Diagnostyka

Firma NSK rozwiązuje problem cyklicznie występujących uszkodzeń łożysk wrzecion obrabiarek

By  | 

Firma NSK usunęła problem z powtarzającymi się uszkodzeniami łożysk wrzecion w czterech centrach obróbkowych CNC należących do wiodącego dostawcy podzespołów dla przemysłu samochodowego. Po zidentyfikowaniu głównej przyczyny, z powodu której łożyska wrzecion uszkadzały się regularnie co dwa tygodnie, zakład uzyskuje oszczędności w wysokości 32 880 € w ciągu roku.

Superprecyzyjne łożyska kulkowe skośne oferują długą żywotność, wysoką precyzję i i cichą pracę, co sprawia, że stanowią optymalny wybór dla wrzecion stosowanych w szybkich obrabiarkach.

W celu zbadania przyczyn powtarzających się uszkodzeń firma NSK została poproszona o przeprowadzenie przeglądu całego procesu konserwacji łożysk i zastosowania. Ekspert NSK zapoznał się z metodami montażu stosowanymi przez dział utrzymania ruchu i odkrył, że głównym problemem była niewłaściwa obsługa superprecyzyjnych łożysk kulkowych skośnych.

Właściwa instalacja łożysk ma kluczowe znaczenie dla optymalnego działania i bieżącej konserwacji maszyn przemysłowych. W tym zakresie odpowiednie szkolenie i użycie właściwych narzędzi ma szczególne znaczenie. Mając to na uwadze, NSK przeprowadziła wszechstronny program szkoleniowy dla zakładowego zespołu ds. utrzymania ruchu, który obejmował techniki montażu i demontażu łożysk oraz porady dotyczące uzupełniania środka smarnego. Po zakończeniu szkolenia nie zgłaszano już żadnych nowych usterek, a jednocześnie żywotność łożysk wydłużyła się z dwóch tygodni do sześciu miesięcy, co z kolei przełożyło się na znaczące oszczędności.

Biorąc pod uwagę wcześniejsze uszkodzenia łożysk występujące co dwa tygodnie (w czterech maszynach), jak również koszt wymiany łożysk i przestojów obrabiarek, zakład uzyskał roczne oszczędności w wysokości 32.880 €, stosując się do wyników przeglądu i zaleceń NSK oraz dokonując zaledwie dwóch wymian łożysk w ciągu roku.

Superprecyzyjne łożyska kulkowe skośne oferują długą żywotność dzięki zastosowaniu wyjątkowo czystego i zaawansowanego materiału opatentowanego przez firmę NSK. Co więcej, cichobieżna charakterystyka łożysk sprawia, że idealnie nadają się one do cichych, pracujących z dużą prędkością wrzecion stosowanych w wielu współczesnych obrabiarkach. W przypadku łożysk superprecyzyjnych dostępny jest również duży wybór koszyków oraz opcji uszczelnień.


O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2017 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 950 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym. W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


 

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *