Nowości produktowe

Wielkogabarytowe śruby kulowe oferują najwyższą w swojej klasie obciążalność.

By  | 

Firma NSK rozszerzyła serię śrub kulowych o dużej obciążalności. Wielkogabarytowe śruby kulowe umożliwiają formowanie wtryskowe coraz większych komponentów plastikowych w odpowiedzi na rosnący popyt generowany przez sektory takie jak produkcja samochodów. Wielkogabarytowe śruby kulowe, wyposażone w nakrętki o długości 800 mm zapewniające zwiększenie obciążenia osiowego i wydłużenie okresu eksploatacji, zostały zaprojektowane do użytku w elektrycznych maszynach do formowania wtryskowego wymagających siły zacisku rzędu 3000 ton i więcej.

Stałe dążenie do wytwarzania bardziej wydajnych energetycznie samochodów oraz wprowadzanie coraz surowszych regulacji dotyczących emisji gazów cieplarnianych zwiększa presję w zakresie ograniczania wagi pojazdów. To z kolei przekłada się na rosnący popyt na większe jednoelementowe części plastikowe takie jak zderzaki, moduły drzwi czy panele przyrządów.

Tradycyjna technologia formowania dużych komponentów plastikowych polega na wykorzystywaniu hydraulicznych wtryskarek o bardzo dużej obciążalności. Jednak zapotrzebowanie przemysłu na czyste, wydajne energetycznie systemy produkcyjne doprowadziło z czasem do opracowania wielkich, w pełni elektrycznych maszyn do formowania wtryskowego.

7679-L012016-N-Image1.jpeg
Fot 1. Wielkogabarytowe śruby kulowe firmy NSK zostały zaprojektowane do użytkowania w wielkich wtryskarkach elektrycznych

Trend ten skłonił firmę NSK do opracowania nowej generacji wielkogabarytowych śrub kulowych o wysokiej obciążalności przeznaczonych do wykorzystania w tego typu wtryskarkach. Aby zapewnić optymalną jakość produkcji nowego rodzaju śrub kulowych, NSK opracowała innowacyjną metodę szlifowania nakrętek o długości do 800 mm. Długie nakrętki są w stanie pomieścić większą ilość kulek przenoszących obciążenie, co umożliwia zwiększenie maksymalnego obciążenia osiowego o współczynnik 1,3 oraz wydłuża okres eksploatacji o współczynnik 2,8.

Znaczna wielkość i zwiększona obciążalność nowych śrub kulowych NSK nie wpłynęła w żadnym stopniu na osiąganą prędkość. Specjalnie opracowany system nawracania kulek, ułatwiający styczne wychwytywanie kulek przy użyciu opatentowanego deflektora, umożliwia osiągnięcie wysokiej prędkości obrotowej nawet w przypadku śrub kulowych o średnicy 140 mm i większej.

W 1996 r. NSK wprowadziła na rynek pierwsze serie przemysłowych śrub kulowych o wysokiej obciążalności i od tamtej pory spółka kontynuuje rozbudowę portfolio produktów spełniających oczekiwania klientów pod kątem wyższych prędkości i zmniejszonych wymagań w zakresie smarowania. Najnowsza seria bardzo dużych śrub kulowych jest oferowana w średnicach 140 mm, 160 mm i 200 mm ze skokiem 25, 30 i 32 mm. Obecnie śruby kulowe o wysokiej obciążalności stały się kluczowymi komponentami w elektrycznych maszynach do formowania wtryskowego.

NSK oczekuje, że do 2018 r. wysokość globalnej rocznej sprzedaży wielkogabarytowych śrub kulowych o dużej obciążalności osiągnie wartość 7,8 mln euro.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 000 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2015 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.
W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2015 r.).

Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
Warsaw Branch
Ul. Migdałowa 4/73
02-796 Warszawa
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
SIMON Nathalie
Phone : +49 2102 481 2152
Fax : +49 2102 481 2151
simon-n@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *