Diagnostyka

Łożyska NSK zapewniają biogazowni roczne oszczędności w wysokości 19.200 €

By  | 

Zastosowanie zaawansowanych łożysk kulkowych skośnych Molded-Oil w obrotowym przesiewaczu biogazowni zapewniło ponad dwukrotne wydłużenie okresu eksploatacji, co pozwoliło zaoszczędzić 19.200 € w ciągu roku. Łożyska Molded-Oil posiadają środek smarny osadzony w żywicy poliolefinowej – takie rozwiązanie zabezpiecza przed wnikaniem zanieczyszczeń ciekłych i stałych, umożliwiając wydłużenie bezobsługowego okresu działania łożyska.

9993_dreamstime_l_4687973-biogas-plant

Fot. 1 Warunki środowiska pracy w biogazowniach są niekorzystne dla standardowych łożysk tocznych – zwłaszcza podczas procesu przygotowania resztek spożywczych (© Lianem |Dreamstime.com)

W zakładzie przetwórstwa spożywczego nowo uruchomiona instalacja produkcji biogazu jest używana do fermentacji resztek materiałów spożywczych oraz do wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z uzyskanego metanu. Instalacja opiera się na obrotowym przesiewaczu odfiltrowującym gruboziarniste i niefermentujące materiały, który doświadczał powtarzających się awarii, często przerywających proces produkcyjny – średnio co sześć tygodni musiały być wymieniane łożyska kulkowe skośne z uszczelkami stykowymi. Każdy wirnik ma dwa łożyska, a obrotowy przesiewacz posiada dwa wirniki. Wymiana łożysk trwała każdorazowo ok. godziny.

Chcąc znaleźć rozwiązanie problemu, firma przetwórcza skonsultowała się z ekspertami NSK, którzy zbadali uszkodzone łożyska oraz warunki środowiska pracy. Ustalono, że przyczyną uszkodzeń było zanieczyszczenie bieżni łożysk. W oparciu o przeprowadzoną analizę firma NSK zarekomendowała wymianę istniejących łożysk na łożyska kulkowe skośne z technologią Molded-Oil.

Specjalny materiał bazowy w łożyskach Molded-Oil nie tylko zapobiega przed wnikaniem zanieczyszczeń, ale także powoli uwalnia olej smarny, dzięki czemu odpowiednie smarowanie jest zapewnione przez długi czas.

Wykorzystanie uszczelek DDU utrudnia wnikanie zanieczyszczeń do łożysk, a jednocześnie okres eksploatacji zostaje wydłużony jeszcze bardziej, dzięki wykorzystaniu obudów ze stali nierdzewnej, które stanowią optymalny wybór w środowiskach silnie korozyjnych.

Znaczące rezultaty osiągnięte w biogazowni potwierdzają założenia NSK: w aplikacjach, gdzie środowisko pracy jest zanieczyszczone przez wilgoć i zapylenie, okres eksploatacji łożysk Molded-Oil w obudowach ze stali nierdzewnej jest ponad dwukrotnie dłuższy niż łożysk ze standardowym smarowaniem.

Po dokonaniu zmian, instalacja biogazowni w zakładzie przetwórstwa warzyw funkcjonuje obecnie bez problemów – wymiany łożysk w ciągu roku stały się o wiele rzadsze, podobnie jak awarie i przestoje w pracy. W oparciu o te czynniki roczne oszczędności oszacowano na poziomie 19.200 €.

9993_NSK_DGBB_Molded_Oil_Pink copy
Fot. 2 W warunkach zanieczyszczeń przez wilgoć i pył okres eksploatacji łożysk NSK Molded-Oil w obudowach ze stali nierdzewnej jest ponad 2 razy dłuższy niż łożysk z konwencjonalnym rodzajem smarowania.


O firmie NSK

Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl

NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com

NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *