Napędy i sterowanie

Łożyska NSK specjalnie przystosowane do wymagań maszyn rolniczych

By  | 

Standardowe łożyska toczne instalowane w maszynach rolniczych mają bardzo ograniczone możliwości osiągnięcia długiego okresu eksploatacji. Z tego powodu większość najlepszych producentów OEM z branży rolniczej polega na łożyskach NSK, zaprojektowanych specjalnie pod kątem specyfiki wymagań klientów i zastosowań rolniczych.

Zdj. 1.  Zespoły piast Agro (Agri Disc Hubs) oraz dużych piast (Large Hubs) charakteryzują się znacznie wydłużonym okresem eksploatacji w ciężkich warunkach środowiska rolniczego.


Piasty Agro NSK zostały wypełnione specjalnym, wysokiej jakości smarem, który przenosi wysokie obciążenia i jest w stanie wytrzymać cały okres eksploatacji łożyska. W ten sposób wyeliminowano jakąkolwiek późniejszą potrzebę uzupełniania środka smarnego, konieczną w przypadku użytkowania standardowych łożysk tocznych. Oszczędza się dzięki temu czas i smar oraz chroni środowisko, ponieważ nie dochodzi do jakichkolwiek wycieków środka smarnego z zespołów łożysk.

W zastosowaniach rolniczych łożyska toczne prawie zawsze są wystawione na działanie wilgoci, cząstek ściernych i substancji żrących, takich jak nawozy, jak również podlegają silnym, mechanicznym naprężeniom. Mimo to maszyny, które pobierają i rozrzucają obornik – silnie żrące medium – muszą wytrzymywać te niezwykle trudne warunki środowiska pracy.

Firma Eidam Landtechnik GmbH z siedzibą w Lössnitz (Niemcy) specjalizuje się w tym wymagającym sektorze agrotechnologii. Spółka opracowuje innowacyjne maszyny do pobierania i rozrzucania obornika oraz odpadów pofermentacyjnych na polach. W firmie Eidam długi okres eksploatacji stał się najważniejszym priorytetem konstrukcyjnym dla jednej z obecnych generacji maszyn – kompaktowej brony talerzowej Innomadie, przystosowanej do prac z obornikiem (Zdj. 2.), która wykorzystuje indywidualnie dostosowane zespoły piast Agro. Wszystkie punkty mocowania łożysk charakteryzują się wyjątkowo dużymi rozmiarami i zostały wyposażone w tuleje ochronne, które można łatwo wymienić dzięki połączeniom śrubowym.

Kolejną zaletą zespołów Piast Agro jest bardzo efektywne, wielokrotne uszczelnienie. Od strony ramienia maszyny łożyska są wyposażone w dwie uszczelki kasetowe umieszczone jedna obok drugiej, posiadające łącznie osiem warg uszczelniających (od strony talerza zabezpieczenie stanowi kolejna uszczelka kasetowa). Na targach Agritechnika 2017 (Hanower, Niemcy), kompaktowa brona talerzowa Innomadie będzie prezentowana na stoisku NSK (hala 15 stoisko E44), jako przykład zastosowań produktów firmy.

W oparciu o piasty Agro, firma NSK opracowała także serię dużych piast (Large Hubs). Opierając się na tej samej zasadzie konstrukcyjnej, duże piasty NSK zostały zaprojektowane do większych talerzy oraz w celu zapewnienia wyższej wydajności. Jednym z użytkowników tych łożysk jest amerykański producent maszyn rolniczych Kuhn Krause. Nowa, kompaktowa brona talerzowa Interceptor firmy Kuhn Krause, zaprezentowana na wystawie Farm Progress Show w Decatur, została zaprojektowana do prowadzenia prac uprawowych w trudnym terenie (Zdj. 3).

Obecnie firma Kuhn Krause przekonała się, że duże piasty NSK wytrzymują dwa razy dłużej niż wynosi wymagany okres eksploatacji (chociaż testy trwają nadal i ostateczne wyniki nie są jeszcze dostępne). Oprócz bardzo wydajnego uszczelnienia z pięcioma lub trzema uszczelkami kasetowymi, firma podkreśla zalety bardzo solidnych obudów, które chronią łożyska przed uderzeniami kamieni. (Zdj. 4.)

Także firma Dücker GmbH & Co KG wykorzystuje duże piasty NSK do wałów bijakowych swoich kosiarek krawędziowych i bijakowych, które zostały dostosowane do specyfiki zastosowania (Zdj. 5).

W porównaniu do maszyn uprawowych, łożyska wałów bijakowych obracają się 10 razy szybciej, z prędkością ok. 2400 obr/min.  To stawia dodatkowe wymagania w stosunku do uszczelek, które muszą być odporne na ciężkie warunki środowiskowe, ponieważ tego typu maszyny są często wykorzystywane w rowach melioracyjnych i korytach strumieni, tak więc zawsze istnieje ryzyko przeniknięcia wody do łożysk, co szybko prowadzi do ich uszkodzeń. System uszczelnień zespołów piast Agro zapewnia optymalne rozwiązanie, które jest w stanie sprostać tego typu wyzwaniom.

Na targach Agritechnika 2017 firma NSK będzie prezentować model kosiarki bijakowej wyposażonej w duże piasty oraz dodatkowe, indywidualnie dopasowane (i mniejsze) łożysko w wałku kopiującym.

Ze względu na historyczną działalność biznesową najważniejszym rynkiem dla NSK jest Europa Zachodnia. Niemniej jednak coraz większa liczba producentów maszyn rolniczych z USA, Australii oraz Europy Wschodniej wybiera niestandardowe zespoły łożyskowe NSK. Oprócz piast Agro należą do nich inne łożyska specjalne, takie jak łożyska kulkowe o styku czteropunktowym, wkładki łożyskowe kulkowe promieniowe, łożyska kołnierzowe oraz łożyska kół pasowych.

Obecni użytkownicy końcowi wywierają coraz większą presję na producentów maszyn rolniczych, aby używali piast Agro NSK, ponieważ minimalizują one przestoje maszyn podczas niezwykle ważnego (i krótkiego) sezonu uprawowego. Ostatecznie w pojedynczej, kompaktowej bronie talerzowej można zainstalować do 98 łożysk talerzy, z których wszystkie muszą doskonale funkcjonować w trakcie pracy. Jest to kolejny powód, dla którego dobrze znani producenci maszyn, tacy jak Eidam i Kuhn Krause, otwarcie wskazują w swojej dokumentacji produktowej, że wykorzystują zespoły łożyskowe NSK.

 

Zdj. 2.  Kompaktowa brona talerzowa Eidam Innomadie wykorzystuje indywidualnie dopasowane zespoły piast Agro firmy NSK (Eidam Landtechnik GmbH)

 


Zdj. 3. Amerykańska firma Kuhn Krause zastosowała duże piasty w swojej kompaktowej bronie talerzowej Interceptor przeznaczonej do upraw w ciężkim terenie. (Kuhn Krause)

 


Zdj. 4.  Duża piasta NSK zainstalowana w kompaktowej bronie talerzowej Interceptor firmy Kuhn Krause

 


Zdj. 5. Firma Gerhard Dücker & Co KG wykorzystuje duże piasty NSK w wałkach bijakowych swoich kosiarek bijakowych i kosiarek krawędziowych (do poboczy).


O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2017 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 950 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3600 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2017 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *