Automatyka i mechanika

Hygienic Design w centrum badawczo-rozwojowym Nestlé

By  | 

Nestlé Product Technology Centre (PTC) w Orbe w Szwajcarii to centrum badawczo-rozwojowe, w którym pracuje się nad takimi produktami jak kawa czy napoje czekoladowe. Przy podejmowaniu decyzji o zakupie nowych urządzeń firma wymaga od swoich dostawców najnowocześniejszej technologii produkcji, wysokiej dostępności i zgodności z wymogami dotyczącymi wysokich standardów higieny. Jakie są najważniejsze kwestie przy wyborze nowych rozwiązań? Na te pytania odpowiada Philippe Demarque – kierownik projektu w PTC.

Pracownicy Nestlé Product Technology Centre (PTC) sporządzili obszerną specyfikację dotyczącą wymogów higienicznych obowiązujących podczas produkcji artykułów spożywczych. Uwzględnia ona m.in.: sposoby mocowania kabli elektrycznych, zalecenia związane z myciem powierzchni maszyn i urządzeń oraz środki ostrożności, które należy podjąć podczas prac spawalniczych.

„Chcemy kupować najlepsze oraz najnowsze produkty, jakie są dostępne na rynku. W Nestlé „dmuchamy na zimne” i dodajemy jeszcze dwa poziomy do standardowych wymagań” – mówi Philippe Demarque – kierownik projektu w PTC.

Czyszczenie i higiena to podstawa 
W centrum badawczo-rozwojowym Nestlé Product Technology Centre znajduje się wiele rurociągów wykonanych ze stali nierdzewnej, które transportują wodę lub sprężone powietrze do różnych zbiorników i maszyn. Łatwa dostępność to tej instalacji odgrywa kluczową rolę w konserwacji maszyn oraz urządzeń PTC, a codzienne czyszczenie powinno być bardzo efektywne. Odbywa się ono etapami – na początku płyn czyszczący z dodatkiem ługu sodowego rozpuszcza brud w zbiornikach, a następnie zostaje wypłukany. Kolejnym etapem jest użycie wody wzbogaconej tlenem, a na koniec wykorzystanie gorącej wody. Takie płukanie powtarza się kilkukrotnie.

„Istotnym narzędziem dla nas jest myjka ciśnieniowa, które myje urządzenia od góry do dołu. Cały brud powinien spłynąć wraz ze strumieniem wody i piany” – opisuje Philippe Demarque.

Ze względu na efektywność procesów czyszczenia coraz bardziej istotnym elementem stały się standardy Hygienic Design (HD), czyli wymagania związane z projektowanie zgodnie z zasadami higieny. Obecnie w tym obszarze pojawiły się całkowicie nowe standardy, ponieważ jeszcze 20 lat temu metalowe powierzchnie wielu obudów i szaf miały galwanizowaną warstwę ochronną. Po doświadczeniach związanych z ich podatnością na korozję producenci zaczęli wybierać powierzchnie ze stali nierdzewnej. Firma Rittal jest jednym z innowatorów w zakresie produkowania rozwiązań zgodnych z zasadami Hygienic Design i postrzegana jest na rynku jako lider w branży przemysłu spożywczego – m.in. w zakładach produkcyjnych Nestlé. Znajduje się tam wiele szaf sterowniczych, obudów oraz skrzynek zaciskowych Rittal. Dzięki temu komponenty elektroniczne zabezpieczone są przed kurzem, wodą i innymi czynnikami zewnętrznymi.

Obudowy sterownicze – proste i wygodne w czyszczeniu
Obudowy Hygienic Design Rittal na całym obwodzie wyposażone są w przylegające, jaskrawoniebieskie uszczelki silikonowe, które zostały założone w bezpieczny sposób na wewnętrznej stronie drzwi i ścian. Zawiasy znajdują się wewnątrz szafy, dzięki czemu czyszczenie jest znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze. Do ochrony przycisków lub wyświetlaczy służą duże okna obserwacyjne, które łączą się bez żadnych szczelin bezpośrednio z ramą. Zarówno zamknięcia, jak i klucze do szaf sterowniczych dostępne są także w wersji HD, a obudowy sterownicze HD mają nachylony pod kątem 30 stopni do przodu dach, co pozwala na szybki odpływ wody z powierzchni. Dodatkowo, obudowy mocowane są do ściany za pomocą okrągłych, metalowych uchwytów dystansowych, które ułatwiają mycie tylnej ściany obudowy.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *