Nowości produktowe

Polimerowa recepta na problemy maszyn cukierniczych

By  | 

Innowacje nie są czymś zastrzeżonym wyłącznie dla zaawansowanych technologii i projektów badawczych. Polscy producenci z sektora MŚP też są na nie otwarci. Przykładem jest branża cukiernicza, w której wiele problemów rozwiązują innowacyjne technologie, takie jak zmiana komponentów stalowych na polimerowe.

W raporcie „Innowacje w MŚP. Pod lupą” Tomasz Matusiak z Lightweight Technology SA stwierdza:

Prawdziwą innowację rozumiem w ten sposób, że dzięki niej jestem w stanie zrobić coś szybciej, zrobić coś lepiej, zrobić coś taniej. A klient końcowy dostaje produkt, który jest lepszy, choć nawet nie musi o tym wiedzieć.

Ta praktyczna definicja bardzo dobrze opisuje innowacje stosowane przez polskie firmy. Ostateczny odbiorca produktów ich nie widzi, ale sprawiają, że te produkty są lepsze.

igubale w przemyśle spożywcznym

Jednym z takich rozwiązań są polimerowe (bezsmarowe) łożyska, które świetnie sprawdzają się w branży spożywczej i cukierniczej i coraz powszechniej wypierają tradycyjne – stalowe.

– Łożyska bezobsługowe nie są oczywiście technologią przypisaną tej jednej branży. Natomiast tam, gdzie mamy do czynienia z produkcją wymagającą szczególnie czystych warunków rozwiązują wiele problemów – mówi Monika Gawryś, Product Manager igubal, igus Polska.

Łożyska odporne na cukier

Marian Dyrgała jest właścicielem firmy EuroTechnika, specjalizującej się w produkcji maszyn na potrzeby przemysłu cukierniczego, które najczęściej tworzone na konkretne zamówienie. Zamawiający oczekują, że będą one działać oszczędnie, efektywnie i bezpiecznie. Specyfiką produkcji cukierniczej jest to, że w wyrobach znajduje dużo cukru i tłuszczu. Maszyny wykorzystywane do produkcji muszą więc być czyste i higieniczne, ale jednocześnie odporne na działanie tych czynników.

Dlatego EuroTechnika cztery lata temu zdecydowała się na stosowanie innowacyjnych polimerowych łożysk igubal (w miejsce metalowych) w przenośnikach taśmowych do transportu słodyczy.

– Przede wszystkim potrzebujemy elementów, które w całości można umyć w zmywarce, w temperaturze 80 stopni Celsjusza. Wadą klasycznych łożysk tocznych jest to, że podczas mycia do ich wnętrza dostawał się cukier, który następnie ulegał krystalizacji. W efekcie łożyska zaczynały pracować z dużo większym oporem – mówi Marian Dyrgała. – Łożyska igubal rozwiązały ten problem. Są szczelne i odporne na wysokie temperatury.

Szef EuroTechnika dodaje, że z igubalami po raz pierwszy spotkał się na branżowych targach i na początku traktował to rozwiązanie jako ciekawostkę.

– Kiedy przeprowadziliśmy pierwsze testy okazało się, że to bardzo praktyczne rozwiązanie. Zaczęliśmy więc sukcesywnie je wprowadzać do kolejnych urządzeń, które produkujemy – mówi Marian Drygała. Dodaje, że firma cały czas szuka kolejnych technologii, które usprawniłyby jej wyroby.

– Niedawno udało mi się na przykład znaleźć poza rynkiem spożywczym pistolety, które dają oszczędności w zużyciu środka smarującego ciastka. Zmniejszają też zużycie powietrza, niezbędnego do tego procesu – opowiada.

 

Innowacyjni i praktyczni

Zdaniem Moniki Gawryś, z perspektywy firmy, której działalność opiera się na innowacjach, jaką jest igus, wśród polskich producentów z wielu branż bardzo wyraźnie widać rosnącą tendencję do odchodzenia od schematów i sięgania po nowe rozwiązania.

– Zdarza się, że przy pierwszym kontakcie z naszymi produktami firmy patrzą na nie z nieufnością, ale kiedy sprawdzą je w praktyce, szybko się do nich przekonują. Nasze produkty, takie jak igubal pozwalają na pokonywanie problemów technicznych, z którymi tradycyjne rozwiązania nie są w stanie sobie poradzić – mówi Monika Gawryś. – Polscy przedsiębiorcy są więc otwarci na innowacje, ale też po prostu praktyczni – dodaje.

Spółka igus co roku wypuszcza na rynek ponad 100 nowych produktów, z których większość powstaje w oparciu o konkretne zapotrzebowania, jakie zgłaszają do niej firmy. Innowacyjne rozwiązania nie powstają więc w oderwaniu od potrzeb rynku, ale w ścisłej z nim współpracy. Można więc powiedzieć, że impulsem do tworzenia wielu z tych innowacji są firmy, które później stają się tych rozwiązań beneficjentami.

 


INFORMACJA O IGUS:

Firma igus jest światowym liderem w produkcji systemów prowadzenia przewodów i polimerowych łożysk ślizgowych. To rodzinne przedsiębiorstwo

z siedzibą w Kolonii ma swoje oddziały w 35 krajach i zatrudnia około

3 800 pracowników na całym świecie. W 2017 roku firma igus wygenerowała obroty rzędu 690 milionów Euro. igus ma największe w swojej branży laboratoria

badań i fabryki, dzięki czemu może w bardzo krótkim czasie zaoferować

klientom innowacyjne i dostosowane do ich potrzeb produkty i rozwiązania.


KONTAKT Z PRASĄ w igus Polska:

Paulina Skowron

Marketing Manager

igus Sp. z o.o.

ul. Działkowa 121C

02-234 Warszawa

Mobile: 666 842 679

Faks: 22 863 61 69

info@igus.pl

www.igus.pl

PRESS CONTACT in igus GmbH:

Oliver Cyrus

Head of PR & Advertising

igus GmbH

Spicher Str. 1a

D-51147 Köln

Tlf. +49 (0) 22 03 / 96 49 – 459

Fax +49 (0) 22 03 / 96 49 – 631

ocyrus@igus.de

www.igus.de


 

 

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *