IT

DesignSpark Electrical – proste w obsłudze narzędzie projektowe.

By  | 

Firma RS Components wprowadziła do oferty oprogramowanie DesignSpark Electrical, udostępniając w ten sposób zalety programów do projektowania układów elektrycznych osobom, które nie wykorzystują do tego celu narzędzi CAD. Nowe oprogramowanie, przeznaczone dla projektantów układów elektrycznych i innych specjalistów, zapewnia oszczędność czasu i kosztów.

DesignSpark Electrical to w pełni funkcjonalny pakiet oprogramowania do projektowania CAD układów elektrycznych, opracowany z myślą o tworzeniu profesjonalnych projektów elektrycznych. Oprogramowanie DesignSpark Electrical, obsługujące produkty Schneider Electric, sprawdza się szczególnie przy projektowaniu systemów elektrycznych, paneli sterowania oraz maszyn i urządzeń, pozwalając zaoszczędzić czas, uzyskać wysoką dokładność i uniknąć błędów, a przez to szybciej i wydajniej tworzyć projekty.

Kluczowe cechy intuicyjnego i funkcjonalnego oprogramowania DesignSpark Electrical obejmują inteligentne i specjalistyczne narzędzia do projektowania układów elektrycznych oraz funkcję odniesienia i sprawdzania ważności w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie umożliwia projektowanie schematów, diagramów połączeń, paneli 2D oraz układów szaf, a ponadto pozwala na zarządzanie zaciskami oraz tworzenie raportów z danymi projektu zapisanymi w bazie danych SQLite i aktualizowanymi w czasie rzeczywistym.

Biblioteka części
DesignSpark Electrical zawiera rozbudowaną bibliotekę obejmującą ponad 250 tys. komponentów i części, w tym 80 tys. produktów Schneider Electric, z których wszystkie można w łatwy sposób dodawać do własnych projektów. Ponadto oprogramowanie zostało wyposażone w łatwą w obsłudze funkcję list materiałowych, która umożliwia szybkie uzyskanie ofert cenowych i łatwe zamawianie podzespołów do projektów w RS.

Menedżer projektu
Stanowiący część oprogramowania menedżer projektów pozwala użytkownikom otwierać istniejące projekty lub tworzyć nowe z listy szablonów, z których każdy zawiera standardową konfigurację oraz dane projektowe i dokumenty. Użycie szablonów oznacza oszczędność czasu, ponieważ zawierają już one parametry domyślne, takie jak jednostki (metryczne, calowe), odpowiednie biblioteki symboli (zgodne z normami IEC lub ANSI itp.), opcje graficzne i inne. Dla bardziej zaawansowanych użytkowników istnieje opcja tworzenia pustych projektów z pustą konfiguracją bez danych lub dokumentów, które wymagają od użytkownika skonfigurowania odpowiednich parametrów przed rozpoczęciem pracy nad projektem.

Lokalizacje
Prosta książka dokumentacji na początku zawiera stronę tytułową, listę rysunków, schemat połączeń oraz schemat elektryczny. Projekty są przypisane do określonych miejsc określanych jako „lokalizacje”, takich jak maszynownia, panel sterowania lub skrzynka połączeniowa. Jeden projekt może obejmować różne lokalizacje, zwykle połączone kablami. Każdy wybrany komponent elektryczny, taki jak przekaźnik, silnik, stycznik lub listwa zaciskowa, należy do odpowiedniej lokalizacji. Dzięki temu istnieje możliwość pogrupowania komponentów elektrycznych i opracowania list wyposażenia na podstawie poszczególnych lokalizacji. Każdy rysunek jest powiązany z lokalizacją, dlatego też symbole umieszczone na rysunku są automatycznie przypisywane do tej lokalizacji. Pozwala to projektantom na korzystanie z tego samego oprogramowania, niezależnie od tego, czy pracują nad niewielkim projektem pojedynczej lokalizacji, czy też nad znacznie większym, obejmującym wiele lokalizacji.

Makra
Oprogramowanie zawiera także bibliotekę pozwalającą użytkownikom zapisywać elementy schematów, określane jako makra, które są pogrupowane w menedżerze makr. Podsystemy, zaznaczone i przeciągnięte do okna przeglądarki makr, są automatycznie numerowane i zapisywane, można je także dostosować do własnych potrzeb. Makra po utworzeniu są klasyfikowane przy użyciu kryteriów filtrowania, a następnie dostępne są do użycia we wszystkich projektach. Pozwala to zaoszczędzić czas na każdym etapie projektowania, a ponadto wielokrotnie wykorzystywać i aktualizować często używane systemy i podsystemy.

Interfejs użytkownika
Narzędzie charakteryzuje się łatwym w obsłudze interfejsem, który można dostosować do własnych potrzeb — mogą z niego korzystać projektanci z firm o różnej wielkości, szybko tworzyć projekty i wprowadzać gotowe produkty na rynek. Struktura oprogramowania DesignSpark Electrical umożliwia obsługę na żądanym poziomie złożoności przy jednoczesnym zachowaniu uporządkowania i przejrzystości interfejsu. Po uruchomieniu oprogramowania użytkownik ma dostęp do pięciu pozycji menu, wśród nich popularne i znane z systemu Windows pozycje Plik, Widok, Narzędzia i Pomoc. Piątą pozycją jest menu Biblioteka. Podczas edycji schematu elektrycznego menu rozszerza się do trzynastu pozycji.

Opcje poszczególnych pozycji menu są w przejrzysty sposób wyświetlane na pasku ikon w górnej części głównego okna programu DesignSpark Electrical. Dostępne są także panele komponentów z możliwością łatwego zaznaczania i przeciągania w odpowiednie pozycje na powierzchni projektu. Bardziej złożone operacje, takie jak edycja właściwości komponentu, można wykonywać przez dwukrotne kliknięcie lub zaznaczenie obiektu i kliknięcie prawym przyciskiem myszy.

Łatwo dostępny pasek narzędzi, który można dostosować do własnych potrzeb, zapewnia m.in. wyświetlanie regularnie używanych działań oraz panelu z przeglądarka dokumentów i komponentów. Dostępne są również opcje modyfikacji wyglądu interfejsu graficznego, takie jak zmiana kolorów tła i znaczników, typów linii i stylu tekstów, opcji kursora i myszy, a także zmiana jednostek metrycznych lub calowych.

Poprawki i udostępnianie
Zarządzanie poprawkami pozwala śledzić, kto i kiedy utworzył lub zmodyfikował dokument, a także sprawdzać daty zatwierdzenia i weryfikacji. Dostępna jest także opcja dostosowania dalszych szczegółów. Równie łatwe jest także udostępnianie projektów. Wystarczy wydrukować projekt przy użyciu menedżera wydruków lub też skorzystać z menu Import/Eksport i wygenerować plik w formacie PDF lub w formacie DWG, powszechnie używanym w innych programach CAD. W środowisku pracy obejmującym wielu użytkowników istnieje także możliwość archiwizowania projektów na centralnym serwerze. Dzięki temu członkowie zespołu projektowego mają dostęp do projektów w dowolnej chwili i mogą wprowadzić poprawki przed ponownym zapisaniem.

Pomoc i instrukcje
Pomoc obejmuje lokalnie zapisane pliki i instrukcje dostępne w trybie offline, a także aktualizowaną pomoc online. Istnieje również opcja dogodnie umieszczonego panelu instrukcji zawierających szczegółowe informacje, przykłady do pobrania oraz powiązane z nimi filmy wideo z możliwością wyświetlenia w domyślnej przeglądarce. Plik PDF z dokumentacją czynności wstępnych zwiera opis podstawowych funkcji przeznaczony dla początkujących użytkowników, którzy nie korzystali wcześniej z oprogramowania CAD.

Języki
Narzędzie obsługuje wiele języków: angielski, niemiecki, francuski, włoski, japoński, koreański, hiszpański i chiński (uproszczony i tradycyjny).

Bezpłatne do pobrania
Oprogramowanie DesignSpark Electrical można pobrać bezpłatnie ze strony ch.rs-online.com. Do oprogramowania dołączona jest szeroka gama instrukcji i dodatkowych dokumentów ułatwiających rozpoczęcie pracy.

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *