Wydarzenia

Igus na Międzynarodowej Olimpiadzie Robotów 2017 w Kostaryce

By  | 

W tym roku, specjalista motion plastics, firma igus, udzieliła wsparcia drużynie ze szkoły z Overath, która po raz pierwszy uczestniczyła w Światowej Olimpiadzie Robotów w Kostaryce. Roboty, biorące udział w rywalizacji, musiały być wykonane z klocków Lego oraz zaprogramowane. Następnie, każdy z robotów miał wykonać określone zadanie. Drużyna, jako nowicjusze, w swojej grupie wiekowej zdobyła 21 miejsce, dzięki czemu poprawiła swój sukces z poprzedniego roku.

Przedstawiciele z 53 krajów, wzięli udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Robotów, w dniach od 10 do 12 listopada 2017, która odbyła się w Kostaryce. Rywalizacja polegała na wykonaniu określonego zadania, w wyznaczonym czasie, przy zastosowaniu własnoręcznie skonstruowanego z klocków Lego robota wraz ze specjalnie opracowanym oprogramowaniem. W tym toku, każdy z robotów musiał wykonać zadanie, które nawiązywało do motywu „Energii Odnawialnej”. W wyjściowym składzie, Niemcy reprezentowali: drużyna Robo TV z Gimnazjum im. Paul’a Klee w Overath, którą wspierała firma igus, specjalista motion plastics. W skład trzyosobowej drużyny weszli: Lukas Zink, Christian Weyers oraz Alexander Albers, którym udało się zakwalifikować do międzynarodowej olimpiady dzięki zwycięstwu na szczeblu regionalnym oraz w niemieckiej rundzie wstępnej.

200 godzin pracy oraz wymagające zadanie

Drużyna uczestniczyła już z powodzeniem w Międzynarodowej Olimpiadzie Robotów organizowanej w Indiach, w ubiegłym roku, wtedy jeszcze w grupie 13-15-latków. W tym roku, drużyna Robo TV, ze względu na wiek jej członków, konkurowała w klasie seniorów.

„W tym roku stoi przed nami znacznie bardziej skomplikowane zadanie,” powiedział Alexander Albers, jeden z członków drużyny Robo TV przed turniejem. „To co jest istotne, to zbudowanie turbiny wiatrowej z różnych ram klocków Lego oraz dwóch elementów wykonanych z tworzyw sztucznych. W tym celu, należy wziąć pod uwagę różne kryteria, takie jak położenie oraz kolor elementów i ram”.

Aby spełnić wymagania tegorocznej Olimpiady, robot został całkowicie przebudowany. Prace w zakresie sprzętu zajęły około 200 godzin, bez uwzględnienia czasu w zakresie programowania. Po przyjeździe na Kostarykę, uczniowie musieli sami całkowicie zdemontować robota. W ten sposób mieli udowodnić, że robot został skonstruowany przez nich samych. Następnie, oprogramowanie zostało dostosowane do warunków lokalnych, takich jak oświetlenie. W ubiegłym roku, drużyna zajęła miejsce w czołowej trójce, w klasie juniorów. W klasie seniorów, trzej chłopcy ze szkoły z Overath, jako nowicjusze, zajęli 21 miejsce na 75 możliwych i poprawili swój wynik z poprzedniego roku o osiem miejsc.

Firma igus wspiera drużynę Robot TV w ramach inicjatywy „Wsparcie dla Młodych Naukowców”

Począwszy od trójwymiarowych e-prowadników Triflex oraz specjalnych przewodów stosowanych w robotach, przez liniowe prowadnice drylin aż po ekonomiczne moduły robolink do robotów, firma igus oferuje szeroki asortyment rozwiązań w zakresie tworzyw sztucznych, stosowanych w robotyce, Firma igus sponsoruje projekty typu Robot TV w ramach inicjatywy „Wsparcie dla Młodych Naukowców” (Program YES – Young Engineers Support). Celem firmy jest propagowanie różnorodnych innowacji oraz śmiałych projektów inicjowanych przez studentów oraz młodych pasjonatów poprzez udostępnianie bezpłatnych próbek materiałów oraz udzielanie wsparcia technicznego. Więcej informacji można znaleźć pod adresem Young Engineers Support (Wsparcie Młodych Inżynierów) na www.igus.eu/yes.


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:
Paulina Skowron
Marketing Manager
igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
Mobile: 666 842 679
Faks: 22 863 61 69
info@igus.pl
www.igus.pl


INFORMACJA O IGUS:

Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 3 180 pracowników na całym świecie. W 2016 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 592 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *