Energetyka

„Czysta Energia dla wszystkich” – największy pakiet legislacyjny dla energetyki.

By  | 

30 listopada Komisja Europejska wydała dokument „Czysta energia dla wszystkich”. Jest to największy pakiet legislacyjny w historii polityki energetycznej. Wraz z innymi propozycjami legislacyjnymi będącymi w przygotowaniu, 90 proc. europejskich ramowych regulacji w dziedzinie energii zostanie zweryfikowanych i ukształtuje europejski rynek energii na następne 10-15 lat.

Z biznesowego punktu widzenia, można tylko pogratulować tego zdecydowanego ruchu, który prowadzi do wypełnienia Porozumienia Paryskiego. Ambitne regulacje są tym, czego potrzeba do wdrożenia istniejących już technologii, poprawiających jakość życia obywatelom w miastach na całym świecie.

W pakiecie legislacyjnym efektywność energetyczna jest uwzględniona w szczególny sposób. To dobra wiadomość dla Europy i dobra wiadomość dla rozwoju. Koszty inwestycyjne nigdy nie były niższe; stoimy przed historyczną szansą, aby odblokować inwestycje. UE nie powinna się obawiać skorzystania z tej okazji, przyjmując ambitne ramowe regulacje, w tym bardziej ambitny cel efektywności energetycznej – 40% do roku 2030. Decydenci muszą dać silne sygnały dla rynku w celu przyspieszenia i zwiększenia skali nakładów inwestycyjnych.

Proponowana w pakiecie zmiana dyrektywy dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków mierzy się z ważnym mankamentem – zapomnianym wymiarem efektywności energetycznej: optymalizacji lub braku optymalizacji systemów technicznych budynku: systemów ogrzewania, chłodzenia, wentylacji i ciepłej wody. Efektywność tę można zapewnić dzięki automatyzacji i regulacji instalacji bez względu czy ciepło pochodzi z pieca czy z odnawialnego źródła energii. Związane z tym inwestycje są niskie, zysk szybki, a zwrot z inwestycji wysoki.

Proponowane rozwiązania mogą pomóc budować w przyszłości inteligentne budynki. Ale obywatele UE potrzebują wymiernych korzyści już teraz: 50 do 100 mln z nich nadal nie jest w stanie kontrolować swoich wydatków na ogrzewanie, ze względu na brak urządzeń do regulacji temperatury w pomieszczeniach. Ci właśnie obywatele powinni być w centrum uwagi nowej regulacji.

UE musi być liderem tworzenia podstaw prawnych pozwalających na inteligentną modernizację zasobów budowlanych, przygotowaną na wpływ rewolucji cyfrowej. Wierzymy, że inteligentne i połączone budynki mogą przynieść ogromne korzyści dla Europy i dla mieszkańców w postaci przystępnych kosztów energii oraz komfortu i dobrego samopoczucia. Cyfryzacja w obszarze budownictwa napędzi rozwój innowacji i nowe modele biznesowe oraz zapewni Unii Europejskiej konkurencyjność.

„Polska ma przed sobą długą drogę w stronę transformacji energetycznej. Polskie systemy grzewcze są przestarzałe, najczęściej stosowane rozwiązania są oparte na spalaniu węgla, a prawidłowa regulacja temperatury dotyczy niecałych 30% wszystkich budynków. Według raportu przygotowanego przez BPIE zaledwie 1% wszystkich budynków w Polsce można uznać za energooszczędne. Liczby te pokazują, jak wiele mamy do zrobienia dlatego tym bardziej pozytywnie przyjmujemy przedstawiony przez Komisję Europejską pakiet legislacyjny, który nie tylko prowadzi do rozwoju inżynierii w Europie, ale też realizuje ustalenia Porozumienia Paryskiego.” – powiedział Adam Jędrzejczak, prezes zarządu Danfoss Poland.


Firma Danfoss
tworzy technologie, które pozwolą w przyszłości uzyskać więcej mniejszym nakładem środków. Rozwiązania Danfoss stanowią odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie w zakresie infrastruktury, przemysłu spożywczego, efektywności energetycznej i rozwiązań przyjaznych dla środowiska. Oferowane produkty i usługi są wykorzystywane w takich obszarach jak: chłodnictwo, klimatyzacja, ogrzewnictwo, sterowanie silnikami i maszyny mobilne. Firma działa także w obszarze energii odnawialnej oraz infrastruktury grzewczej dla miast. Tradycja tworzenia przez Danfoss innowacyjnych technologii sięga 1933 roku. Obecnie firma jest światowym liderem w swojej branży, zatrudnia 24 000 pracowników i świadczy usługi na rzecz klientów w ponad 100 krajach. Danfoss jest przedsiębiorstwem prywatnym, którego właścicielem jest nadal rodzina jego założycieli. Więcej informacji na temat Danfoss można znaleźć na stronie www.danfoss.com

W Polsce znajdują się 4 zakłady produkcyjne Danfoss: w Grodzisku Mazowieckim oraz Tuchomiu, a także we Wrocławiu i Bielanach Wrocławskich. Dwa pierwsze zakłady reprezentują segmenty Ogrzewnictwa, Chłodnictwa i Napędów Elektrycznych, natomiast Wrocław i Bielany Wrocławskie segment Power Solutions. Łączne zatrudnienie w Polsce kształtuje się na poziomie 1400 osób. Więcej o firmie Danfoss Poland można przeczytać na stronie www.danfoss.pl


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *