Robotyka / Sterowanie

ABB i Kawasaki łączą siły dla rozwoju robotów współpracujących

By  | 

To pierwsze na świecie partnerstwo firm, które skupia się na robotach współpracujących z człowiekiem, czyli „cobotach”, oraz na tworzeniu wspólnego podejścia do zagadnień bezpieczeństwa, programowania i komunikacji w branży.

ABB i Kawasaki Heavy Industries, globalni dostawcy automatyki przemysłowej i robotów, połączyli siły by dzielić się wiedzą i promować korzyści płynące z wykorzystania robotów współpracujących – a w szczególności dwuramiennych. W ramach partnerstwa, które skupia się na cobotach, producenci będą współpracować w zakresie rozwoju technologii i zwiększania świadomości, nadal prowadząc niezależnie od siebie działania w zakresie marketingu i produkcji. Wspólne akcje skupią się m.in. na edukowaniu decydentów, organizacji pozarządowych, czy opinii publicznej w temacie korzyści wynikających z automatyzacji przy wykorzystaniu robotów współpracujących.

Znaczenie współdziałania ludzi i robotów, maszyn i procesów, jest coraz większe. Wpływa na to zmiana trendu produkcji w wielu gałęziach przemysłu, polegająca na wytwarzaniu mniejszej ilości bardziej różnorodnych produktów zamiast stosunkowo dużego wolumenu jednorodnych partii. Większa liczba zmiennych wymaga częstszej ingerencji człowieka w proces przemysłowy. Natomiast automatyzacja oparta na współpracy między ludźmi a robotami pozwala wykorzystać atrybuty unikalne dla obu stron – ludzie posiadają wiedzę procesową oraz umiejętność improwizowania w przypadku zaistnienia zmiennych, a roboty oferują niestrudzoną wytrzymałość przy powtarzalnych zadaniach.

Partnerstwo ABB, największego dostawcy robotów w Europie, z jednym z kluczowych azjatyckich gigantów przemysłowych, jest modelowym przykładem współpracy przełamującej dotychczasowe podziały i granice.

– Skala i tempo zmian w dzisiejszej robotyce są niewyobrażalne – powiedział Per Vegard Nerseth, dyrektor biznesu robotyki ABB. – Oprócz technologii, które stoją za automatyzacją z wykorzystaniem cobotów, istnieje również potrzeba nowych, innowacyjnych sposobów współpracy i wypracowania jednolitego podejścia branży do zagadnień bezpieczeństwa, programowania i komunikacji.

– Roboty współpracujące, szczególnie te, które mają dwa ramiona i zdolne są do interakcji z człowiekiem, mogą w dużym stopniu przyczynić się do rozwoju społeczeństwa, pomagając światu rozwiązać problemy niedoboru pracowników i starzenia się siły roboczej. Widzimy duży potencjał w inwestowaniu w aplikacje rozwijające współpracę robota z człowiekiem, a także w procesy, podczas których ludzie i technologia czerpią od siebie nawzajem, aby tworzyć nowe rozwiązania – powiedział Yasuhiko Hashimoto, dyrektor zarządzający i dyrektor generalny w biznesie robotyki Kawasaki. – Bardzo się cieszę, że ABB i Kawasaki łączą siły, aby odgrywać wiodącą rolę na drodze do bardziej przyjaznej dla użytkownika i zaawansowanej współpracy ludzi z robotami w przemyśle.

Dzięki robotowi YuMi, pierwszemu na świecie dwuramiennemu robotowi przemysłowemu, który w pełni współpracuje z człowiekiem, ABB jest uznawana za pioniera automatyki opartej na urządzeniach współpracujących. YuMi pozwala ludziom i robotom bezpiecznie dzielić się wspólnymi zadaniami, jak na przykład montaż elementów małej elektroniki.

Kawasaki oferuje natomiast wyjątkowego i innowacyjnego dwuramiennego robota SCARA „duAro”, opracowanego w oparciu o rozległą wiedzę z obszaru aplikacji, który może bezpiecznie współpracować z ludźmi w miejscu pracy.

Pierwszym wynikiem współpracy obu firm jest wspólna demonstracja dwuramiennych robotów podczas targów iREX w Tokio, które trwają od 29 listopada do 2 grudnia 2017 r.

fot. arch ABB (1)


ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata www.abb.pl

ABB Robotics jest pionierem robotów przemysłowych i współpracujących oraz zaawansowanych usług cyfrowych. Jako jeden z wiodących na świecie producentów robotyki działamy w 53 krajach i ponad 100 lokalizacjach. Dostarczyliśmy ponad 300 000 rozwiązań z obszaru robotyki do wielu sektorów i na potrzeby różnych aplikacji. Pomagamy naszym klientom podnieść poziom elastyczności, wydajności, bezpieczeństwa i niezawodności, realizując ideę połączonej i opartej na współpracy fabryki przyszłości. www.abb.com/robotics

Firma Kawasaki została założona ponad 120 lat temu i rozwija się globalnie, tworząc rewolucyjne produkty współpracujące ze sobą, aby zapewnić synergie technologiczne w ramach różnych biznesów. Kawasaki jest obecnie uznawana za światowego lidera w różnych branżach, w szerokim zakresie dziedzin wykraczających poza ląd, morze i powietrze. Firma oferuje najnowocześniejsze technologie w obszarze infrastruktury środowiskowej i energetycznej, maszyn i robotyki – począwszy od rozwiązań dla różnych rodzajów transportu morskiego, kolejowego i lotniczego, po pojazdy rekreacyjne, takie jak motocykle czy skutery wodne. Kawasaki zatrudnia około 35 200 pracowników. global.kawasaki.com

Kawasaki Robotics jest wiodącym dostawcą robotów przemysłowych i systemów automatyki robotów o szerokim portfolio produktów. Firma dostarczyła już 170 000 robotów w około 50 krajach. Jako pionier w Japonii, w 2017 roku Kawasaki świętuje 50-lecie swojej działalności. Jako jeden z wiodących na świecie dostawców technologii robotyki, przekształcamy się z dostawcy maszyn przemysłowych w dostawcę w pełni zintegrowanych rozwiązań. Kawasaki zapewnia odpowiednie rozwiązania dzięki wiedzy specjalistycznej z zakresu aplikacji, obejmującej różnorodne biznesy i wywodzącej się z wielu produktów na lądzie, morzu i powietrzu. robotics.kawasaki.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *