Wydarzenia

W styczniu wzrost w polskim sektorze przemysłowym zwalnia

By  | 

Prezentujemy badanie Markit PMI® Polski Sektor Przemysłowy z 1 lutego 2016 r. 

Zgodnie z najnowszymi badaniami PMI® przeprowadzonymi przez Markit początek 2016 przyniósł dalszą poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Tempo wzrostu jednak spadło, odzwierciedlając wolniejszy wzrost wielkości produkcji i liczby nowych zamówień. Badania wykazały również dalszy spadek poziomu zaległości na skutek braku ograniczenia zdolności produkcyjnych oraz poprawę czasu dostaw. Obniżenie cen surowców na światowym rynku doprowadziło do kolejnego spadku średnich kosztów zakupów, a producenci zmniejszali swoje marże w celu pobudzenia popytu.

Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50.0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze. W styczniu wskaźnik PMI utrzymał się powyżej neutralnego progu, sygnalizując poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Ogólny wzrost w sektorze utrzymuje się od października 2014. Wskaźnik PMI spadł jednak z grudniowego poziomu 52.1 do 50.9, odnotowując jeden z najniższych wyników w obecnym okresie pozytywnych odczytów i wykazując jedynie marginalne tempo wzrostu. Mimo to wskaźnik pozostał powyżej średniej z badań długoterminowych (polski sektor badamy jest od czerwca 1998 roku), która wynosi 50.3.

raport luty markit

W styczniu tempo wzrostu liczby nowych zamówień spowolniło i było najsłabsze od sierpnia. Wyniki badań zasygnalizowały słaby popyt krajowy, podczas gdy ilość nowych zamówień eksportowych rosła w szybszym tempie niż całkowita liczba nowych zleceń. Ten sam trend zaobserwowano w produkcji, która rosła w najwolniejszym tempie od pięciu miesięcy. Aktywność nabywcza polskich producentów była powściągliwa i spadła szósty miesiąc z rzędu. Poziom zapasów środków produkcji nie zmienił się od grudnia.

Styczniowe badania wykazały bieżące wolne moce produkcyjne w polskim sektorze przemysłowym. Zaległości w produkcji spadły jedenasty raz z rzędu, odnotowując szybsze tempo spadku niż w zeszłym miesiącu. Czas dostaw poprawił się pierwszy raz od grudnia 2014. Najbardziej pozytywnym dla polskiego sektora przemysłowego wynikiem ostatnich badań był kolejny solidny wzrost poziomu zatrudnienia. Ilość nowych miejsc pracy wzrasta nieprzerwanie od sierpnia 2013. Tempo wzrostu, mimo, że słabsze niż ogólny trend zaobserwowany w 2015, było szybkie na tle historycznych wyników badań. Styczeń przyniósł obniżenie kosztów produkcji, które wiązało się z globalnym spadkiem cen surowców. Tymczasem presje cenowe zmusiły producentów do zmniejszenia cen wyrobów gotowych szósty miesiąc z rzędu.

Komentarz

Komentując wyniki badań PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Trevor Balchin, starszy ekonomista Markit i autor raportu powiedział:

„Pierwsze wyniki badań PMI dla 2016 roku zasygnalizowały spowolnienie rozwoju polskiego sektora przemysłowego. Po grudniowym osłabieniu tempa wzrostu liczby nowych zamówień, tempo wzrostu wielkości produkcji w styczniu również zwolniło. Ponadto, liczba nowych kontraktów zwiększała się w ostatnim okresie wolniej, wpływając na ostatni odczyt PMI, który był jednym z najsłabszych od 16 miesięcy. Mimo to, firmy wciąż zatrudniały nowych pracowników, sugerując, że długoterminowe prognozy pozostają pozytywne.”

Źródło: Markit Economics

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *