Diagnostyka

Firma NSK rozwiązuje problem uszkodzeń łożysk w zakładzie produkcji rur betonowych

By  | 

Doświadczając regularnych uszkodzeń łożysk wspornika ostrza maszyny do cięcia rur betonowych, które powodowały za każdym razem 8-godzinny przestój, brytyjska spółka zwróciła się do NSK z prośbą o pomoc. W ramach Programu Wartości Dodanej AIP zespół inżynierów NSK dokonał przeglądu zastosowania w zakładzie i stwierdził, że główną przyczyną problemów jest wnikanie pyłu cementowego do łożysk. W celu zapewnienia wydłużonego okresu eksploatacji firma NSK zarekomendowała zastosowanie łożysk Molded-Oil z uszczelkami DDU. Dzięki wdrożeniu projektu żywotność łożysk wzrosła czterokrotnie (do 12 miesięcy), zapewniając zakładowi oszczędności rzędu 38.000 euro dzięki ograniczeniu kosztów przestojów.

Drobny pył powstający podczas cięcia rur betonowych oraz wykonywania w nich otworów może być wyjątkowo niszczący dla standardowych łożysk kulkowych poprzecznych z blaszkami ochronnymi. Pył przenika przez uszczelki i zanieczyszcza środek smarny, co może okazać się bardzo kosztowne, tak jak w przypadku brytyjskiego producenta rur betonowych.  12305_NSK-Molded-Oil-bearings-7comp

Program Wartości Dodanej AIP NSK ma na celu podniesienie wydajności i rentowności operacji produkcyjnych oraz procesów konserwacji poprzez oszczędzanie pieniędzy na każdym etapie zwiększającym wartość dodaną. Doświadczeni specjaliści NSK używają sprawdzonej i przetestowanej metody w celu znalezienia optymalnego rozwiązania dla każdego konkretnego zastosowania, pracując z klientem i biorąc pod uwagę każdy szczegół wymagań.

W brytyjskim zakładzie produkcji rur wymiana użytkowanych dotychczas łożysk kulkowych poprzecznych na łożyska NSK Molded-Oil okazała się znaczącym sukcesem. Łożyska Molded-Oil są dostępne jako część uniwersalnej serii, która została zaprojektowana pod kątem zapewnienia wydłużonego okresu eksploatacji w trudnych warunkach przemysłowych. Środek smarujący w łożyskach Molded-Oil (żywica poliolefinowa impregnowana olejem) jest trwale osadzony w stabilnym medium nośnikowym. Ponadto, ponieważ nośnik powoli uwalnia substancję smarującą, optymalne smarowanie utrzymywane jest przez długi okres pracy.

Co ważne, zastosowanie uszczelek DDU w procesie produkcji rur betonowych zapewniło ochronę przed wnikaniem do łożysk pyłu powstającego w trakcie wycinania otworów. Badanie przeprowadzone po 12 miesiącach użytkowania łożysk nie wykazało żadnych uszkodzeń. Biorąc pod uwagę, że przed wdrożeniem łożysk Molded-Oil notowano cztery uszkodzenia łożysk w ciągu roku, sama eliminacja kosztów przestojów (średnio 8 h na usterkę) zapewniła roczne oszczędności  rzędu 38.400 euro.


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *