
Nowości produktowe
Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania
Elesa+Ganter wprowadziła do oferty pokrętło MZD, unikalne ze względu na możliwość regulacji momentu siły dokręcania oraz jej szeroki zakres – od 0,2 Nm do 1 Nm. Nowy produkt, dzięki małym wartościom momentu może znaleźć zastosowanie w miejscach, gdzie pokrętło ma być wkręcane w gwint tworzywowy lub aluminiowy bez uszkadzania go. Pokrętło MZD jest także blisko dwukrotnie tańsze w porównaniu do podobnych rozwiązań tego typu dostępnych obecnie na rynku.
W 2017 roku w szerokiej ofercie produktów firmy Elesa+Ganter pojawiły się pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania CTD oraz GN 3663, w których moment zadziałania jest określony na stałe. W modelu CTD są dostępne wersje 2 i 3 Nm, zaś w GN 3663 od 0,7 Nm do 5,5 Nm, jednak bez możliwości płynnej regulacji. Znajdowały one zastosowanie np. w newralgicznych miejscach w urządzeniach, gdzie zbyt mocne dokręcenie mogłoby spowodować uszkodzenie podzespołów. Pokrętła MZD z regulacją momentu dokręcania w zakresie od 0,2 Nm do 1 Nm stanowią cenne dla klientów uzupełnienie dla dotychczasowej oferty.
Kliknij i zobacz kartę katalogową pokręteł z regulowanym momentem siły dokręcania MZD

Rys. 1. Pokrętła z regulowanym momentem siły dokręcania MZD.
Pokrętło MZD jest wyposażone w mechanizm sprężynowy (patent ELESA), który w momencie przekręcania pokrętła zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aż do osiągnięcia wcześniej ustawionego momentu obrotowego, wkręca się w gwint. Natomiast powyżej zadanej wcześniej wartości momentu, następuje wysprzęglenie mechanizmu – słychać wtedy charakterystyczny dźwięk „kliknięcia” .
Zasada działania mechanizmu pokrętła MZD jest podobna do działania klucza dynamometrycznego, w którym to regulacja momentu siły dokręcania jest realizowana przez odpowiednie dokręcenie mechanizmu sprężynowego. Regulacje momentu siły dokręcania w pokrętle MZD wykonujemy za pomocą znajdującej się pod pokrywką śruby z łbem walcowym i gniazdem sześciokątnym. Wkręcenie/wykręcenie śruby powoduje zmianę osiowego położenia tarczy z podziałką. Aktualnie nastawiony moment siły dokręcania wskazuje wartość, której oznaczenie znajduje się na tej samej wysokości, co tarcza. Moment siły dokręcania jest regulowany w przedziale od 0,2 Nm do 1 Nm. Pokrętło jest fabrycznie ustawione na wartość 0,5 Nm.
Trwałość mechanizmu potwierdzają przeprowadzone badania. Po wykonaniu 60 000 cykli, pokrętła nie wykazały widocznych oznak zużycia, a określony moment nie zmienił się.
Schematyczny sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu przedstawia poniższy rysunek. (Rys. 2.)

Rys. 2. Sposób regulacji i zasady odczytu regulowanych wartości momentu
Do typowych zastosowań pokrętła MZD można zaliczyć:
- mocowanie elementów w różnego rodzaju oprzyrządowaniu,
- dokręcenie elementów przy obróbce szkła, gdzie zbyt duży moment siły dokręcenia spowodowałby jego uszkodzenie,
- mocowanie elementów np. do korpusów maszyn z gwintem tworzywowym. Pokrętło zabezpiecza przed użyciem zbyt dużego momentu, który mógłby uszkodzić gwint,
- zabezpieczenie przed uszkodzeniem elementów przykręcanych, ściskanych, czy naciąganych.
Linki do stron katalogowych ze szczegółowymi danymi technicznymi znajdują się poniżej:
– GN 3663 – pokrętła z ograniczonym momentem siły dokręcania
– GN 3663 artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.
– CTD – nakrętki i śruby motylkowe z ograniczonym momentem siły dokręcania.
– CTD artykuł – artykuł w Magazynie dla Konstruktorów na temat tego produktu.
0 comments