Nowości produktowe

Kennametal – szersza oferta

By  | 

Firma Kennametal, zachęcona sukcesem poprzedniej oferty frezów DUO-LOCK, wprowadza obecnie na rynek więcej wersji wymiarowych, geometrii i rodzajów chwytów.

Jeśli byłeś na targach 2016 IMTS, prawie na pewno słyszałeś o wprowadzeniu przez Kennametal rodziny najbardziej sztywnych, precyzyjnych i wytrzymałych frezów modułowych spośród dostępnych obecnie na rynku. Są to frezy DUO-LOCK, których producent z siedzibą w Latrobe w Pensylwanii obiecał, że staną się one przełomem na rynku modułowych narzędzi skrawających. Przewidywanie się potwierdziło. Rok później, HAIMER i Kennametal ogłaszają kolejny komunikat: oferta tych narzędzi ma się znacznie powiększyć.

Krótka lekcja historii
Dla tych, którzy jeszcze go nie używają, DUO-LOCK jest modułowym frezem o jakości odpowiadającej monolitycznym węglikom. Zastosowana tu powierzchnia pozycjonująca typu podwójny stożek, podobna do konstrukcji KM i KM4X, zmniejsza bicie promieniowe do mniej niż 5 μm (0,0002 cala) i zapewnia powtarzalność mocowania w osi Z wynoszącą 10 μm (0,0004 cala) lub lepszą. A ponieważ powtarzalność między różnymi frezami jest rzędu 50 μm (0,002 cala), nie ma potrzeby regulacji offsetu ani regulacji wstępnej przy zmianie narzędzi. Jest to również konstrukcja niezwykle sztywna, zawierająca unikalne «inteligentne» gniazdo absorbujące większy o 25 procent moment mocowania od najbliższego odpowiednika. W wyniku tego DUO-LOCK umożliwia wykonywanie rowków pełnej szerokości o głębokości 1x D równej średnicy freza oraz obróbkę powierzchni bocznych na szerokość do 50% średnicy freza przy głębokości równej 150% jego średnicy, również w tytanie i innych stopach o dużej wytrzymałości.

Thilo Mueller, manager z działu monolitycznych frezów z węglików z firmy Kennametal, powiedział, że początkowa oferta DUO-LOCK obejmowała ponad 400 wariantów, a wiosną wprowadzono wiele mniejszych dodatków. Jednakże nowe rozszerzenie ponad dwukrotnie powiększa wcześniejszą ofertę. »Na zeszłorocznych targach IMTS zaprezentowaliśmy pierwsze frezy nowej rodziny HARVI obejmujące geometrie HARVI I, HARVI II i HARVI III o średnicach wynoszących od 0,625 cala (16 mm) do 1,25 cala (32 mm),» powiedział Mueller. »Nowa oferta obejmuje dodatkowe rozmiary i kilka zupełnie nowych typów frezów. Zwiększa to wszechstronność frezów DUO-LOCK, dając jeszcze szerszej rzeszy klientów szansę na sprawdzenie ich wytrzymałości i dokładności.»

Najważniejsze cechy
Dzięki następującym cechom, DUO-LOCK HARVI może znaleźć zastosowanie w praktycznie każdej aplikacji, w której są obecnie stosowane monolityczne frezy z węglików:

  • Konstrukcja ze spiralą o zmiennym kącie nachylenia eliminuje drgania nawet w najtrudniejszych do obróbki materiałach.
  • Asymetryczne kąty rowków pozwalają stosować wyższe posuwy niż w tradycyjnych frezach palcowych.
  • Mimośrodowe podcięcie zapewnia większą stabilność krawędzi i proporcjonalnie dłuższy czas życia narzędzia.
  • DUO-LOCK HARVI zawiera stożkowy rdzeń zapewniający sztywność nawet przy najtrudniejszych cięciach.
  • Specjalnie dobrany osiowy i promieniowy kąt natarcia zmniejszają nacisk narzędzia.
  • Obróbka zgrubna i wykańczająca może być wykonywana za pomocą tego samego narzędzia lub za pomocą specjalnych końcówek do obróbki zgrubnej i wykańczającej użytych w tym samym interfejsie.

W zależności od geometrii i wielkości, frezy HARVI są dostępne z 4…6 rowkami i wykonywane z kilku gatunków węglików drobnoziarnistych z pokryciem PVD. Przykładowo, gatunek KCSM15 został zaprojektowany do obróbki tytanu i innych wysokotemperaturowych stopów lotniczych. KCPM15 nadaje się do obróbki stali, stali nierdzewnej i żeliwa, a wielowarstwowy KC643M do obróbki na mokro szerokiego zakresu materiałów. Wszystkie gatunki mogą być wykorzystane do obróbki metali o twardości do 52 HRC i wszystkie zapewniają małe wykruszanie, zużycie krawędzi i zużycie kraterowe przy obróbce trudnych materiałów.

Co nowego
Co dodano? Z jednej strony, modułowe frezy palcowe DUO-LOCK są teraz dostępne w znacznie mniejszych rozmiarach zaczynających się od 0,375 cala (10 mm). Poza szerokim asortymentem nowych geometrii, dodano frezy do fazowania narożników i zaokrąglania. Przykładowo, zaprezentowano kilka nowych frezów »corn cob» do obróbki zgrubnej. Jeden z nich ma falisty profil tworzący drobne wióry, lepiej odprowadzane podczas dużych obciążeń. Frez zgrubny typu ball-nose charakteryzuje się tą samą geometrią, lecz został zaprojektowany do profilowania przestrzennego przy wykonywaniu form odlewniczych i w innych, podobnych aplikacjach. Wersja »aerospace friendly» charakteryzuje się unikalną geometrią zmniejszającą siły działające podczas frezowania stopów wysokotemperaturowych, a także kątem wierzchołkowym zmniejszającym wykruszanie.

Do operacji wykończeniowych firma Kennametal zaprojektowała frez z 6 rowkami i spiralą o kącie 45 stopni, podobny do wersji HARVI III »aerospace expansion», ale zmodyfikowany pod kątem uzyskania lepszych właściwości przy frezowaniu stali i stali nierdzewnej. Inne serie mają w zależności od średnicy od 9 do 19 rowków, krawędź tnącą w kształcie litery W i nierównomierne odstępy między rowkami, co ma wyeliminować drgania i polepszyć wykończenie powierzchni w wysokotemperaturowych stopach lotniczych, nawet przy wyższych posuwach. Dodatkowo, firma Kennametal opracowała MaxiMet, 2- i 3-rowkowe frezy high-shear zapewniające dużą produktywność przy obróbce zgrubnej aluminium, a jednocześnie pozwalające na uzyskanie prostopadłych ścianek i gładkich powierzchni czołowych przy obróbce wykańczającej dzięki precyzyjnie wyszlifowanej geometrii wiper w pobliżu naroży.

Kennametal rozszerza również ofertę uchwytów narzędziowych o kilka przedłużek stalowych, prostych i stożkowych z możliwością dopasowania rozmiaru do konkretnych zastosowań. Stanowią one uzupełnienie szerokiego asortymentu uchwytów HSK, PSC, CAT, DIN i BT.

»Wprowadzając nową rodzinę frezów HARVI wraz z nowymi frezami do obróbki zgrubnej i wykańczającej oraz frezami MaxiMet czujemy, że nasza oferta doskonale odpowiada potrzebom klientów,» powiedział Mueller.

Przed wypróbowaniem nowych frezów daje on kilka porad. »Twoja ręka nie jest dobrym kluczem dynamometrycznym,» powiedział. »Zawsze używaj naszego klucza Torque Master wyregulowanego do właściwej siły, której wartość można znaleźć w katalogu lub w naszej aplikacji NOVO. Upewnij się, że gwint został dokładnie oczyszczony przed użyciem. Przed wysyłką do każdej wkładki aplikuje się niewielką ilość oleju, aby zapobiec korozji. Musi on zostać usunięty. Ktoś mógłby powiedzieć, że każdy mechanizm zaciskowy zawsze powinien być lekko naoliwiony, jednak nie jest to prawdą w przypadku DUO-LOCK. Do zapewnienia poprawnej pracy, inteligentny gwint musi być czysty i suchy, a dotyczy to też powierzchni bazujących . Zastosuj się do tych wskazówek, a będziesz bardzo zadowolony z wyników.»

RSM II FSDE do obróbki wykańczającej to frez spiralny 36° z rowkiem odprowadzającym w kształcie litery W, zaprojektowany do obróbki precyzyjnej tytanu i innych podobnych materiałów.

RSM II FSDE do obróbki wykańczającej to frez spiralny 36° z rowkiem odprowadzającym w kształcie litery W, zaprojektowany do obróbki precyzyjnej tytanu i innych podobnych materiałów.

DUO-LOCK oferuje obecnie szeroki asortyment narzędzi do fazowania i zaokrąglania naroży.

DUO-LOCK oferuje obecnie szeroki asortyment narzędzi do fazowania i zaokrąglania naroży.

 

 

Chcesz szybko usunąć dużą ilość aluminium? Użyj MaxiMet z interfejsem DUO-LOCK z niepokrywanego węglika K600 łączącego obróbkę zgrubną i wykańczającą w jednym narzędziu.

Chcesz szybko usunąć dużą ilość aluminium? Użyj MaxiMet z interfejsem DUO-LOCK z niepokrywanego węglika K600 łączącego obróbkę zgrubną i wykańczającą w jednym narzędziu.


O firmie Kennametal
Firma Kennametal, zajmująca się wprowadzaniem innowacji materiałowych już od ponad 75 lat, jest globalnym liderem w zakresie technologii przemysłowych pozwalających klientom na zwiększanie produktywności w oparciu o nowe rozwiązania wynikające z rozwoju nauk materiałowych oraz wprowadzania nowych narzędzi i rozwiązań odpornych na zużycie. Klienci z sektora lotniczego, prac ziemnych, energetyki, inżynierii i transportu zwracają się do Kennametal o pomoc, pozwalającą na zwiększenie precyzji i sprawności produkcji. Każdego dnia około 11 tys. pracowników firmy pomaga klientom z ponad 60 krajów zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku. Dochód Kennametal wyniósł blisko 2,1 miliarda USD w roku finansowym 2017. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.kennametal.com.

Kennametal Polska, Sp. z.o.o.
ul. Bolesława Krzywoustego 7
61-144 Poznań, Poland
FRYZA Anna
Phone : + 48 61 6656500
Fax : + 48 61 6656504
anna.fryza@kennametal.com

Kennametal Inc.
1600 Technology Way
PO Box 231
Latrobe, PA 15650-0231
USA
GROMOLL Carsten
Phone : +1 724 539 8033
carsten.gromoll@kennametal.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *