Diagnostyka

Do 10000 £. oszczędności w brytyjskim zakładzie przetwórstwa mleka.

By  | 

Zastosowanie łożysk NSK eliminuje awarie przenośnika w zakładzie przetwórstwa mleka.

Rozwiązanie NSK wdrożone w następstwie powtarzających się uszkodzeń łożysk w jednym z głównych przenośników pozwoliło brytyjskiemu zakładowi przetwórstwa mleka uzyskać roczne oszczędności w wysokości 10 000 £.

  • Łożyska Molded-Oil zostały zaprojektowane jako bezobsługowe dzięki wykorzystaniu wewnętrznej wkładki powoli uwalniającej środek smarny, co eliminuje konieczność uzupełniania smaru.

Zakład przetwórstwa mleka doświadczał regularnych uszkodzeń wielu łożysk zamontowanych w jednym z głównych przenośników, a ponieważ znajdowały się one w niedostępnych miejscach, wykluczało to możliwość uzupełniania smaru. W rezultacie klient musiał wymieniać łożyska co 10 tygodni i ponosić każdorazowo wysokie koszty 3-godzinnych przestojów.

Inżynierowie z NSK otrzymali od klienta zaproszenie w celu sprawdzenia instalacji, a następnie, po wszechstronnej i profesjonalnej ocenie stanowiącej część firmowego Programu Wartości Dodanej AIP, zaproponowali zastosowanie wkładek łożyskowych ze stali nierdzewnej wyposażonych w Molded-Oil – zastrzeżony materiał NSK impregnowany olejem smarującym – które pomagają wydłużyć okres eksploatacyjny łożysk.

Wkładki Molded-Oil nie wymagają uzupełniania smaru, ponieważ olej smarujący powoli uwalnia się z umieszczonego materiału, zapewniając w ten sposób wystarczające smarowanie łożyska przez dłuższy czas. Przekłada się to na wydłużenie okresu eksploatacyjnego łożysk i jednocześnie ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Firma NSK zarekomendowała również użycie produktów Silver-Lube® – odpornych na korozję obudów polimerowych, doskonale nadających się do zastosowań, w których wymagane jest częste zmywanie wodą instalacji produkcyjnych oraz przestrzeganie optymalnych standardów higieny. Obudowy z żywicy termoplastycznej PBT nie są pokryte farbą, co eliminuje możliwość powstania odprysków i łuszczenia się powierzchni malarskich. Produkty Silver-Lube® są wyposażone w uszczelki z gumy nitrylowej, posiadające aprobatę NSF (National Sanitary Foundation) i są dostępne w czterech różnych odmianach. Zakres temperatury roboczej obudów Silver-Lube® zawiera się od -20°C do +90°C, a ponadto charakteryzują się długą żywotnością i niskim całkowitym kosztem użytkowania.

Seria Life-Lube® firmy NSK oferuje wygodne połączenie zalet odpornych na korozję obudów Silver-Lube® oraz wyjątkowych właściwości uszczelniających i smarnych wkładek Molded-Oil, dzięki czemu jeden produkt zapewnia wydłużony okres eksploatacji (bez konieczności uzupełniania smaru). Produkty Life-Lube® zostały zaprojektowane pod kątem zastosowań, w których nieunikniony jest kontakt z cieczami produkcyjnymi i są dostępne jako zespoły łożyskowe w wielkościach otworów od 20 do 40 mm z obudowami kołnierzowymi dwu- i czterośrubowymi oraz z obudowami naciągowymi.

Próby zespołów łożyskowych Life-Lube® przeprowadzone na przenośniku w zakładzie przetwórstwa mleka wykazały, że żywotność łożysk wydłużyła się z 10 tygodni do 1 roku. Dodatkowo przestała być konieczna wymiana wału po każdym uszkodzeniu łożyska. Wyeliminowanie tego kosztu oraz kosztów pracy związanej z zaangażowaniem dwóch techników serwisowych, a także strat spowodowanych przestojem linii produkcyjnej, przekłada się na roczne oszczędności zakładu w wysokości ponad 10 000 £.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com


NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *