Diagnostyka

Łożyska baryłkowe do zadań specjalnych!

By  | 

Niezawodna praca łożysk baryłkowych NSK w jednej z największych koparek wielonaczyniowych (koparko zwałowarek).

Zastosowanie łożysk baryłkowych firmy NSK w jednej z największych na świecie koparek wielonaczyniowych okazało się przemyślaną decyzją. Pomimo sześciu lat ciężkiej pracy w kopalni odkrywkowej Hambuch (Niemcy) należącej do RWE Power, łożyska nadal są w doskonałej kondycji, nie wymagając uzupełniania środka smarnego.

Łożyska baryłkowe NSK od sześciu lat doskonale spisują się w koparce Excavator 290, nie wymagając ponownego smarowania.

Każdego dnia koparka “Excavator 290” w kopalni Hambuch wydobywa do 240.000 ton węgla lub – wykorzystując swoje 130-tonowe czerpaki – usuwa wielkie ilości nadkładu, który jest następnie transportowany na taśmach przenośnika do rozściełarki w górnej sekcji maszyny. Cztery centralne taśmy przenośnika znajdujące się w tym miejscu mają ciężkie zadanie do wykonania, nie tylko ze względu na ilość przesyłanego materiału, ale także na fakt, że działają w trybie 24/7 w agresywnym środowisku pełnym kurzu i wilgoci. Właśnie w takich warunkach dwa baryłkowe łożyska NSK pomagają operatorowi kopalni zmaksymalizować okres dyspozycyjności koparki Excavator 290.

Koncepcja wykorzystania łożysk NSK została zainspirowana koniecznością ograniczenia kosztów konserwacji największych maszyn w kopalni. Koparka Excavator 290, która ma 240 m długości, 40 m szerokości, 100 m wysokości oraz waży 14.000 ton, jest użytkowana od końca lat 70 XX wieku. Mając to na uwadze, menedżerowie RWE Power odpowiedzialni za bębny napędowe przenośników ustanowili projekt pilotażowy obejmujący zainstalowanie wewnątrz bębna taśmy nr 2 uszczelnionego, dwurzędowego łożyska baryłkowego NSK z otworem stożkowym.

Łożysko NSK

Rys.: Uszczelnione, dwurzędowe łożyska baryłkowe z otworem stożkowym firmy NSK zamontowane w przenośnikach koparki RWE Power.

Testowane łożysko mające średnicę zewnętrzną 500 mm przy średnicy wału 300 mm, zostało wymienione w zaplanowanym czasie. Badanie usuniętego łożyska wykazało, że było ono w doskonałym stanie pomimo ciągłego, intensywnego użytkowania. To przekonało RWE Power do zastosowania technologii łożysk baryłkowych NSK, co zapewniło 6-letnie doskonałe funkcjonowanie produktów NSK bez konieczności przeprowadzania prac konserwacyjnych.

Tak wysoka wydajność została zapewniona poprzez efektywność uszczelnienia, wysoką jakość zastosowanego środka smarnego oraz materiał – stal Super-TF (STF) wykorzystaną do produkcji łożyska. Materiał STF to stal nitronawęglana, poddana specyficznej obróbce cieplnej, która pomaga utrzymać optymalny poziom zawartości austenitu. Łożyska STF charakteryzują się dwukrotnie dłuższą żywotnością w porównaniu do łożysk wykonanych ze stali standardowych ( w przypadku czystego środka smarnego), natomiast gdy dojdzie do zanieczyszczenia smaru, okres eksploatacji łożysk STF zwiększa się nawet 10- krotnie w stosunku do standardowych rozwiązań.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *