Wydarzenia

Wzrost w polskim sektorze przemysłowym utrzymuje stałe tempo

By  | 

Prezentujemy badanie Markit PMI® Polski Sektor Przemysłowy z 4 stycznia 2016 r. 

Główne wyniki badań:

  • Wskaźnik PMI niezmienny od dwóch miesięcy, sygnalizuje stałe i solidne tempo wzrostu
  • Szybszy wzrost wielkości produkcji i poziomu zatrudnienia równoważy wolniejszy wzrost liczby nowych zamówień
  • Koszty produkcji i ceny wyrobów gotowych ciągle spadają

Przegląd historyczny:

Zrzut ekranu 2016-01-05 o 11.52.36

 

Podsumowanie:

Według najnowszych przeprowadzonych przez Markit, polski przemysłowy odnotował stałe tempo wzrostu na koniec 2015 roku. Warunki gospodarcze poprawiały się w solidnym niezmiennym tempie, kontynuując trend zarejestrowany w całym czwartym kwartale. Szybszy wzrost wielkości produkcji oraz poziomu zatrudnienia zaobserwowany w ostatnim okresie, równoważył wolniejszy wzrost liczby nowych zamówień, a wciąż zmniejszające się zaległości, sugerowały bieżące wolne moce produkcyjne. Tymczasem utrzymująca się negatywna presja cenowa spowodowała gwałtowny spadek kosztów produkcji oraz cen wyrobów gotowych.

Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50.0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

W grudniu wskaźnik PMI utrzymał się powyżej neutralnego progu 50.0, nadal sygnalizując ogólną poprawę warunków w polskim sektorze przemysłowym. Obecny okres wzrostu w sektorze wydłużył się do 15 miesięcy. Wskaźnik odnotował ten sam odczyt co w listopadzie – 52.1, sygnalizując stały i solidny wzrost. Wynik ten odpowiadał średniej zarejestrowanej w ostatnim kwartale 2015 roku.

W grudniu wielkość produkcji w polskim sektorze przemysłowym wzrastała najszybciej od lipca. Tempo przyspieszyło po sierpniowym spadku i było większe niż średnia zarejestrowana na przestrzeni całych badań.

Grudniową produkcję wspierał wzrost liczby nowych zamówień oraz zmniejszanie zaległości produkcyjnych. Mimo to, tempo spadku zaległości było najwolniejsze od lipca, a ilość nowych kontraktów rosła najwolniej od trzech miesięcy. Podczas gdy na rynku lokalnym zaobserwowano słabsze tempo wzrostu ilości nowych zamówień, liczba nowych kontraktów eksportowych zawieranych przez polskie firmy wzrastała w najszybszym tempie od lipca.

Powściągliwa aktywność nabywcza polskich producentów częściowo odzwierciedlała grudniowe spowolnienie wzrostu liczby nowych zamówień. Wielkość nakładów produkcyjnych spadła piąty miesiąc z rzędu, aczkolwiek w nieznacznym tempie, a ilość zapasów pozycji zakupionych nie zmieniła się w ostatnim okresie. W grudniu tempo wydłużania się czasu dostaw było największe od lutego 2012.

W grudniu poziom zatrudnienia w polskim sektorze przemysłowym wzrósł dwudziesty dziewiąty miesiąc z rzędu, odnotowując najdłuższy okres wzrostu w historii badań. Ponadto, tempo wzrostu tworzenia nowych miejsc pracy zwiększyło się nieznacznie i było najszybsze od pięciu miesięcy.

Zniżkowa presja na ceny utrzymała się również w ostatnim miesiącu 2015 roku. W związku z niższymi cenami surowców, w szczególności metali, koszty produkcji spadały czwarty miesiąc z rzędu. Ceny wyrobów gotowych były niższe po raz piąty. W obu przypadkach tempo spadku było gwałtowne.

Komentarz:

Komentując wyniki badań PMI Polskiego Sektora Przemysłowego, Trevor Balchin, starszy ekonomista Markit i autor raportu powiedział:

“W grudniu warunki w polskim sektorze przemysłowym ustabilizowały się, odnotowując relatywnie stałe tempo wzrostu. Średni odczyt indeksu PMI dla czwartego kwartału tego roku wyniósł 52.1, będąc najniższym wynikiem od trzeciego kwartału 2014 roku, ale wciąż utrzymując się wysoko powyżej długotrwałego trendu 50.3. Głównymi pozytywnymi czynnikami płynącymi z najnowszych badań były: szybszy wzrost wielkości produkcji oraz poziomu zatrudnienia. Zawiodła natomiast liczba nowych zamówień, stawiając znak zapytania nad kondycją sektora na początku 2016.”

Źródło: Markit Economics

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *