Automatyka i mechanika

Jedna z najnowocześniejszych fabryk książek z systemem automatyki budynkowej ABB

By  | 

W Szczecinie znajduje się jeden z najnowocześniejszych w Europie Środkowo-Wschodniej zakładów produkujących książki. Booksfactory to ciekawy przykład, pokazujący jak pod jednym dachem można połączyć wydajną produkcję z energooszczędnymi instalacjami automatyki budynkowej.

Na początku 2017 roku drukarnia przeniosła się do nowej siedziby. Na 5 tys. m kw. firma Print Group, właściciel Booksfactory, umieściła część biurową oraz halę, w której za pomocą cyfrowych maszyn drukarskich produkowanych jest blisko 100 tytułów książkowych dziennie, głównie na potrzeby zagranicznych wydawców z Europy Zachodniej. W budynku zainstalowano m.in. sensory monitorujące ruch, temperaturę powietrza i zużycie energii w pomieszczeniach. Wszystkie najważniejsze instalacje i systemy – ogrzewania, klimatyzacji, oświetlenia, żaluzji czy wentylacji – są zautomatyzowane, co przekształciło Booksfactory w inteligentny budynek. Udało się w ten sposób obniżyć zużycie energii i koszty eksploatacji obiektu.

Za projekt inwestycji i zintegrowanie kompletnego rozwiązania odpowiedzialna była firma INLOGIC, która do realizacji wybrała system automatyki budynkowej wraz z pakietem osprzętu i produktów elektryfikacji budynku firmy ABB. Dzięki integracji najważniejszych instalacji, wiele ich funkcji realizowanych jest automatycznie, np. regulacja temperatury w pomieszczeniach, czy sterowanie oświetleniem w zależności od obecności pracowników w danym miejscu. To zwiększa zarówno efektywność infrastruktury, jak i komfort pracy. Sterowanie poszczególnymi instalacjami jest możliwe za pomocą tabletu lub smartfona. Każdy z pracowników może także indywidualnie dopasować temperaturę i oświetlenie w swoim miejscu pracy.

Cały budynek został podzielony na strefy grzewcze, więc użytkownicy mogą wybrać temperaturę w swojej strefie lub pozwolić, aby system ustawił ją automatycznie. Dodatkowo, po skończonej pracy, na tablecie lub smartfonie można sprawdzić stan otwarcia okien, wyłączyć zdalnie oświetlenie, klimatyzację czy ogrzewanie – mówi Magdalena Bretes z firmy INLOGIC, wykonawcy projektu, który od 20 lat projektuje i instaluje inteligentne systemy budynkowe oparte na światowym standardzie KNX.

System automatyki budynku w Booksfactory wybiera moc ogrzewania lub klimatyzacji w zależności od zewnętrznej temperatury, zbierając dane z rozmieszczonych w środku obiektu sensorów, wyposażonych w termostaty i czujniki obecności. Przykładowo, gdy w pomieszczeniu zostanie otwarte okno, system automatycznie wyłączy klimatyzację. Temperatura obniży się za to podczas nieobecności pracowników lub po uzbrojeniu alarmu i wyłączeniu wszystkich obwodów świetlnych. Funkcje można dowolnie zmieniać, a także dopasowywać według indywidualnych potrzeb inwestora.

O bezpieczeństwo pracowników dba alarm z kontrolą dostępu oraz system monitorujący kto wszedł, a kto wyszedł z budynku.

Jest to przydatna funkcja w przypadku przedsiębiorstw produkcyjnych, szczególnie w branży poligraficznej. Może okazać się niezbędna, gdy pojawi się zagrożenie i konieczność ewakuacji – mówi Łukasz Będziński z biznesu niskich napięć ABB w Polsce. W Booksfactory stworzono kompletne, zintegrowane rozwiązanie. To świetny przykład inteligentnego budynku, który sprawia, że zarówno praca na linii produkcyjnej, jak i w biurze, stają się wydajniejsze, bardziej komfortowe i ekologiczne.


ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych, obsługującym klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie. Kontynuując ponad 125-letnią historię innowacji, obecnie ABB tworzy przyszłość cyfryzacji przemysłu odgrywając kluczową rolę w rewolucji energetycznej i czwartej rewolucji przemysłowej. Grupa ABB zatrudnia około 132 000 pracowników w ponad 100 krajach świata www.abb.pl

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *