Raporty

Łatwe przycinanie i obróbka szyn oraz koryt kablowych

By  | 

W budowie szaf sterowniczych i rozdzielnic – mimo coraz bardziej zautomatyzowanych rozwiązań – w dalszym ciągu pozostaje do wykonania wiele prac ręcznych związanych z właściwym ustawieniem maszyn. Wiążą się one przede wszystkim ze skracaniem oraz obróbką szyn prądowych i wsporników szynowych, a także koryt kablowych. Rittal Automation Systems wprowadza na rynek coraz bardziej udoskonalone maszyny i narzędzia, które umożliwiają wykonywanie tych prac w sposób całościowo lub częściowo automatyczny.

fri171308300Przycinanie wsporników szynowych i koryt kablowych na właściwą długość to praca, która w wielu warsztatach jest nadal wykonywana ręcznie. Wymaganą długość odmierza się na płycie montażowej, a dopiero następnie przycina. Opisanie szyny umożliwia przyporządkowanie do szafy sterowniczej i ewentualnie jej dokładnej pozycji – jeżeli jest taka potrzeba – za pomocą flamastra. Centrum przycinające Rittal Secarex AC 15 pozwala na przeprowadzenie tych prac znacznie łatwiej, szybciej i efektywniej, a automatyczny ogranicznik długości gwarantuje dokładne dopasowanie szyn.

„Centra przycinające takie jak Secarex pozwalają zwiększyć komfort i bezpieczeństwo powtarzalnych prac na warsztacie oraz zoptymalizować czas ich wykonania. Rozwiązanie to staje się jeszcze bardziej efektywne przy wykorzystaniu projektu z Eplan Pro Panel lub gdy współpracuje z centrum obróbczym Perforex” – podkreśla Krzysztof Getko, Product Manager w firmie Rittal Polska.

fri160306010
Szyny miedziane, które znajdują zastosowanie w aparaturze do rozdziału mocy lub szyny zbiorcze również wymagają obróbki. Poza skracaniem często niezbędne są także inne prace – takie jak zginanie lub wykrawanie otworów. Dzięki nowym rozwiązaniom Rittal można je szybko i bezpiecznie przeprowadzić za pomocą maszyny zginającej i wykrawającej CW 120 (Copper Workstation). Urządzenie jest dostępne w dwóch wariantach – jako stacjonarne, stołowe do cięcia, gięcia i wykrawania szyn prądowych, z zewnętrznym zasilaniem hydraulicznym lub jako wersja mobilna, wyposażona w rolki do elastycznych zastosowań w warsztacie, z wbudowaną pompą hydrauliczną. Do zasilania maszyny wystarczy zwykłe przyłącze sieciowe 230 V. Obie wersje mogą obrabiać szyny o szerokości do 120 mm i grubości do 12 mm i wykrawać otwory o średnicach od 6,6 do 21,5 mm lub otwory prostokątne o szerokości do 21 mm i długości do 18 mm. Stemple i matryce do otworów okrągłych i podłużnych są dostępne jako akcesoria w różnych rozmiarach.

Maszyny do obróbki szyn nośnych, koryt kablowych i szyn prądowych Rittal Automation Systems są idealnym uzupełnieniem częściowo zautomatyzowanej produkcji w budowie szaf sterowniczych i rozdzielnic. Ułatwiają one wiele prac, które dotychczas wykonywane były głównie ręcznie. Dzięki zastosowaniu nowych rozwiązań możliwe jest znaczne obniżenie kosztów, zwiększenie efektywności oraz poprawa jakości montażu.


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *