Automatyka i mechanika

Miniaturowe prowadnice liniowe NSK zwiększają dynamikę pracy maszyn typu pick-and-place

By  | 

Ze względu na fakt, że maszyny wykorzystywane w przemyśle półprzewodnikowym pracują w cyklach pracy o długości jednej sekundy lub krótszych, jednostki typu pick-and-place muszą charakteryzować się bardzo dużą dynamiką. Przykładem jest jeden z producentów systemów do montażu układów scalonych, w przypadku którego firma NSK zaleciła zastosowanie kombinacji technologii śrub kulowych z miniaturowymi prowadnicami liniowymi w celu zastąpienia istniejącego napędu liniowego i znacznego zwiększenia dynamiki pracy.
9923_shutterstock_575219194-SMT-line

Rys. 1. Maszyny montażowe w przemyśle produkcji półprzewodników stawiają wysokie wymagania jednostkom typu pick-and-place.

Jeśli chodzi o sam proces, to jednostka typu pick-and-place zespołu montażowego chwyta chip półprzewodnikowy i wkłada go do opakowania. Podczas tej operacji 40-milimetrowy skok jest wykonywany z prędkością 2,5 m/s.

Stosowany do tej pory napęd liniowy wykonywał to zadanie na granicy swoich możliwości, co skłoniło producenta OEM do zwrócenia się do firmy NSK w celu znalezienia alternatywnego rozwiązania. Po kompleksowej ocenie sytuacji inżynierowie NSK zaproponowali zastosowanie śruby kulowej serii BSS w połączeniu z miniaturowymi prowadnicami liniowymi serii PU.

Miniaturowe prowadnice liniowe serii PU firmy NSK są przeznaczone do wymagających zastosowań, spotykanych w urządzeniach do produkcji półprzewodników czy w urządzeniach medycznych. Płynna recyrkulacja kulek umożliwia swobodny ruch, podczas gdy ulepszone uszczelnienie zapobiega przedostawaniu się pyłu z otoczenia. To sprawia, że miniaturowe prowadnice liniowe serii PU są odpowiednie do zastosowania w pomieszczeniach czystych (systemach clean room) przy użyciu właściwego smaru.

Kolejną zaletą serii PU jest ich niska waga: wózek jest o ok. 20% lżejszy w porównaniu do innych tego typu systemów dostępnych na rynku, co powoduje znaczną różnicę w bardzo dynamicznych aplikacjach. Jednostka napędowa systemu typu pick-and-place waży zaledwie 1 kg, podczas gdy jego prędkość robocza wynosi 2,5 m / s (przy przyspieszeniu 40 g). Ponadto oferuje 40-milimetrowy skok i maksymalną prędkość obrotową śruby kulowej na poziomie 5000 obr/min.

Dzięki tak wysokiej wydajności rozwiązanie firmy NSK zapewnia znacznie większą dynamikę niż zastąpiony napęd liniowy. Co istotne, producent systemów do montażu układów scalonych podkreśla, że jest w pełni zadowolony z niezawodności i trwałości miniaturowych prowadnic liniowych serii PU i śruby kulowej serii BSS.
9923_NSK-miniatur-linear-guides-PU-PE-Series_CMYK 300dpi COPY
Rys. 2. Seria miniaturowych prowadników liniowych PU firmy NSK została opracowana dla wymagających zastosowań, takich jak urządzenia do produkcji półprzewodników.

9923_NSK-miniature-large-lead-ball-screw_CMYK 300dpi COPY

Rys. 3. Śruby kulowe serii BSS firmy NSK zapewniają dokładne pozycjonowanie również przy krótkich cyklach pracy.


O firmie NSK
Założona 100 lat temu firma NSK (Nippon Seiko Kabushiki Kaisha) to notowana na japońskiej giełdzie spółka, która z regionalnego dostawcy łożysk kulkowych rozwinęła się do specjalistycznego producenta łożysk tocznych i dostawcy komponentów dla przemysłu samochodowego o silnej, globalnej pozycji rynkowej. Obecnie NSK zatrudnia ponad 31 500 pracowników w 30 krajach. Według stanu na marzec 2016 r. firma osiągnęła przychody w wysokości 975 mld jenów. Wynik ten osiągnięto poprzez nieustannie wzrastające inwestycje w zakresie badań i rozwoju, co pozwala firmie stale poprawiać jakość swoich produktów i usług. Działania te wspierają ważny cel NSK, jakim jest utrzymanie pozycji Nr 1 w „Total Quality”. Oprócz kompletnego asortymentu łożysk tocznych, NSK opracowuje i produkuje komponenty precyzyjne i produkty mechatroniczne, jak również systemy i podzespoły dla przemysłu samochodowego, obejmujące łożyska piast kół i układy kierownicze ze wspomaganiem elektrycznym.

W 1963 r. otwarto w Düsseldorfie (Niemcy) pierwszy w Europie oddział NSK, a w 1976 r. pierwszy europejski zakład produkcyjny w Peterlee (Anglia). Obecnie NSK Europe wspiera paneuropejską sprzedaż dzięki zakładom produkcyjnym w Anglii, Polsce i Niemczech, centrom logistycznym w Holandii, Niemczech i Anglii oraz centrom technologicznym w Niemczech, Anglii i Polsce. W roku 1990 NSK nabyła UPI Group, do której należał znany europejski producent łożysk RHP mający fabrykę w Newark ( Wielka Brytania). Ponadto NSK stworzyła kompleksową sieć autoryzowanych dystrybutorów. NSK Europe jest podzielona na działy biznesowe w oparciu o specjalizacje: EIBU, obejmujący technologie przemysłowych łożysk tocznych oraz technologie liniowe i precyzyjne oraz EABU i ESBU, obejmujące moduły łożyskowe i układy kierownicze ze wspomaganiem dla przemysłu samochodowego. Oddziały NSK Europe zatrudniają 3500 pracowników, osiągając obroty przekraczające 1 miliard euro (stan na marzec 2016 r.).
Więcej informacji – zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej: www.nskeurope.pl


NSK Polska Sp. z o.o.
ul. Karczowkowska 41
25-711 Kielce
Poland
NAWROCKA Agnieszka
Phone : +48 22 6451525
Fax : +48 22 6451529
info-pl@nsk.com


NSK Deutschland GmbH
Harkortstrasse 15
40880 Ratingen
Germany
PILATH Marie-Dominique
Phone : +49 2102 4810
Fax : +49 2102 4812290
pilath-m@nsk.com


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *