSK w zakresie skrzyń biegów szczegółowo zbadał aplikację klienta. Eksperci doszli do przekonania, że źródłem przedwczesnych usterek jest montaż elementów łożyskujących wykonanych przez różnych producentów. W konsekwencji, proces montażu był bardziej złożony i nawet drobne niedokładności oraz niewspółosiowości prowadziły ostatecznie do powstawania problemów.

Flange Double Row 2comp 2.jpg_ico400

Współpracując z klientem na każdym etapie procesu AIP, zespół zarekomendował wykorzystanie gotowego do instalacji zespołu łożyskowego z kołnierzem. Firma NSK zarówno konstruuje, jak i produkuje te indywidualnie dopasowywane jednostki dla kliku producentów mobilnych maszyn. To rozwiązanie spotykane w rolnictwie i budownictwie, środkach transportu oraz magazynowania materiałów uznawane jest przez producentów skrzyń biegów za doskonałe w celu uniknięcia problemu uszkodzeń łożysk wałeczkowych.

 

Wykonywane na zamówienie zespoły łożyskowe z kołnierzem są uszczelnionymi i fabrycznie skonfigurowanymi jednostkami, które składają się z łożyska, obudowy i części montażowych, a ponieważ są dostarczane jako gotowe do użycia, nie występuje problem błędów montażowych.

Wykonanie części próbnych przez fabrykę NSK Munderkingen poprzedził krótki czas przygotowania i wdrażania projektu. Łożyska kulkowe skośne zastosowane w jednostce oferują większy kąt pracy o wartości 35o w celu lepszego zaabsorbowania dużych sił osiowych. Ponadto zastosowano również specjalną uszczelkę wału z otworem odpowietrzającym oraz uszczelkę obudowy typu O-ring, które pozwalają jeszcze lepiej zabezpieczyć wnętrze zespołu przez zanieczyszczeniami.

Sukcesem zakończyły się testy dostarczonych przez NSK zespołów łożyskowych, co skłoniło producenta skrzyni biegów do zamówienia 4000 sztuk w ujęciu rocznym.

Wdrożenie programu wartości dodanej AIP firmy NSK oraz zastosowanie indywidulanie dopasowanych łożysk sprawiło, że klient jest obecnie bardzo zadowolony z wydajności skrzyń biegów i uzyskuje roczne oszczędności rzędu 40.000 euro w zakresie procesu produkcyjnego.


O firmie NSK

181.jpg_ico300
Założona prawie 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 000 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i komponenty dla przemysłu samochodowego, obejmujące zespoły łożysk kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1000 mln euro (stan na marzec 2015 r.).

Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl
NSK Polska Sp. z o.o.
Warsaw Branch
Ul. Migdałowa 4/73
02-796 Warszawa
NAWROCKA Agnieszka
PHONE: +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *