Napędy i sterowanie

Jak rybacy z Holandii uzyskują przewagę nad konkurencją?

By  | 

Firmy Control Techniques oraz Leroy-Somer niedawno pomogły w realizacji przełomowego projektu rybackiego przez swój wkład w budowę całkiem nowego rodzaju statku pełnomorskiego, MDV-1 “Immanuel”.

Ich rozwiązanie składa się z kilku napędów o zmiennej prędkości Unidrive M, jak również silników, transformatorów, rezystorów hamulcowych, prostowników oraz generatorów.

MDV-1 “Immanuel” to zbudowany w Holandii dla Masterplan Sustainable Fishing Foundation (Fundacji Rybołówstwa Zrównoważonego Masterplan, w skrócie MDV) statek rybacki o wymiarach 30,2 x 8,6 m, przeznaczony do połowów z podwójnym włokiem. Oferuje on wiele kluczowych innowacji w porównaniu do tradycyjnych jednostek, w tym w szczególności zmniejszenie zarówno zużycia paliwa, jak i emisji (CO2/NOx) nawet o 80%.

Zadaniem fundacji MDV, która została założona w 2012 r. w celu zwiększenia innowacji w holenderskim sektorze rybołówstwa, jest zapewnienie wzrostu wydajności na każdym z obszarów, w tym systemu napędowego. Napęd MDV-1 “Immanuel” jest spalinowo-elektryczny z generatorem o zmiennej prędkości i magistralą prądu stałego.

Projekt umożliwia wyjątkowo wydajną pracę generatora z prędkościami od 800 do 1200 obr./min, co oznacza, że statek może być wyposażony w dwa generatory (jeden pracujący) zamiast trzech w przypadku systemu prądu zmiennego (gdzie normalnie pracowałyby dwa generatory). Większy generator (500 kW) jest stosowany w podróży oraz podczas połowów, podczas gdy mniejszy (117 kW) to głównie generator awaryjny, na którym statek może powrócić do portu z niższą prędkością.

Zamiast konwencjonalnego silnika wysokoprężnego system napędza główną śrubę chłodzonym wodą silnikiem o mocy 400 kW (120 obr./min), ze stałymi magnesami. Poza wyższą sprawnością inne korzyści to niewielkie wymiary i brak potrzeby zastosowania przekładni transmisyjnej.

Ponadto dzięki temu, że obciążenia udarowe mogą zostać pochłonięte elektrycznie przez sterownik silnika, generator pracuje praktycznie bezobsługowo oraz bardziej stabilnie i wydajnie, co zmniejsza wytwarzane przez niego hałas i wibracje.

Cztery napędy o zmiennej prędkości Control Techniques Unidrive M współpracują z silnikiem napędowym, z kolejnym takim urządzeniem zastosowanym do napędu transformatora obrotowego i z pozostałymi do pompy hydraulicznej, pompy do przepłukiwania, wentylacji maszynowni, systemu chłodzenia ładowni oraz z dwoma dla wind trałowych włoka zelektryfikowanego. Windy trałowe muszą wydawać i wybierać przewód elektryczny ze stałą siłą naciągu (bez zerwania go) przy różnym rozkołysie.

Dodatkowe dostarczone produkty obejmują transformator agregatu Leroy-Somer dla pokładowego systemu elektrycznego, rezystor hamulcowy dla systemu generowania prądu, prostowniki dla wspólnej magistrali prądu stałego, transformator 12-pulsowy nadający się do różnych częstotliwości oraz generatory Leroy-Somer: główny i pomocniczy.

Poza podzespołami napędu, firmy Control Techniques oraz Leroy-Somer zapewniły również projekt, dokumentację, testy, konfigurację, przeszkolenie oraz oprogramowanie do obsługi napędów — nie tylko do sterowania z PLC, ale także oprogramowanie aplikacji do zarządzania sterownikami częstotliwości silnika napędowego i transformatora obrotowego.

Aby zmniejszyć harmoniczne zniekształcenia prądu, inżynierowie zalecili zastosowanie systemu elektrycznego wykorzystującego izolujący transformator 12-pulsowy. Przełączanie sterowników i generatorów zapewnia rozległy, redundantny system nie zakłócający jednocześnie pracy przyrządów pokładowych.

Konstrukcja została zrealizowana zgodnie z planem, a MDV 1 zwodowano na czas. Ponadto po ośmiu miesiącach połowów wyniki wyglądają dobrze — jednostka jest zaprojektowana z myślą o wydajnych połowach płastugi i soli, z możliwością przenoszenia 850 skrzyń. Co ważniejsze, systemy sterujące i monitorujące pobór energii działają tak skutecznie, że MDV 1 może zarabiać na siebie nawet przy wysokich cenach ropy.


O firmie Emerson:
Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis, w Missouri (USA) jest globalnym liderem dostarczającym równocześnie technologię i inżynierię zapewniające innowacyjne rozwiązania dla klientów z rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego z całego świata. Firma działa w pięciu segmentach biznesowych z zakresu zarządzania procesami, automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2015 wyniosła 22,3 mld USD.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.


O firmie Emerson Industrial Automation:
Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii pozwalających zwiększyć produktywność, efektywność i jakość z wielu dziedzin przemysłu. Do produktów firmy należą prądnice, silniki elektryczne i napędy, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, elementy automatyki płynów oraz systemy ultradźwiękowego łączenia materiałów. Do Emerson należą takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrialAutomation.com.


EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
Ul. Bałtycka 6
61-014 Poznań
Kłos Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 43 704
monika.klos@emerson.com

Emerson Industrial Automation, Control Techniques Ltd
Ty Rheoli,
79 Mochdre Industrial Estate
Newtown SY16 4LE
Corfield Chris
Phone : +44 1686 612996
Fax : +44 7818 522442
Chris.Corfield@Emerson.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *