Diagnostyka

Firma NSK wprowadza na rynek łożyska izolowane dla silników inwerterowych.

By  | 

Firma NSK opracowała nową serię łożysk z powłokami ceramicznymi przystosowaną do użytku we wszystkich powszechnie wykorzystywanych maszynach przemysłowych. Łożyska izolowane zostały zaprojektowane w odpowiedzi na wzrastający trend stosowania silników sterowanych za pomocą inwerterów (przemienników częstotliwości), co jest coraz częstszą praktyką w zakładach szukających ograniczenia kosztów energii elektrycznej. Wszystkie powszechnie stosowane maszyny i urządzenia, włączając w to pompy, sprężarki i wentylatory, będą mogły korzystać z nowego rozwiązania.

– Powlekane materiałami ceramicznymi łożyska NSK dla silników inwerterowych są odporne na zjawisko elektro korozji

Wraz ze wzrostem ilości napędów, w których prędkość jest sterowana za pomocą przemienników częstotliwości, zwiększyła się także liczba raportów informujących o specyficznym typie uszkodzeń zwanym elektro korozją, na który podatne są łożyska wykorzystywane w tego typu aplikacjach. Gdy w trakcie obrotu łożyska prąd elektryczny przepływa w punktach styku bieżni łożyska i elementów tocznych, powstają iskry w cienkim filmie olejowym, powodując lokalne nadtopienia powierzchni o nieregularnym kształcie.

Jednym ze sposobów zapobiegania elektro korozji jest stosowanie w łożyskach nieprzewodzących kulek ceramicznych, co jednak może mieć negatywny wpływ na koszty łożysk. Kolejną możliwością jest umieszczenie w silniku izolowanej obudowy, ale to z kolei wymaga specjalnych części i procesów montażowych. Aby zaradzić tym problemom, firma NSK opracowała nowe izolowane łożyska z powłokami ceramicznymi, optymalne kosztowo i kompatybilne ze wszystkimi standardowymi napędami sterowanymi za pomocą inwerterów.

Do powlekania zewnętrznej powierzchni pierścienia zewnętrznego zastosowany został materiał ceramiczny na bazie związków aluminium, a kombinacja optymalnych dodatków poprawiła własności dielektryczne średnio o wartość 10. Dodatkowo powłoka zapewnia doskonałe rozpraszanie ciepła, a jednocześnie została również poprawiona wytrzymałość dzięki trzykrotnemu zwiększeniu udarności powierzchni związanemu z ulepszonymi elementami łożyska.

Firma NSK oferuje wersje z powłokami ceramicznymi dostępne w serii łożysk poprzecznych i łożysk walcowych obejmujących warianty o średnicach otworu łożysk od 50 do 110 mm.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *