Studium Przypadku

Jak zachować ciągłość produkcji wykorzystując suchy lód?

By  | 

Inżynierowie procesów produkcji oraz kierownicy fabryk i działów utrzymania ruchu są pod ciągłą presją redukcji kosztów, zwiększania efektywności swoich zakładów i osiągania lepszych efektów przy niższym zużyciu zasobów. Zgodnie ze sprawdzonymi metodami szczupłego zarządzania produkcją, np. 5S czy TPM, organizacje biorą „pod lupę” dział utrzymania ruchu w celu realnej oceny oraz usprawnienia procesów konserwacji.

Większość firm nadal czyści swoje urządzenia ręcznie, za pomocą chemikaliów i rozpuszczalników. Najpopularniejsze rozpuszczalniki do czyszczenia części i urządzeń zawierają lotne związki organiczne, które są szkodliwe zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Woda jest równie popularnym środkiem używanym do czyszczenia ręcznego. Niemniej stosując ją, generowane są toksyczne odpady – ścieki, które należy zutylizować.

Można zatem jeszcze dużo zrobić, aby pomóc firmom w lepszym zrozumieniu roli czyszczenia w procesie produkcji. Stosowny program utrzymania ruchu może pomóc obniżyć koszty produkcji dzięki szybszemu i lepszemu czyszczeniu, bez zbędnych przygotowań. Może również poprawić jakość produktu i zredukować odpady gwarantując czystość urządzeń za każdym razem, jak i stworzyć bardziej zrównoważone środowisko pracy, które ograniczy czas przestoju i położy nacisk na bezpieczeństwo pracowników oraz ekologiczne rozwiązania.

Na czym polega czyszczenie suchym lodem?
Czyszczenie suchym lodem to proces gdzie zanieczyszczenia usuwane są przy użyciu dwutlenku węgla w stanie stałym. Metoda w swoim działaniu jest bardzo podobna do tradycyjnego piaskowania. Istotną różnicą jest jednak zastosowane medium. W technologii czyszczenia suchym lodem jest nim dwutlenek węgla, który wydmuchiwany strumieniem sprężonego powietrza usuwa zanieczyszczenie z powierzchni. W odróżnieniu do innych metod, dwutlenek węgla po zetknięciu z czyszczoną powierzchnią natychmiast sublimuje, zmieniając swój stan skupienia z ciała stałego w gaz. Dzięki temu podczas czyszczenia z jego użyciem nie ma odpadów po wodzie z detergentami czy piasku, które należy w odpowiedni sposób utylizować. Suchy lód jest ponadto ekologiczny, nietoksyczny, bezwonny i niepalny.

Dlaczego warto zainwestować w czyszczenie suchym lodem? Proces czyszczenia suchym lodem daje wiele korzyści, które wpływają na efektywność procesu produkcji.

Redukuje przestoje
Proces czyszczenia suchym lodem jest procesem suchym i nieściernym, dlatego można go wykonać bez konieczności demontażu urządzeń i przenoszenia w inne miejsce. Zabrudzenia można usuwać na gorących powierzchniach bez konieczności ich schłodzenia. Dzięki temu jest to proces dużo szybszy niż tradycyjne metody czyszczenia, a co za tym idzie, bardziej opłacalny, gdyż pozwala zachować ciągłość produkcji/ procesu technologicznego.

Nie niszczy powierzchni
Suchy lód jest nieabrazyjny, co oznacza, że nie uszkadza on wrażliwych części maszyn, urządzeń elektrycznych (takich jak płytki z obwodem drukowanym). Suchy lód jest miękkim medium dzięki czemu nie zmienia wymiarów powierzchni. Stosując tą metodę możemy przedłużyć żywotność urządzeń zmniejszając przy tym prawdopodobieństwo defektów w produkcji.

Nie generuje dodatkowych odpadów
Suchy lód sublimuje po uderzeniu w czyszczoną powierzchnią, co oznacza, że nie powstają żadne odpady wtórne, pozostałości i wilgoć. Eliminuje to dodatkowe koszty utylizacji toksycznych odpadów czy usuwania nadmiernych ilości wody.

Nie szkodzi środowisku
Proces czyszczenia suchym lodem jest przyjazny środowisku. Wynika to przede wszystkim z samych właściwości suchego lodu, który jest w 100% neutralny dla środowiska. Suchy lód wykonany jest z dwutlenku węgla otrzymywanego jako produkt uboczny podczas procesów chemicznych czy przemysłowych. Jest to odzyskany CO2 i nie przyczynia się do efektu cieplarnianego. CO2 jako produkt uboczny powstaje np. przy ważeniu piwa i może być sprzedawany jako zwykły gaz przemysłowy w normalnym obrocie handlowym. Ponadto, decydując się na ten sposób czyszczenia, nie wprowadzamy do środowiska chemii pochodzącej z detergentów.

Jest bezpieczny dla pracowników
Czyszczenie suchym lodem jest bezpieczne i nietoksyczne, dzięki czemu eliminuje narażenie pracowników na szkodliwe chemiczne środki czyszczące.

Innowacyjna technologia Cold Jet
Firma Cold Jet jest światowym liderem w technologii czyszczenia suchym lodem i produkcji suchego lodu, opracowującym niezawodne systemy do czyszczenia. Dzięki ponad 30-letniemu doświadczeniu w tej technologii, firma Cold Jet oferuje rozwiązania z zastosowaniem suchego lodu dla motoryzacji, przetwórstwa tworzyw sztucznych, odlewnictwa, sektora medycznego i farmaceutycznego, przemysłu spożywczego i wielu innych.

W swych urządzeniach firma wykorzystuje innowacyjną technologię MicroParticle, tj. czyszczenia mikrocząsteczkami suchego lodu. Opatentowana przez firmę Cold Jet technologia oferuje szybsze, tańsze i nieabrazyjne rozwiązanie do czyszczenia różnych powierzchni. W technologii MicroParticle suchy lód formowany jest do postaci mikrocząsteczek, co daje wiele korzyści. W porównaniu do granulatu lub rozdrobnionego granulatu czyszczenie mikrocząsteczkami suchego lodu jest cichsze, co poprawia środowisko pracy operatora. Mikrocząsteczki suchego lodu eliminują ryzyko uszkodzenia powierzchni narzędzi i form, otworów wentylacyjnych, a także form typu highglass. Powierzchnia zostaje wyczyszczona szybciej i bardziej równomiernie, ponieważ większa liczba mikrocząsteczek uderza w tym samym czasie. Suchy lód w rozmiarze mikrocząsteczek pozwala z łatwością czyścić obszary trudnodostępne i geometrycznie skomplikowane. Technologię MicroParticlę zastosowano w urządzeniu i³ MicroClean, które przy niskim zapotrzebowaniu na suchy lód i powietrze precyzyjnie czyści małe, trudnodostępne szczeliny i zagłębienia. Urządzenia te można przetestować we własnym zakładzie produkcyjnym lub w siedzibie firmy w Obornikach Wlkp., w specjalnie do tego przygotowanym show room’ie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *