Wydarzenia

Makino odnotowuje znaczący wzrost w Europie i Azji

By  | 

Japoński producent obrabiarek Makino Milling Machine Co., Ltd. zamyka rok finansowy stabilnymi obrotami w skali globalnej. Istotny wzrost w zakresie eksportu zrekompensował zmniejszony popyt na rynku krajowym. Pomimo ogromnej niepewności politycznej na świecie osiągnięto rekordowo wysoki poziom obrotów w obydwu Amerykach, Europie i Azji. Wolumen zamówień z Europy wzrósł o ponad 70%, głównie za sprawą klientów z sektora aerospace i sektora produkcji komponentów przemysłowych. W roku jubileuszu 80-lecia swojego istnienia firma Makino zaprezentuje rozliczne nowe technologie, podczas targów EMO w Hanowerze, gdzie można będzie zapoznać się z szerokim spektrum rozwiązań 5-osiowych, z zakresu automatyzacji oraz związanych ze standardem Industry 4.0.

Rok finansowy 2016

Podczas konferencji prasowej firmy Makino w Kirchheim unter Teck, Niemcy w dniu 27 czerwca dr P. Anders Ingemarsson, Prezes i CEO firmy Makino Europe, poinformował, że skonsolidowane obroty za rok finansowy 2016 zakończony 31 marca 2017 r. w skali globalnej wyniosły 153 641 mln jenów (-5,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym; +1,7% w lokalnych walutach). Choć obroty Grupy w Japonii spadły o -7,9%, uzyskała ona jednak rekordowo wysokie wyniki we wszystkich innych regionach, osiągając wskaźnik wzrostu w obydwu Amerykach na poziomie 10,3%, w Europie 8,5% i w Azji (z wyłączeniem Japonii) 4,2% w porównaniu z zeszłym rokiem (w lokalnych walutach). Dochód operacyjny Grupy sięgnął 9660 mln jenów, zaś dochód Grupy netto wyniósł 7596 mln jenów.


Korzystna sytuacja w Europie

Ilość zamówień w Europie zwiększyła się o ponad 70% dzięki dużej ilości zleceń z sektora aerospace i znacznemu polepszeniu sytuacji w branży produkcji komponentów przemysłowych. Szczególnym optymizmem napawała sytuacja we Francji, Włoszech, Hiszpanii i Polsce.

„Inwestycje w zwiększenie liczby załogi i rozszerzenie infrastruktury przynoszą efekty a rok finansowy 2017 zapowiada się obiecująco”, stwierdził pan Ingemarsson.

Sprzyjające warunki rynkowe i prezentacja szerokiej palety nowych technologii podczas wrześniowych targów EMO 2017 będzie napędzać wzrost w drugiej połowie bieżącego roku finansowego.

Dalszy wzrost w Chinach i Indiach

W Japonii spadek przypisuje się w głównej mierze sytuacji na rynku produkcji matryc i form. Dodatkowo w ciągu roku odczuwalne było ogólne wahanie dotyczące nakładów kapitałowych. W obecnym roku finansowym przewiduje się zwiększenie inwestycji, w szczególności w sektorze motoryzacyjnym, gdzie planuje się wprowadzenie na rynek wielu nowych modeli. Ogromne inwestycje firmy Makino w nowe centra obróbkowe do zastosowań w przemyśle motoryzacyjnym i produkcji matryc i form powinny także zaowocować dodatkowym zwiększeniem wolumenu zamówień. W styczniu zeszłego roku firma Makino otworzyła nowe centrum technologii w Nagoyi z myślą o dalszej intensyfikacji działań związanych z lokalnym wsparciem technicznym w regionie.

Korzystna sytuacja w pozostałej części Azji to głównie zasługa rynku maszyn produkcyjnych. Także w Chinach udało się znacząco zwiększyć liczbę zamówień w związku z możliwościami, jakie pojawiły się w branży IT i motoryzacyjnej, podobnie jak w Indiach, gdzie odnotowano wzrost w zakresie działalności związanej z pojazdami dwu- i czterokołowymi oraz zastosowaniami w przemyśle rolniczym. Przewiduje się, że trendy widoczne w Chinach i Indiach będą się utrzymywać w obecnym roku finansowym. Również poszerzenie funkcjonalności smartfonów skutkować będzie zwiększonym popytem na wysoce wyspecjalizowane obrabiarki. Chcąc sprostać zwiększonemu zapotrzebowaniu na centra obróbkowe w regionie Azji, firma Makino realizuje obecnie znaczącą inwestycję w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych w Singapurze.

Fuzja amerykańskiej spółki prowadzącej działalność w zakresie materiałów eksploatacyjnych z Global EDM Supplies

Wcześniej w tym roku amerykańska spółka Makino Inc. wykonała dwa istotne kroki na drodze ku wzmocnieniu swojej pozycji w Ameryce Północnej: w styczniu otwarto nowe centrum technologii w Monterrey w Meksyku, a nieco później Makino ogłosiła swoją fuzję z dostawcą materiałów eksploatacyjnych EDM, Global EDM Supplies. Fuzja przyczyni się do rozszerzenia działalności Makino w zakresie materiałów eksploatacyjnych SST, gwarantując klientom szerszy zasięg geograficzny, większe zróżnicowanie produktów i zwiększoną dostępność obsługi i wsparcia technicznego.

Choć w ramach działalności w Stanach Zjednoczonych odnotowano znaczny wzrost obrotów w porównaniu z rokiem finansowym 2015, które jeszcze nigdy wcześniej nie były tak wysokie, liczba zamówień zmalała w porównaniu z rokiem ubiegłym ze względu na pogorszenie sytuacji na rynku motoryzacyjnym i opóźnienia dużych zamówień w branży aerospace. Wziąwszy pod uwagę pozytywne perspektywy rozwoju sektora produkcji półprzewodników oraz odroczone w czasie możliwości realizacji transakcji w sektorze aerospace, przewiduje się, iż liczba zamówień wzrośnie, osiągając poziom z lat ubiegłych.

80-lecie istnienia Makino z bogactwem nowych technologii

W roku jubileuszu 80-lecia swojego istnienia firma Makino spogląda w przyszłość, wyraźnie ogniskując swoje wysiłki na przełomowych, innowacyjnych technologiach, oferując rozwiązania idealnie dopasowane do potrzeb klientów z najróżniejszych branż. Podczas wrześniowych targów EMO firma Makino przedstawi szerokie spektrum nowych technologii, w tym także rozwiązania zastosowane w poziomych i pionowych centrach 5-osiowych oraz elektrodrążarkach do obróbki komponentów przemysłowych, jak również do zastosowania w produkcji matryc i form i w sektorze aerospace, w pełni przygotowanych do automatyzacji i spełniające wymogi Industry 4.0”, stwierdził pan Ingemarsson.

„Zaprezentujemy m.in. zupełnie nowe, elastyczne a jednocześnie sztywne, 5-osiowe poziome maszyny do produkcji części, nadzwyczaj dynamiczne, pionowe maszyny 5-osiowe do produkcji wirników, nowe pionowe 5-osiowe centra obróbkowe do wysokowydajnej obróbki form do części motoryzacyjnych oraz nową generację elektrodrążarek”.

Więcej informacji udziela:
Andreas Walbert
Dyrektor Marketingu i Planowania Produktów
tel.: +49 7021 503-201
email: A.Walbert@makino.eu
www.makino.eu


Prezentacja firmy Makino

Makino Milling Machine Co., Ltd. jest znana jako lider technologii i czołowy usługodawca w przemyśle obrabiarkowym. Spółka jest notowana na tokijskiej giełdzie papierów wartościowych i zatrudnia około 4500 pracowników w obydwu Amerykach, Europie i Azji. Jej przychody za rok finansowy zakończony 31 marca 2016 roku sięgnęły 1,2 miliarda €. Szeroka paleta rozwiązań do wytwarzania produktów najwyższej jakości oferowanych przez firmę Makino obejmuje centra obróbkowe do precyzyjnych detali oraz do produkcji form i matryc, z szerokim spektrum zastosowania w przemyśle lotniczym i astronautycznym, motoryzacyjnym, maszynach i pojazdach budowlanych i rolniczych, komponentach przemysłowych i mikrotechnologii. Makino Europe zatrudnia 280 osób w centrach technologicznych i biurach w Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, Polsce i Rosji, koncentrując się na marketingu, sprzedaży, inżynierii zastosowań i usługach.

Makino Europe GmbH
Essener Bogen 5
22419 Hamburg
Germany
Walbert Andreas
Phone : +49 7021 503-201
email: A.Walbert@makino.eu

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *