O Magazynie

Napędy i silniki zmniejszają zużycie energii przez wytłaczarki o 9%

By  | 

Perspektywa lepszego wykorzystania energii, zwiększonej niezawodności podczas eksploatacji i niższych kosztów konserwacji przemawia do każdej firmy.

Właśnie ze względu na te trzy czynniki firma Emerson mogła pomóc duńskiej firmie Stål & Plast specjalizującej się w wytłaczaniu tworzyw, w usprawnieniu procesów produkcyjnych poprzez wymianę w jej zakładzie wytłaczania trzech zużytych silników prądu stałego na energooszczędne silniki Dyneo® z magnesami trwałymi oraz napęd o zmiennej prędkości Unidrive M.

Średnie roczne oszczędności energii oszacowano na poziomie 9%, co odpowiada 90 tys. kWh. Jest to szczególnie istotne w perspektywie długookresowej, biorąc pod uwagę fakt, że w okresie 10 lat 95% łącznych kosztów silnika elektrycznego przypada bezpośrednio na zużycie energii.

wytl3
Stål & Plast A/S, mająca siedzibę w sercu Danii, produkuje systemy platform stosowane w szklarniach i szkółkach ogrodniczych na całym świecie. Wstępne płyty są wytwarzane w nowoczesnym zakładzie wytłaczania współbieżnego obsługiwanym przez trzy silniki wytłaczarek, jeden o mocy 175 kW i dwa 71 kW. Trzy zużyte silniki prądu stałego w zakładzie wymagały albo generalnej regeneracji, albo kosztownej i czasochłonnej wymiany, gdyż nowe silniki musiałyby być wykonane na zamówienie.

Ponieważ technologia prądu stałego jest kosztowna i przestarzała pod względem zużycia energii, a ponadto wiąże się z wysokimi kosztami eksploatacji i konserwacji, Jacob Braa Sørensen, dyrektor zarządzający Stål & Plast A/S, po konsultacjach z Emerson Industrial Automation zdecydował się zmodernizować zakład wytłaczania i zakupić w firmie Leroy Somer wysokowydajne silniki Dyneo®, które są sterowane przez napęd o zmiennej prędkości Control Techniques Unidrive M700.

wytl4

Jednym z aspektów o największym znaczeniu dla Stål & Plast A/S było to, że firma Emerson była jedynym dostawcą, który mógł zaoferować wymianę silników i sterowania w ramach jednego projektu i przyjąć za całość całkowitą odpowiedzialność.

wytl5
Wymiana została dokonana we współpracy z partnerami: firmą Lindpro, specjalizującą się w montażu i będącą dostawcą automatyki dla tego projektu, oraz firmą Ølgod Elektro, która zajmowała się procedurą przekazania do eksploatacji i rozruchu.

Stål & Plast A/S wytwarza szeroką gamę najwyższej jakości platform stosowanych w szklarniach i szkółkach na całym świecie. Platformy wytwarzane są na całkowicie zautomatyzowanej maszynie do formowania próżniowego. Firma produkuje płyty wstępne na nowoczesnej wytłaczarce współbieżnej pozwalającej tworzyć płyty trójwarstwowe.

Dla Stål & Plast A/S głównym powodem wyboru technologii silników z magnesami stałymi było przede wszystkim długofalowe zmniejszenie zużycia energii, a także wyższy roboczy moment obrotowy, niezawodność rozwiązań z magnesami stałymi oraz bardzo niskie koszty konserwacji w porównaniu z technologią prądu stałego.

W obliczeniach wykazano, że Stål & Plast mogłaby zmniejszyć roczne zużycie energii przez trzy silniki o średnio 9%. Wytłaczarka odpowiada za 75% całkowitych kosztów zużycia energii w zakładzie, z czego większość przypada na silniki wytłaczarki.

W okresie 10 lat 95% całkowitych kosztów silnika elektrycznego przypada bezpośrednio na zużycie energii, podczas gdy koszty zakupu i konserwacji stanowią zaledwie 5% całej inwestycji przy wyborze silników Dyneo ®firmy Emerson.

Od 1984 r. Stål & Plast A/S wytwarza z polistyrenu wysokoudarowego produkty do przepływowo-odpływowego systemu upraw, sprzedawane przez globalną sieć dystrybutorów. Dystrybutorzy to zwykle firmy budujące szkółki, które montują platformy jako część całego zamówionego projektu szkółki.

Firma od lat bada wpływ typowych nawozów, temperatury, promieniowania ultrafioletowego i normalnego zużycia w nowoczesnej cieplarni na platformy. Ta wiedza służy do ciągłego ulepszania i optymalizacji produktów.

Platformy wytwarzane są na całkowicie zautomatyzowanych maszynach do formowania próżniowego, zoptymalizowanych do procesu produkcji elementów do systemu przepływowo-odpływowego. W zakładach produkcyjnych pracują głównie roboty nadzorowane przez przeszkolony personel z wieloletnim doświadczeniem.

Firma produkuje płyty wstępne na nowoczesnej wytłaczarce współbieżnej, która pozwala tworzyć płyty trójwarstwowe. Dlatego gotowe platformy można produkować zgodnie z dokładnymi wymaganiami klienta i odpowiednimi parametrami.

O firmie Emerson:
Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis, w Missouri (USA) jest globalnym liderem dostarczającym równocześnie technologię i inżynierię zapewniające innowacyjne rozwiązania dla klientów z rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego z całego świata. Firma działa w pięciu segmentach biznesowych z zakresu zarządzania procesami, automatyki przemysłowej, systemów zasilania, technologii klimatycznych oraz rozwiązań dla budynków mieszkalnych i komercyjnych. Jej sprzedaż w roku 2014 wyniosła 24,5 mld USD.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.Emerson.com.

O firmie Emerson Industrial Automation:
Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii pozwalających zwiększyć produktywność, efektywność i jakość z wielu dziedzin przemysłu. Do produktów firmy należą prądnice, silniki elektryczne i napędy, urządzenia dystrybucji energii elektrycznej i mechanicznej, elementy automatyki płynów oraz systemy ultradźwiękowego łączenia materiałów. Do Emerson należą takie marki, jak Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrialAutomation.com.

O firmach Control Techniques i Leroy-Somer:
Będące częścią koncernu Emerson Industrial Automation, Control Techniques i Leroy-Somer już od wielu lat prowadzą globalną działalność jako firmy siostrzane, każda z nich w zakresie swojej specjalizacji i doświadczenia. Obecnie ich połączona działalność pozwalają zaoferować optymalną technologię napędów i silników oraz rozwiązania z zakresu automatyki dostosowanych do konkretnych dziedzin przemysłu i wymogów klienta, przy silnym lokalnym wsparciu technicznym i globalnym wsparciu sprzedaży.
Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.EmersonIndustrial.com/Automation

EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION POLAND SP. Z O.O.
Ul. Bałtycka 6
61-014 Poznań
Kłos Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 43 704
monika.klos@emerson.com

Emerson Industrial Automation, Control Techniques Ltd
Ty Rheoli,
79 Mochdre Industrial Estate
Newtown SY16 4LE
Corfield Chris
Phone : +44 1686 612996
Fax : +44 7818 522442
Chris.Corfield@Emerson.com

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *