Napędy i sterowanie

Kopalnia złóż metali i niemetali z USA stosuje najnowszy napęd o zmiennej prędkości

By  | 

Kopalnia wapienia korzysta z technologii hamowania rekuperacyjnego w napędach o zmiennej prędkości Leroy-Somer.

Produkt jest używany jako napęd z hamowaniem rekuperacyjnym w przenośniku opadającym jednej z kopalń wapienia należącej do przedsiębiorstwa. Kiedy dotychczasowy napęd przenośnika stał się przestarzały, jako preferowanego dostawcę dzięki poleceniu wybrano Leroy-Somer.

Przedsiębiorstwo Greer Industries jest w rękach prywatnych od trzech pokoleń i rozwinęło się do sieci o zróżnicowanej działalności, zarządzanej z siedziby przedsiębiorstwa w Morgantown w Wirginii Zachodniej. Morgantown jest także lokalizacją dla trzech z czterech kopalń wapienia należących do firmy i zarządzanych przez grupę Greer Limestone, która jest zaawansowaną spółką górniczą z ponad 500 milionami ton zasobów eksploatacyjnych wysokiej jakości.

Obecnie wydobycie wapienia w Wirginii Zachodniej przekracza 10 milionów ton rocznie, z czego dużą część dostarcza przedsiębiorstwo Greer. Wapień jest wykorzystywany w produkcji betonu i asfaltobetonu, topnika, cementu, wapna rolniczego, kruszywa budowlanego i tłucznia. Wapień o najlepszej jakości jest używany jako pył skalny i do celów chemicznych w oczyszczaniu wody i w produkcji.

„Przenośniki są integralną częścią naszych kopalń i pomagają w realizacji niezawodnej podaży materiału wysokiej jakości, odpowiadającej wymaganiom naszych klientów” — wyjaśnił Jim Phillips, kierownik działu elektrycznego w Greer. „Wcześniej używaliśmy systemu Saftronics, w którym pracował napęd DC Fincor, lecz stał się on przestarzały. Nie mając już żadnego dostępu do serwisu i części zamiennych pomyśleliśmy o korzyściach z wymiany sprzętu, aby uniknąć wszelkich możliwych przestojów przenośnika i przerw w produkcji”.

Kiedy Jim Parimuha polecił produkty Leroy-Somer, Jim Phillips wybrał spośród wszystkich dostawców technologię napędu rekuperacyjnego tej firmy, ponieważ znał już jej dobrą reputację.

Pojęcie hamowania rekuperacyjnego oznacza zdolność napędu podczas hamowania do przekształcania energii mechanicznej silnika i jego obciążenia w energię elektryczną, która jest zwracana do źródła zasilania prądem przemiennym. Oznacza to mniejsze zużycie energii, a więc mniejsze rachunki za energię dla użytkownika.

„Montaż napędu Powerdrive FX okazał się bardzo prostą wymianą” — powiedział Jim Phillips. „W porównaniu z poprzednim napędem połączenie z regulatorem PLC bardzo się wręcz uprościło po montażu nowego napędu w maju 2016 roku. Napęd jest także dużo mniejszy”.

Powerdrive FX firmy Leroy-Somer to kompaktowy napęd o zmiennej prędkości z rekuperacją. Dzięki technologii sterowania najnowszej generacji jest dobrze przystosowany do bezczujnikowego sterowania silnikami z magnesem. Ponadto stopień ochrony IP54 przed wnikaniem cząstek z powietrza oznacza korzyści w postaci dłuższego czasu eksploatacji dla użytkowników z sektora górniczego, takich jak Greer.

„Integralność i niezawodność napędów Powerdrive FX są bardzo dobre, a towarzyszy im niezrównane wsparcie serwisowe oferowane przez Leroy-Somer” — zakończył Jim Phillips. „Zdecydowanie wezmę pod uwagę zastosowanie kolejnych produktów tej firmy w przyszłości”.


O firmie Emerson:
Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis, w Missouri (USA) jest globalnym liderem dostarczającym równocześnie technologię i inżynierię zapewniające innowacyjne rozwiązania dla klientów z rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego z całego świata. Firma działa w pięciu segmentach biznesowych z zakresu zarządzania procesami, automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2015 wyniosła 22,3 mld USD.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.


O firmie Emerson Industrial Automation:
Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii pozwalających zwiększyć produktywność, efektywność i jakość z wielu dziedzin przemysłu. Do produktów firmy należą prądnice, silniki elektryczne i napędy, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, elementy automatyki płynów oraz systemy ultradźwiękowego łączenia materiałów. Do Emerson należą takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrialAutomation.com.


EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
Ul. Bałtycka 6
61-014 Poznań
Kłos Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 43 704
monika.klos@emerson.com

Control Techniques Ltd
Ty Rheoli,
79 Mochdre Industrial Estate
Newtown SY16 4LE
Corfield Chris
Phone : +44 1686 612996
Fax : +44 7818 522442
Chris.Corfield@Emerson.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *