Raporty

Jak NKE Austria odpowiada na wyzwania przyszłości

By  | 

Producent łożysk tocznych NKE Austria GmbH z siedzibą w Steyr w Austrii, od stycznia 2016 jest częścią Fersa Group. Ta grupa przedsiębiorstw powstała poprzez połączenie hiszpańskiej firmy Fersa Bearings z NKE z Austrii. Obydwie firmy działają na arenie międzynarodowej w dziedzinie rozwoju, produkcji i sprzedaży łożysk na potrzeby światowych rynków samochodowych i przemysłowych, przy czym Fersa zajmuje się gałęzią samochodową, a NKE – przemysłową.

Łożysko stożowe NKE „Made in Austria“ i dwa łożyska walcowe Fersa

Łożysko stożowe NKE „Made in Austria“ i dwa łożyska walcowe Fersa

Fersa Group jest obecna na wszystkich pięciu kontynentach, dysponując czterema zakładami produkcyjnymi, sześcioma centrami dystrybucyjnymi i czterema ośrodkami badawczo-rozwojowymi – z tego dwoma w Europie i dwoma w Azji. Poprzez swoje biura sprzedaży i partnerów handlowych grupa obecnie działa w ponad 86 krajach.

Thomas Witzler, Dyrektor Generalny NKE, wypowiada się w wywiadzie na temat ukierunkowania strategicznego i planów styryjskiego przedsiębiorstwa na nadchodzące lata.

Upłynęły dwa lata od fuzji z Fersa Bearings. Czy można już dokonać podsumowania? Jak będzie się rozwijać współpraca w przyszłości?

Thomas Witzler: „W niedalekiej przyszłości NKE i Fersa Bearings jeszcze bardziej zbliżą się do siebie. W toku roku 2018 Fersa zrealizuje swoją opcję kupna, aby przejąć pozostałe 51% od NKE, przez co NKE stanie się w pełni częścią Fersa Group. Jako grupa jesteśmy przygotowani zarówno do rozszerzania wydajności produkcyjnej i wspólnej rozbudowy dodatkowych fabryk, jak i do ukierunkowanego korzystania z synergii na wszystkich obszarach firmy. Ponadto NKE skupi się na naszych czterech strategicznych branżach: mechanical drives (przekładnie mechaniczne), electrical drives (maszyny elektryczne), agri-tech (maszyny rolnicze) i fluid technology (pompy, sprężarki). Naszym celem jako grupy jest przekroczyć do roku 2020 granicę obrotu wynoszącą 100 milionów euro.“

Jak NKE widzi rozwój globalnego rynku łożysk tocznych w nadchodzących dwóch latach?

Thomas Witzler: „Patrzymy w przyszłość bardzo pozytywnie. Rok 2017 był znakomitym rokiem dla NKE. Wraz ze zwiększeniem obrotów o 20 % nasz wzrost był o 13 punktów procentowych silniejszy niż wzrost globalnego rynku łożysk tocznych. Także napływ zamówień w roku 2017 był o ok. 50 % wyższy niż w roku poprzedzającym, dlatego nie ma powodów, by wątpić w porównywalny wzrost obrotu i rynku w latach 2018 i 2019.
Generalnie w nadchodzących pięciu do dziesięciu latach nastąpi przełom na rynku łożysk tocznych. Przede wszystkim rynek samochodowy znajdzie się pod presją z powodu narastającego zainteresowania pojazdami elektrycznymi i wynikającym z tego mniejszym zapotrzebowaniem na klasyczne łożyska. Spodziewamy się, że powstałe w ten sposób wolne moce przerobowe przesuną się z rynku samochodowego na rynek przemysłowy, przyczyniając się do dalszej presji cenowej.
Kolejny trend to coraz powszechniejsze przestawianie się klasycznych niemieckich dostawców przemysłu samochodowego na dostawców systemowych. Przyszłość oddala się od pojedynczych podzespołów mechanicznych, kierując się coraz bardziej w stronę inteligentnych, specjalistycznych systemów.“

Jakie kroki musi podjąć średniej wielkości producent łożysk tocznych, by móc odnieść korzyści z tych kierunków rozwoju i trendów?
Thomas Witzler: „NKE mocno inwestuje w technologie jutra. Ponieważ klasyczna technologia łożysk tocznych porusza się w relatywnie ciasnych ramach, przynoszący profity wzrost możliwy jest tylko w obszarach niszowych. Dlatego NKE skupia się na rozwijaniu inteligentnych produktów, takich jak np. łożyska ze zintegrowanymi czujnikami.“

Jakie cele wyznaczyła sobie ta grupa przedsiębiorstw?

Thomas Witzler: „Planujemy rentowność na poziomie minimum 10%. Celem jest, aby oprócz bliskości z klientami dalej zwiększać także elastyczność i prędkość oraz by wypracować w grupie obrót w wysokości 200 milionów. Będzie to realizowane zarówno poprzez organiczny, jak i nieorganiczny wzrost.“

Thomas Witzler ma wykształcenie ekonomiczne i pracuje w NKE od 2009 r. Od lipca 2016 pełni funkcję dyrektora naczelnego w styryjskim przedsiębiorstwie, które zostało założone w 1996 r. przez kadrę kierowniczą dawnej firmy Steyr Wälzlager. NKE produkuje zarówno łożyska standardowe, jak i łożyska specjalne do wszystkich zastosowań przemysłowych. Baza techniczna, prace nad rozwojem produktów, produkcja i obróbka wykańczająca komponentów, montaż, monitorowanie jakości, logistyka, sprzedaż i marketing skupione są w centrali w Steyr.


Informacje o NKE Austria GmbH:
NKE Austria GmbH – to uznany producent wysokiej jakości łożysk, mający swoją centralę w Steyr (Austria). Przedsiębiorstwo powstało w 1996 roku, założyli je starsi rangą pracownicy ówczesnej firmy Steyr Wälzlager. Od 2016 roku 49% udziałów w NKE ma hiszpański producent łożysk Fersa Bearings, działający w obszarze przemysłu motoryzacyjnego.
NKE produkuje zarówno łożyska standardowe, jak i łożyska specjalne do wszystkich zastosowań przemysłowych. Baza techniczna, prace nad rozwojem produktów, produkcja i obróbka wykańczająca komponentów, montaż, monitorowanie jakości, logistyka, sprzedaż i marketing skupione są w centrali w Steyr. Zakład uzyskał certyfikat zgodności z ISO 9001:2008, ISO 14001:2004 oraz z OHSAS 18001. Szeroki asortyment oferowanych łożysk dostępny jest ze składów magazynowych lub na zamówienie, z gwarancją krótkich terminów realizacji zamówień. Oferta obejmuje także produkty i rozwiązania dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta. Oprócz nieustannego rozwijania poszczególnych produktów i techniki ich zastosowań NKE zapewnia pełny zakres usług technicznych, doradczych, dokumentacyjnych i szkoleniowych. Produkty NKE dystrybuowane są przez sieć 12 biur przedstawicielskich i ponad 240 dystrybutorów działających w 60 krajach.

Kontakt:
NKE Austria GmbH
Im Stadtgut C4
4407 Steyr, Austria
Tel.: +43 7252 86667
Faks: +43 7252 86667 59
E-Mail: office@nke.at
Internet: www.nke.at


Kontakt z Biurem PR:
TPR International
Pani Christiane Tupac-Yupanqui
PO Box 11 40
82133 Olching, Niemcy
Tel: +49 (0)8142 44 82 301
E-Mail: c.tupac@tradepressrelations.com
Internet: www.tradepressrelations.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *