Wydarzenia

igus i Panda podnoszą słonie

By  | 

W Poznańskim zoo działa już nietypowa na skalę nie tylko Polski, ale nawet Europy suwnica, zaprojektowana specjalnie dla potrzeb rezydujących tutaj słoni. Konstrukcja opracowana przez firmy igus i Panda powstawała w rytmie dnia Nino – sympatycznego słonia, który będzie z niej korzystał.

Tak wyposażonego boksu medycznego jak poznański, nie ma żaden ogród zoologiczny w Europie. Choć działa od niedawna, to do stolicy wielkopolski już przyjeżdżają delegacje z innych państw, żeby zobaczyć jak podczas zabiegów u słoni pracuje suwnica skonstruowana przez firmy Panda i igus.

Poznańskie zoo ogłosiło, że szuka firmy, która byłaby w stanie zaprojektować i dostarczyć urządzenie do podnoszenia słoni podczas zabiegów pielęgnacyjnych i chirurgicznych pod koniec 2016 roku. Nietypowy kilkutonowy „ładunek” do transportowania oraz miejsce docelowej pracy urządzenia spowodowały, że kilka firm odmówiło zaangażowania się w taki projekt.

Bydgoska Panda i warszawski igus w nietypowej ofercie zamiast problemu dostrzegły wyzwanie.

– Ucieszyliśmy się, bo nietypowe sprawy to nasza specjalność – mówi Rafał Gralewski, manager projektu igus.

Przedstawiciele firm pojechali do Zoo, żeby sprawdzić na miejscu warunki, w jakich ma pracować urządzenie oraz skonsultować z opiekunami słoni zakres prac suwnicy. Konstrukcja musiała być zaprojektowana w taki sposób, żeby nie stała się dla słonia interesującą zabawką. Musiała idealnie wtopić się w konstrukcję boksu medycznego słoniarni. Jednym wyzwaniem był więc dobór takiego systemu zasilania, by dopasował się on do ciasnych i niewygodnych miejsc, w jakich miał pracować. Każdy przewód musiał być prowadzony w bezpieczny sposób tak, by nie dotykać osób, ani być zbyt widoczny w ruchomej konstrukcji.

– Podczas planowania prac musieliśmy też wziąć pod uwagę rytm dnia Ninio, słonia, w którego wybiegu miała zostać zamontowana suwnica – mówi Patrycja Kotarska, prowadząca projekt z ramienia firmy Panda. – Odbyliśmy również kilka spotkań z opiekunami słoniarni, aby dowiedzieć się jak „wpisać” nasze urządzenie w naturalne otoczenie – dodaje.

Indywidualny projekt wykonał inż. Leszek Bracio, dyrektor ds. techniczno-handlowych Pandy. Zastosował on kilka nietypowych rozwiązań, m.in.: zasilanie łańcuchem energetycznym, półokrągłe podtorze, dostosowanie wymiarów suwnicy do przestrzeni boksu medycznego słoniarni i ciężaru słonia. Z kolei igus dostarczył przewody, rynny do prowadzenia kabli „guide fast”, które wpisują się w wysokość belki i oczywiście same ruchome prowadniki kablowe.

– Rozwiązanie będzie pomagać nam w wielu sytuacjach, zaczynając od kluczowych, jak np. konieczność przeprowadzenia operacji. Dzięki suwnicy uśpionego słonia będzie można przenieść czy ułożyć w taki sposób, w jaki to będzie potrzebne – Mówi Piotr Dąbrowski, który opiekuje się słoniami w poznańskim zoo.

Dodaje, że słonie są coraz starsze, więc z pewnością będą wymagać także innych zabiegów, przy których pomoc suwnicy będzie nieoceniona. Dodajmy, że w pierwszej 2013 r. Nino przeszedł trzy operacje, z których najtrudniejszy był trwający ponad trzy godziny zabieg usunięcia uszkodzonego lewego ciosu.

Na temat niezwykłej suwnicy skonstruowanej dla poznańskich słoni powstał też krótki film.


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Paulina Skowron
Marketing Manager

igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
Mobile: 666 842 679
Faks: 22 863 61 69
info@igus.pl
www.igus.pl


PRESS CONTACT in igus GmbH:

Oliver Cyrus
Head of PR & Advertising

igus GmbH
Spicher Str. 1a
D-51147 Köln
Tlf.. +49 (0) 22 03 / 96 49 – 459
Fax +49 (0) 22 03 / 96 49 – 631
ocyrus@igus.de
www.igus.de


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *