Wydarzenia

Podsumowanie dzień trzeci targów ITM Polska oraz Subcontracting 2018

By  | 

Nowością tegorocznej edycji targów ITM Polska, MODERNLOG, 3D Solutions, FOCAST są dedykowane ścieżki zwiedzania po firmach zajmujących się drukiem 3D w przemyśle oraz posiadających urządzania, rozwiązania technologiczne i oprogramowanie działające zgodnie z ideą Przemysłu 4.0. Zwiedzanie z przewodnikiem odbyło się w czwartek, 7 czerwca o godz. 10 oraz godz. 13.00, a kolejne zaplanowano na ostatni dzień targów.

DWIE TEMATYCZNE ŚCIEŻKI ZWIEDZANIA – 8 czerwca
• godz. 10.00 „Druku 3D w przemyśle”
• godz. 13.00 „Na drodze do Przemysłu 4.0.”
Zbiórka na 15 minut przed rozpoczęciem zwiedzania.

Założeniem „ścieżki” jest to, by zwiedzający pod pieczą wykwalifikowanych przewodników odwiedzili stoiska wybranych firm, których oferta produktowa zawiera najnowsze technologie dla zintegrowanego przemysłu. Do współpracy zaprosiliśmy wystawców, którzy w swojej ofercie posiadają maszyny, urządzania, rozwiązania technologiczne i oprogramowanie działające zgodnie z ideą Przemysłu 4.0 oraz tych związanych z branżą druku 3D, producentów i dystrybutorów drukarek i skanerów 3D, dostarczających technologie obróbki powierzchni oraz usługodawców.

Skąd ten pomysł? Odpowiada Joanna Kucharska, dyrektor targów ITM Polska „Inteligentna fabryka, wirtualna rzeczywistość, Internet rzeczy – wszystkie te czynniki stały się już integralną częścią dzisiejszego przemysłu. Cyfryzacja i integracja procesów przemysłowych przeniosła się z wizji do rzeczywistości a czwarta rewolucja ruszyła pełną parą. Ta wycieczka przedstawi najnowsze technologie dla zintegrowanego przemysłu, oferując doskonałą okazję do zaprezentowania rozwiązań dla „samodzielnie zaprogramowanych” produktów, a także dla zindywidualizowanej masowej produkcji i maszyn, które mogą komunikować się ze sobą za pomocą czujników”.

Natomiast Mateusz Nowakowski, odpowiadający za targi 3D Solutions podkreśla, że „Targi Skanu i Druku 3D to unikalne przedsięwzięcie będące doskonałą okazją podjęcia współpracy biznesowej między dostawcami technologii druku 3D a odbiorcami produktów, które powstają w tej technologii – firmami, które myślą o implementacji technologii przyrostowych w swoich przedsiębiorstwach. Trasa ta ma na celu zaprezentowanie produktów dopasowanych do klienta – wystawców całego bloku targów wykorzystujących oraz posiadających w swojej ofercie technologie przyrostowe”.

Kooperacja zamiast rywalizacji
W nowoczesnym przemyśle przewagę konkurencyjną budują te jednostki, które efektywnie ze sobą współpracują. Wzajemne relacje podmiotów, wykorzystywanie wspólnych zasobów i elastyczność pozwalają na skuteczne konkurowanie z dużymi graczami na globalnym rynku. Gospodarka 4.0 jest miejscem dla liderów odważnych i otwartych na zmiany, zaś rozwój technologii wymusza potrzebę współpracy i rozwój kompetencji miękkich niezbędnych do wdrażania zmian.

O tym, jak ważne jest współdziałanie zamiast rywalizacji, dyskutowano dziś na targach Subcontracting w ramach konferencji „Przewaga dzięki współpracy. Efektywność klastrów – trendy światowe na polskim gruncie”. Spotkanie zostało zorganizowane z ramienia Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Klastra Obróbki Metali – Krajowego Klastra Kluczowego. Prelegenci zgodnie podkreślali, że polscy przedsiębiorcy mają się czym chwalić – wiele innowacyjnych produktów czy rozwiązań w niczym nie ustępuje zagranicznym technologiom, jednak bez odpowiedniego wsparcia nie miałyby szans na szerokie dotarcie do potencjalnych odbiorców. Dlatego tak ważna jest współpraca z różnymi podmiotami, gdyż zgodnie z ideą Klasta „razem można więcej”.
Podczas konferencji i warsztatów poruszono tematy związane z polską polityką klastrową, narzędziami wsparcia współpracujących firm oraz roli klastrów w promocji firm i rozwoju gospodarczym. Wśród zaproszonych gości pojawili się m.in. Justyna Choińska-Jackiewicz z Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii, Leszek Szulski z firmy SaMASZ, Bogdan Olszewski z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, dr Mariusz Citkowski z Uniwersytetu w Białymstoku czy Leszek Dec z Suwalskiej

Jesteśmy obecni na najważniejszych krajowych i światowych targach przemysłu i współpracy kooperacyjnej, wspierając naszych członków w możliwościach pozyskiwania zamówień, dostępie do nowych technologii i rozwiązań. To też pewnego rodzaju zobowiązanie wobec naszych dotychczasowych partnerów. Naszą powinnością jest uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniach oraz dbanie o budowanie relacji i poszerzanie współpracy- tak działania Klastra Obróbki Metali – Krajowego Klastra Kluczowego podsumowuje Janusz Poulakowski, dyrektor biura KOM.

Dużą rolę w budowaniu trwałych relacji biznesowych podczas targów Subcontracting odgrywają też Subcontracting ITM Meetings. Drugi dzień spotkań b2b także był owocny – 7 czerwca odbyło się 115 zamkniętych spotkań, co w efekcie daje nam łącznie 287 spotkań matchmakingowych pomiędzy 100 uczestnikami z 12 krajów. Sukces Subcontracting ITM Meetings ma związek z efektywnością wykorzystania czasu. W jednym miejscu – w pawilonie 7 – spotykają się już umówione ze sobą strony, które realnie są zainteresowane wspólnym biznesem. Same rozmowy są okazją do uzgodnienia szczegółów współpracy, wymiany informacji technicznych, dopracowaniem usługi podwykonawczej.

Ostatni dzień Subcontracting 2018 z atrakcjami
8 czerwca na targach Subcontracting zostanie zdominowany tematyką związaną z kapitałem ludzkim, systemom innowacji pracowniczych, kształceniu zawodowemu, budowaniu zespołów badawczo-rozwojowych, stażom rotacyjnym. To będą już ostatnie prelekcje w ramach Strefy Warsztat Menedżera pt. „Ludzie – największe wyzwanie”. Zapraszamy do pawilonu 7 w godz. 10.00 – 13.00.


KONTAKT DLA PRASY

ITM POLSKA, 3D SOLUTIONS, MODERNLOG, FOCAST
Anna Przygocka
tel. +48 61 869 21 59
kom. 691 031 525
anna.przygocka@mtp.pl

SUBCONTRACTING
Aleksandra Pawlina-Janyga
tel. +48 61 869 23 76
kom. 693 028 109
aleksandra.janyga@mtp.pl


 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *