Bezpieczeństwo i ochrona środowiska

Nowe sterowniki mogą uprościć maszyny i podnieść poziom bezpieczeństwa

By  | 

Sterowniki Rockwell Automation dostosowane są do konkretnych wymagań bezpieczeństwa maszyn oraz pozwalają na skrócenie czasów reakcji. Stosując nowe sterowniki Rockwell Automation inżynierowie mogą uprościć systemy bezpieczeństwa maszyn i zwiększyć ich poziom bezpieczeństwa.

Sterowniki Allen-Bradley GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380 umożliwiają realizację systemu bezpieczeństwa na poziomie SIL 2/PLd do SIL 3/PLe. Dzięki tej skalowalności inżynierowie są w stanie zoptymalizować projekt systemu bezpieczeństwa, a nawet obniżyć jego koszty, zapewniając jednocześnie zgodność z aktualnymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa maszyn. Wysokowydajne sterowniki mają dużą moc obliczeniową, dzięki czemu uzyskują krótsze czasy reakcji i zapewniają mniejsze odległości bezpieczne. Pozwala to na konstruowanie mniejszych maszyn, oszczędność miejsca w hali produkcyjnej oraz zwiększenie efektywności pracy operatorów.

– Wielu inżynierów projektuje systemy bezpieczeństwa o poziomie bezpieczeństwa wyższym, niż jest to konieczne dla danej aplikacji — powiedział Grzegorz Bauer, Commercial Engineer Safety w Rockwell Automation. – W efekcie takie systemy mają więcej komponentów, niż jest to potrzebne, co powoduje, że są bardziej skomplikowane i kosztują więcej, niż powinny. Nasze nowe sterowniki, pozwolą inżynierom dopasować wielkość systemu bezpieczeństwa i jego koszt do odpowiednich poziomów bezpieczeństwa, bez niepotrzebnej nadmiarowości.

Ponadto, stosując nowe wysokowydajne sterowniki, inżynierowie są w stanie zmniejszyć liczbę sterowników w złożonych maszynach. Zastosowanie jednego sterownika o wysokich parametrach zarówno do standardowych zadań sterowania, jak i do sterowania związanego z bezpieczeństwem, to sposób na zwiększenie wydajności, obniżenie kosztu i złożoności systemu oraz zmniejszenie wymiarów szafy sterowniczej.

 

Nowe sterowniki mają też inne zalety, wśród których warto wymienić:

Większe możliwości komunikacyjne: Wbudowany interfejs Gigabit Ethernet w sterownikach GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380 zapewnia wyższe parametry komunikacji pod kątem obsługi rosnącej liczby inteligentnych urządzeń. Dzięki temu inżynierowie są w stanie osiągnąć cele związane z intensywną wymianą danych w środowisku inteligentnej fabryki bez dodatkowego sprzętu. Pozwala to także na przygotowanie maszyn do przyszłych potrzeb użytkowników końcowych, ponieważ pewnego dnia mogą oni wymagać gromadzenia i przesyłania większej ilości danych.

Większa wydajność maszyn: Sterowniki te, wraz ze zintegrowanym środowiskiem projektowym Studio 5000 oraz serwonapędami Kinetix 5700, wspierają nowe funkcje bezpiecznego zatrzymania, bezpiecznej prędkości, bezpiecznej pozycji oraz inne funkcje monitorowania bezpieczeństwa. Te funkcje bezpieczeństwa zapewniają większą uniwersalność działania systemu bezpieczeństwa, ponieważ przykładowo maszyna może zwolnić, a nie całkowicie zatrzymać się, gdy obsługa zbliży się do zagrożenia. W ten sposób można zwiększyć wydajność maszyny, zachowując żądany poziom bezpieczeństwa. Nowe funkcje są zaimplementowane jako wbudowane instrukcje bezpieczeństwa w oprogramowaniu Studio 5000.

Inżynierowie mogą także wykorzystywać funkcje bezpieczeństwa w takich zastosowaniach, jak roboty współpracujące. Jeśli człowiek znajdzie się zbyt blisko robota, system może wykryć jego obecność i zwolnić albo zatrzymać ruch robota.

Sterowniki GuardLogix 5580 i Compact GuardLogix 5380 posiadają certyfikat TÜV w zakresie bezpieczeństwa funkcjonalnego.


Informacje o firmie Rockwell Automation

Rockwell Automation Inc.  (NYSE: ROK) to największa na świecie firma specjalizująca się w automatyce przemysłowej i rozwiązaniach informatycznych, zapewniająca swoim klientom większą produktywność przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju. Firma Rockwell Automation, z siedzibą w Milwaukee w stanie Wisconsin, zatrudnia około 22 000 osób i obsługuje klientów w ponad 80 krajach.

Allen-Bradley, GuardLogix, Kinetix, LISTEN. THINK. SOLVE. i Studio 5000 są znakami towarowymi firmy Rockwell Automation Inc.


Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *