Studium Przypadku

Innowacyjna technologia zawiasów w fotelach lotniczych

By  | 

Firma: Geven
Strona internetowa: geven.com
Sektor przemysłu: lotnictwo

Założona w 1984 r. firma Geven S.p.A z siedzibą we Włoszech przekształciła się z rodzinnego przedsiębiorstwa, początkowo specjalizującego się w tapicerce dla sektora motoryzacyjnego w jednego ze światowych liderów w zakresie projektowania i produkcji siedzeń i elementów wnętrza samolotów. Uzyskanie statusu zatwierdzonego dostawcy o wysokiej klasyfikacji TIER u czołowych producentów sprzętu lotniczego, potwierdza wysoką jakość i niezawodność oraz profesjonalizm wnoszony do sektora lotniczego.

Firma Geven dążyła do zastąpienia zawiasów zagłówka w celu zmniejszenia ogólnego ciężaru siedzeń, umożliwiając liniom lotniczym spełnienie norm środowiskowych przy jednoczesnym zapewnieniu dużej wygody użytkowania na tym niezwykle konkurencyjnym rynku.

11850_E6 Extending Housing

Wyzwanie
Opracowanie zawiasu zagłówka, który zmniejszyłby całkowitą masę siedzeń i umożliwiłby liniom lotniczym ograniczenie zużycia paliwa i emisji CO2.

Rozwiązanie
Niskoprofilowy zawias cierny o dużym momencie obrotowym, małej wymaganej przestrzeni montażowej, małej masie i dużej wygodzie użytkowania.

Zalety
Zmniejszenie całkowitej masy fotela i zwiększona funkcjonalność zagłówka zapewnia liniom lotniczym niższe koszty i większy komfort pasażerów.

Wyzwanie
Nowe normy branżowe, ustalone przez ICAO (International Civil Aviation Organization) i unijny system handlu uprawnieniami do emisji ETS (Emissions Trading System), wymagają od linii lotniczych zmniejszenia zużycia paliwa i emisji CO2. W odpowiedzi na to, firma Geven poszukiwała sposobu na zmniejszenie ciężaru siedzeń w samolocie bez uszczerbku dla ich funkcjonalności i wygody pasażerów oraz bez zwiększenia kosztów produkcji. Podczas przeprojektowywania zagłówków w dotychczasowym fotelu poszukiwano sposobu wyeliminowania jakiejkolwiek zbędnej masy. Zagłówki Geven zostały wcześniej wyposażone w ciężkie zawiasy o średnicy przekraczającej 18 mm. O ile funkcjonowały one prawidłowo, o tyle dodawały niepotrzebnego ciężaru do siedzeń i nie uwzględniały estetyki projektu.

Firma Geven poszukiwała produktu, który byłby wystarczająco lekki, aby zmniejszyć całkowitą masę fotela, ale zapewniałby wystarczająco dużą funkcjonalność, aby zapewnić komfort pasażerom największych linii lotniczych. Stanowiło to duże wyzwanie, ponieważ zmniejszenie całkowitej wielkości, średnicy i ciężaru zawiasu może potencjalnie wpłynąć na działanie zagłówka. Ponadto, firma Geven poszukiwała produktu, który pasowałby idealnie do profili siedzeń z całej jej oferty.

Rozwiązanie
Dotychczasowy zawias na zagłówku zastąpiono zawiasem ciernym E6 firmy Southco o dużym momencie obrotowym i średnicy około 10 mm. Zawias klasy E6 oferuje opatentowaną przez Southco technologię pozycjonowania, która utrzymuje zagłówek pod dowolnym kątem oraz zapewnia stały opór w całym zakresie ruchu, umożliwiając pasażerom linii lotniczych łatwe pozycjonowanie zagłówków i innych zamontowanych elementów przy zerowym dryfcie i luzie, również w warunkach wibracji i obciążeń dynamicznych. Poza zmniejszeniem rozmiaru zagłówka, zawias klasy E6 oferował dodatkową zaletę, eliminując potrzebę stosowania dodatkowych podpór, upraszczając proces produkcji i obniżając koszty.

Całkowity koszt projektu, opartego na standardowym produkcie, pozostawał niski. Firma Southco nieznacznie zmodyfikowała zawias E6, wydłużając go i zwiększając moment obrotowy, co pozwoliło na dopasowanie do zagłówków o niskim profilu. Po rygorystycznych testach obejmujących ponad 20.000 cykli w zakresie optymalnego statycznego momentu obrotowego, zawias wciąż zapewniał bardzo dobre działanie zagłówka. W rezultacie, wprowadzenie zawiasów serii E6 pomogło firmie Geven zmniejszyć ogólną masę siedzeń, pomagając liniom lotniczym spełnić wymogi standardów środowiskowych przy jednoczesnym zachowaniu ich wysokiej jakości, niezawodności i wytrzymałości.

Implementacja
Połączenie sprawdzonych rozwiązań, czyli zawiasów serii E6 z oferty Southco i siedzeń samolotowych produkcji Geven, pozwala firmie Geven zaoferować klientom produkt wysokiej klasy. Jako produkt standardowy, zawias E6 jest niedrogim rozwiązaniem oferującym dużą elastyczność zastosowań. Ponadto, jego długi czas życia pozwala liniom lotniczym obniżyć koszty utrzymania. Projekt, rozpoczęty jako modernizacja, jest obecnie kontynuowany. Zawiasy firmy Southco są teraz wbudowywane w fotele do przedziałów obu klas, premium i ekonomicznej. Geven nadal korzysta z technologii Southco; po podpisaniu kolejnych kontraktów z największymi światowymi liniami lotniczymi, dociera do nowych klientów z perspektywą dostarczenia dodatkowych elementów wyposażenia do ich samolotów.

Wyniki
„Współpracując z Southco, chcieliśmy ulepszyć nasz obecny system zagłówków, ponieważ poprzedni był rozwiązaniem zbyt widocznym i zbyt masywnym, dodającym niepotrzebną masę bez żadnych dodatkowych korzyści”, powiedział Pasquale Rapullini, kierownik działu badawczo-rozwojowego firmy Geven.

„Duża presja w branży lotniczej powoduje, że producenci OEM potrzebują dostawców, którzy są w stanie opracować innowacyjne rozwiązania, mogące pomóc w osiągnięciu ambitnych celów. Integracja E6 z nowym projektem fotela i zagłówka stanowi dla nas ogromną korzyść, ponieważ umożliwiła nam obniżenie profilu zawiasu przy zachowaniu jego dużego momentu obrotowego. Jesteśmy zainteresowani dalszą współpracą z firmą Southco.”

11850_COMODA AQ


Firma Southco z pasją koncentruje się na dostarczaniu niestandardowych rozwiązań inżynieryjnych i zapewnieniu globalnego wsparcia dla klientów. Aspiruje do miana wirtualnego centrum inżynieryjnego dla rozwiązań dostępowych realizowanych przez klientów oraz stara się zapewnić najwyższą jakość i satysfakcję. Southco prowadzi prace konstrukcyjne i badawczo-rozwojowe pozwalające zaoferować możliwie najlepsze rozwiązanie każdego problemu inżynieryjnego z zakresu systemów dostępu.


Southco Manufacturing Limited
Touch Point
Wainwright Road
Warndon, Worcester WR49FA
UK
STURMAN Ulrike
Phone : +44 (0)1905 346567
Fax : +44 (0)1905 346501
usturman@southco.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *