Automatyka i mechanika

10-krotne wydłużenie okresu eksploatacji prowadnic liniowych w zrobotyzowanej linii spawalniczej. NSK

By  | 

Producent komponentów z blachy stalowej poszukiwał rozwiązania problemu ograniczonej żywotności napędów i elementów prowadzących w automatycznym systemie spawalniczym. W przypadku jednej konkretnej linii produkcyjnej prowadnice liniowe zrobotyzowanego pistoletu spawalniczego musiały być wymieniane co 2 – 3 miesiące. Ze względu na koszty części zamiennych i czas prac konserwacyjnych, jak również przestój instalacji, firma poprosiła NSK o zbadanie sytuacji i propozycję rozwiązania problemu.

9812_Welding-robot-original-shutterstock

Rys. 1. Prowadnice liniowe stosowane w systemach robotów spawalniczych funkcjonują w ciężkich warunkach operacyjnych

Firma NSK odkryła, że odpryski i opary spawalnicze mają bardzo niekorzystny wpływ na żywotność elementów prowadzących. W związku z tym zasugerowała wymianę istniejących produktów na serię prowadnic liniowych NH, wyposażoną dodatkowo w osłony stalowe i bezobsługowe zespoły samosmarujące K1.

Osłony stalowe skutecznie osłaniają uszczelkę wargową i uniemożliwiają wnikanie zanieczyszczeń do wnętrza prowadnicy, zapewniając w ten sposób długi okres eksploatacji produktów w zastosowaniach automatycznego spawania. W efekcie użycia osłon stalowych zwiększa się docisk pomiędzy powierzchnią szyny a uszczelką. Dla tego konkretnego zastosowania firma NSK rekomendowała również użycie zespołu samosmarującego K1, który zapewnia niskie tarcie podczas poruszania się uszczelki na filmie olejowym. Zespół K1 wykorzystuje materiał na bazie syntetycznej, który utrzymuje olej w porach i stale go uwalnia, zapewniając w ten sposób bezobsługowe funkcjonowanie.

Dla dodatkowej ochrony powierzchnie prowadnic liniowych zostały pokryte czarnym chromem, który zabezpiecza przed trwałym przywieraniem rozprysków spawalniczych. Obecnie rozpryski tylko lekko przylegają do platerowanych powierzchni i są usuwane podczas kontaktu z osłoną stalową.

Zastosowanie prowadnic liniowych z serii NH firmy NSK całkowicie rozwiązało problem, w pełni satysfakcjonując klienta. Pistolety spawalnicze typu C działają od ponad 3 lat bez żadnej usterki, co oznacza, że jak do tej pory okres ich eksploatacji został wydłużony dziesięciokrotnie.

9812_NSK-K1_NH Linear guide

Rys. 2. Zespoły samosmarujące NSK K1 i osłony stalowe znacząco wydłużają okres eksploatacji prowadnic liniowych

9812_NSK_JSP-051210_P000_Linear guide

Rys. 3. Powłoka z czarnego chromu uniemożliwia trwałe przywieranie odprysków spawalniczych do prowadnic liniowych


O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *