Przemysł 4.0

Inteligentny przewód do robotów przewiduje przyszłość.

By  | 

Firma igus oferuje nowy przewód, który ostrzega przed awarią, zwiększając bezpieczeństwo i niezawodność w procesach produkcyjnych.

Ze względu na coraz większy stopień automatyzacji w przemyśle maszyny przemieszczają się coraz szybciej i intensywniej, a ilość sieci w zakładach rośnie. Dzięki największej na świecie gamie przewodów ethernetowych do e-prowadników, wraz z unikalną 36-miesięczną gwarancją, nawet przy najbardziej złożonych zastosowaniach możliwe jest stworzenie niezawodnej sieci w inteligentnej fabryce. Następny krok został przedstawiony przez igus w tym roku, na Targach Hanowerskich 2016: inteligentny przewód do robotów, ostrzegający użytkowników przed wystąpieniem awarii przewodu.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Standardowych przewodów ethernetowych najczęściej używa się tam, gdzie przewody są zamocowane na stałe. Jednakże przy zastosowaniach, gdzie konieczne są przemieszczenia, ich żywotność jest mocno ograniczona. W skład największej gamy przewodów ethernetowych opracowanych przez igus do prowadników energii wchodzi 27 rodzajów przewodów miedzianych oraz światłowodowych, jak również 422 prefabrykowane przewody ethernetowe; wszystkie zapewniają optymalne właściwości transmisji danych przy zastosowaniach wymagających przemieszczeń. Dzięki tej gamie produktów igus jest w stanie objąć coraz bardziej różnorodne zastosowania w ramach czwartej rewolucji przemysłowej – Przemysłu 4.0 – od prostego ruchu liniowego zakurzonych maszyn do obróbki drewna, po skomplikowane ruchy w przestrzeni 3D przy podłączeniu do robotów pracujących w pomieszczeniach czystych; od najmniejszego promienia gięcia po najdłuższe odległości. Wszystko to będzie wkrótce dostępne jako „inteligentne” rozwiązanie. Na Targach Hanowerskich 2016 firma igus zaprezentowała ruchomy przewód, który w sposób ciągy monitoruje swój stan.

„Inteligentny przewód do robotów przewiduje przyszłość”, objaśnia Rainer Rössel kierownik działu chainflex w firmie igus. Jeśli pewne parametry w trakcie użytkowania zostaną przekroczone, przewód wysyła ostrzeżenie zanim wystąpi faktyczna awaria; ostrzeżenie oznacza, że przewód należy wymienić w ciągu najbliższych czterech tygodni. „W ten sposób w znaczący sposób przyczyniamy się do konserwacji zapobiegawczej, a co za tym idzie – zwiększonego czasu produkcji bez przestojów”, mówi Rainer Rössel.

Duża ilość sieci wymaga niezawodnych rozwiązań związanych z doprowadzeniem przewodów
Przewody zoptymalizowane pod kątem przemieszczeń wymagają także podobnie zoptymalizowanych rozwiązań związanych z ich doprowadzeniem. Dodatkowo muszą być one w każdym przypadku dostosowane do szczególnych wymagań, czy to dotyczących pojedynczego urządzenia, czy fabryki. Na przykład triflex, serię e-prowadników w ofercie firmy igus, opracowano z myślą o przemieszczeniach w przestrzeni 3D przewodów stosowanych w robotach. Z kolei używając systemu micro flizz możliwe jest zastosowanie przewodów światłowodowych w miejsce szynoprzewodów, zapewniając niezawodny przesył danych do układnic z prędkościami jeszcze większymi niż typowe 100 Mb/s. Niezawodny i nieprzerwany przesył danych z wysoką prędkością możliwy jest także przy użyciu systemu d-rover. Można go przyłączyć do żurawi portowych lub suwnic RTG; osiąga on prędkość przesyłu danych na poziomie 10 Gb/s używając przewodów światłowodowych przy pokonywanej odległości przewyższającej 800 metrów.

Szybkie zamawianie i dostawa
Dla klientów jednakże ważna jest nie tylko niezawodność, ale również szybka dostępność rozwiązań pojedynczych i modułowych na ich lokalnym rynku. Ugruntowawszy swoją pozycję jako lidera w produkcji przewodów, którego wartość sprzedaży przewodów do zastosowań wymagających przemieszczeń osiągnęła w zeszłym roku 100 milionów euro – łączny obrót przekracza 500 milionów euro – igus GmbH znacznie powiększyła swoje zdolności produkcyjne i pojemność magazynową w Ameryce Północnej, Azji i Europie. Jako że przewody są obecnie produkowane na trzech kontynentach i dostarczane z 14 centrów montażowych i magazynowych na całym świecie, klienci otrzymują dokładnie takie przewody, jakich potrzebują, prosto z magazynu – jako pojedyncze przewody, przewody dostosowane do indywidualnych potrzeb, przewody na bębnach do sprzedaży na metry, przewody prefabrykowane bądź gotowe do montażu systemy prowadników energii. W innych obszarach ekspert od tworzyw sztucznych w ruchu oferuje klientom szeroki wachlarz opcji przez połączenie w sieć działań wyboru, konfiguracji, produkcji oraz dostawy. Dodatkowo, igus inwestuje w cyfrową sieć łączącą cały łańcuch procesów, od pierwszego zapytania klienta do zlecenia indywidualnie skonfigurowanych aplikacji.

igus poddaje wszystkie przewody i e-prowadniki ponad dwóm miliardom cykli testowych rocznie w laboratorium o powierzchni 2.750 metrów kwadratowych, przez co oferuje niezawodność, na której można polegać dzięki wyjątkowemu sposobowi obliczania żywotności oraz gwarancji na 36 miesięcy lub 10 milionów podwójnych skoków (cykli). Wyniki badań z laboratorium badawczego igus są stale włączane do ponad 30 narzędzi online, dzięki którym klientowi jest szczególnie łatwo dokonać wyboru, konfiguracji oraz zamówienia. Dostęp mobilny jest także możliwy dzięki łącznie 18 aplikacjom na iOS. Aplikacje są dostępne na całym świecie, w ponad 20 różnych językach.


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Marek Wzorek
Dyrektor Zarządzający

igus Sp. z o.o.
ul. Działkowa 121C
02-234 Warszawa
Tel.: 22 863 57 70
Faks: 22 863 61 69
info@igus.pl
www.igus.pl


PRESS CONTACT in igus GmbH:

Oliver Cyrus
Head of PR & Advertising

igus GmbH
Spicher Str. 1a
D-51147 Köln
Tlf.. +49 (0) 22 03 / 96 49 – 459
Fax +49 (0) 22 03 / 96 49 – 631
ocyrus@igus.de
www.igus.de 


INFORMACJA O IGUS:
Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około 2 950 pracowników na całym świecie. W 2015 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 552 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *