IT

Pierwszy niemiecki cloud-park do energochłonnych scenariuszy typu Edge

By  | 

Modułowy kontener do elastycznych zastosowań – od Edge aż po High Performance Computing. Niemiecki oddział przy największym na świecie punkcie wymiany ruchu internetowego dla wydajnych i bezpiecznych infrastruktur chmurowych oraz IT

W parku przemysłowym Höchst koło Frankfurtu iNNOVO Cloud GmbH prowadzi pierwszy niemiecki cloud-park: przedsiębiorstwa mogą tu w przeciągu kilku tygodni uruchomić bezpieczną i wydajną infrastrukturę IT do scenariuszy Edge Computing i Przemysłu 4.0. Pierwsze projekty klientów pokazują, że koncepcja została pomyślnie zaakceptowana przez rynek i ma duże znaczenie nie tylko dla scenariuszy takich jak Przemysł 4.0 czy projekty typu Blockchain, ale również dla sektora finansowego.

Edge Computing rośnie w siłę
Środowiska produkcyjne, sieci telekomunikacyjne, sieci energetyczne, ruch komunikacyjny oraz pojazdy transportowe w logistyce – coraz więcej procesów generuje na bieżąco strumienie danych i wymaga wydajnych systemów IT dokładnie w miejscu ich powstawania. Jak pokazują badania, w roku 2019 aż 40% danych powstałych w ramach Internetu rzeczy będzie przetwarzane i analizowane przez systemy IT typu Edge. Inne prognozy zakładają, że do roku 2025 około 60% serwerów chmurowych będzie znajdowało się w Edge Data Center.

Nie ma czasu do stracenia
Ponieważ Edge Data Center powiązane jest z chmurą, ważne staje się jego bezpośrednie połączenie ze szkieletową siecią internetową. Z tego właśnie powodu cloud-park znajduje się we Frankfurcie, w pobliżu najwydajniejszego na świecie punktu wymiany ruchu internetowego DE-CIX (Deutsche Commercial Internet Exchange). Cloud-park składa się ze standaryzowanych kontenerów IT firmy Rittal. Modułowe kontenery Data Center o wymiarach 20 lub 40 stóp są mobilne, wysoce skalowalne i charakteryzują się gęstością mocy do 35 kW na szafę rack. Dla przedsiębiorstw szczególnie ważna jest doskonała efektywność energetyczna – technologia umożliwiająca osiągnięcie współczynnika PUE (Power Usage Effectiveness) na poziomie nawet do wartości 1,1 sprawia, że rozwiązanie wymaga o 40% mniejszych nakładów na energię niż standardowe centra danych. Poza tym systemowa architektura oznacza mniejszą inwestycję początkową. Poprzez dołączanie kolejnych systemów można stopniowo, odpowiednio do potrzeb, dopasowywać zasoby IT.

„Zaprojektowaliśmy nasz cloud-park z uwzględnieniem założeń Przemysłu 4.0, Internetu rzeczy i scenariuszy High Performance Computing. Modułowa budowa kontenerów Data Center pozwala naszym klientom na osiągnięcie maksymalnej skalowalności i elastyczności. Ponadto możemy w każdej chwili dopasować moc eksploatacyjną oraz Managed Services do indywidualnych wymogów przedsiębiorstwa” – mówi dr Sebastian Ritz, założyciel i prezes iNNOVO Cloud GmbH.

Lokalne IT dla globalnych przedsiębiorstw
Cloud-park Höchst stanowi idealną lokalizację w szczególności dla przedsiębiorstw z regionu Ren-Men, które wymagają krótkich czasów latencji dla zastosowań Przemysłu 4.0 i scenariuszy typu Edge, ponieważ oferuje on najwyższy poziom bezpieczeństwa, redundantne zasilanie i jest świetnie skomunikowany z innymi regionami Niemiec. Dzięki cloud-parkowi firma INNOVO pokazała, jak przedsiębiorstwa mogą bezpiecznie, szybko i bez ryzyka budować infrastrukturę IT typu Edge w bezpośrednim sąsiedztwie swoich oddziałów produkcyjnych, tak by sprostać przyszłym wymaganiom inteligentnych gałęzi przemysłu.


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *